Nafta par 20% lētāka

Investors
2019. gada 7. jūnijs 07:29

Melnā zelta cena visai strauji atkāpusies līdz 60 ASV dolāriem par barelu

Ziemeļjūras jēlnaftas Brent cena Londonas preču biržā nedēļas laikā ir sarukusi aptuveni par 10 ASV dolāriem. Turklāt nedaudz ilgākā termiņā – kopš aprīļa beigu daļas – tās cenas kritums sasniedzis gandrīz 20%. Tā saucamajā lāču tirgus stadijā šobrīd jau atrodas otra naftas tirgus etalona – ASV vieglās jēlnaftas – cena.

Melnā zelta vērtībai ceļot zemāk likusi atklāsme, ka pasaules lielvaru tirdzniecības saasinājumi kļūs tikai akūtāki. Raizes ir, ka notiekošais varētu negatīvi iespaidot patērētāju un uzņēmēju noskaņojumu un tādējādi – to vēlmi tērēt. Tas tendenču prognozētājiem savukārt liek cirpt arī globālā naftas patēriņa aplēses. Rezumējot – nostiprinās pieņēmums, ka ar naftas pieprasījumu varētu būt krietni sliktāk, nekā tika lēsts pirms tam. Šajā pašā laikā naftas piedāvājums joprojām, šķiet, ir pietiekami bagātīgs, kas liek augt valstu šī resursa uzkrājumiem. Piemēram, iepriekšējā nedēļā ASV jēlnaftas, dīzeļa un benzīna krājumi pieauga par 22 miljoniem barelu, kas bija visvairāk gandrīz 30 gadu laikā.

Cērp aplēses

Valdot šādam fonam, daži steidz samazināt savu naftas cenas prognozi. Piemēram, ASV investīciju banka Morgan Stanley to gada otrajai pusei uzreiz apcirpusi par 10 ASV dolāriem līdz 65–70 ASV dolāriem par barelu (no 75–80 ASV dolāru par barelu koridora). «Tirdzniecības spriedze ir apstādinājusi neseno atveseļošanos,» norāda iestādes pārstāvji. Tikmēr Bank of America Merrill Lynch izejvielu eksperti piebilduši, ka pasaules naftas pieprasījuma izaugsme varētu būt vājākā kopš 2012. gada, un tieši šis faktors esot atbildīgs par neseno melnā zelta cenas kritumu. The Wall Street Journal 10 lielo Volstrītas finanšu iestāžu aptaujas rezultāti gan vēl pagaidām liecina, ka vidējā Brent cena šogad atradīsies nedaudz zem 70 ASV dolāru par barelu sliekšņa. Analītiķi atzīst riskus ekonomikai un tajā pašā laikā vērš uzmanību uz joprojām aktuālajām neskaidrībām šī resursa piedāvājuma pusē, kurām melnā zelta cenu varētu izdoties noturēt augstu.

Visu rakstu lasiet 7. jūnija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.