Sliktas ziņas naftas patērētājiem un importētājiem šodien būs sliktas ziņas naftas ieguvējiem rīt, brīdina IEA.

Naftas cena preču biržā pašlaik balansē ap 85 ASV dolāru par barelu slieksni, un dzirdams arvien vairāk spriedumu par to, ka šāds cenu līmenis ir tuvu sarkanajai līnijai. Proti, tik dārga nafta jau negatīvi ietekmē ekonomikas izaugsmi.

Valdot šādam fonam, šonedēļ, piemēram, Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA) atklāti aicinājusi Jēlnaftas eksportētājvalstu organizāciju (OPEC) un citus melnā zelta ieguvējus palielināt savus šī resursa ražošanas apmērus. Tiek norādīts, ka pretējā gadījumā augstajām cenām būs negatīva ietekme uz pasaules tautsaimniecību.

«Mums visiem vajadzētu saredzēt, ka bilde ir riskanta un naftas tirgus ieslīd sarkanajā zonā. Mums visiem kopā arī vajadzētu situāciju šajā tirgū nomierināt. Tās, kas šodien ir sliktas ziņas patērētājiem un importētājiem, rīt būs sliktas ziņas naftas ieguvējiem. Ja nebūs nozīmīgu izmaiņu vadošo naftas ieguvēju politikā, tad ceturtajā ceturksnī aina šajā tirgū būs ļoti, ļoti izaicinoša,» skaidro IEA vadītājs Fatihs Birols.

Lielā mērā papildu naftas ieguve būs atkarīga no Saūda Arābijas, jo tā šobrīd ir gandrīz vienīgā OPEC valsts ar daudzmaz būtisku papildu šī resursa ražošanas kapacitāti. Eksperti norāda, ka daudzām valstīm naftas ieguves palielināšanas kapacitāte esot uzzīmēta vien uz papīra, kur realitātē no šā brīža līmeņa to audzēt esot ļoti grūti. Tā pati IEA lēš, ka OPEC papildu naftas ieguves kapacitāte ir 2,7 miljoni barelu dienā. Tiek spekulēts, ka realitātē šis apjoms varētu būt par miljonu barelu zemāks. Saūda Arābija sludina, ka tā var dienā papildu iegūt 1,5 miljonus barelu naftas. WSJ ziņo, ka drīzāk tas varētu būt vien miljons šādu papildu barelu.

Visu rakstu Naftas cena jau balansējot sarkanajā zonā lasiet trešdienas, 10.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.