Piemērots laiks piesardzībai

Investors
2019. gada 11. marts 09:26

Akciju tirgus un globālā ekonomika sūta pretējus signālus, teic eksperts

Šis gads Rietumvalstu akcijām iesācies ļoti veiksmīgi, lai gan ne visi ir pārliecināti, ka tik strauja izaugsme šajos tirgos turpināsies. Pēdējo nedēļu laikā cenu kāpumu balstījušas cerības uz drīzāku ASV–Ķīnas tirdzniecības kara atrisinājumu un prognozes par jauniem stimuliem no centrālo banku un valdību puses. Finanšu tirgus eksperts gan uzsver, ka viss nebūt nav tik rožaini. «Šajā pašā laikā riska faktori, īpaši vājāki makroekonomiskie un uzņēmumu fundamentālie dati, turpināja pieaugt, lai gan tas joprojām tiek ignorēts no tirgus puses. Tā rezultātā, manuprāt, šobrīd var novērot divas realitātes, kas sniedz pretējus signālus. Pirmā tirgus realitāte, spriežot pēc cenu virzības un noskaņojuma, signalizē, ka ekonomikas pieauguma samazinājums ir īslaicīgs un drīz ir sagaidāms uzlabojums; otrā – ka ekonomikas realitāte, ja mēra pēc publicētajiem datiem, signalizē, ka situācija ir mazāk cerīga un draudi ekonomikas izaugsmei ir nopietni. Kamēr abas realitātes nav sinhronizējušās, ir pāragri runāt par noturīgu cenu pieauguma tendenci akciju tirgos. Bet visai drīz akciju cenām būtu jākrīt, lai atspoguļotu vājos datus, vai arī – ekonomikas indikatoriem jāuzlabojas, lai attaisnotu augstākas cenas,» spriež Luminor Ieguldījumu pārvaldes daļas vadītājs Atis Krūmiņš.

Analītiķis uzsver – ja raugās uz ekonomikas datiem, mūzika izklausās citādāka. «Mūsu viedokli labi ilustrē Citi globālais ekonomisko pārsteigumu indekss. Pēdējos mēnešos šim indeksam ir bijusi cieša korelācija ar akciju cenām, tomēr februārī šī saistība ir salūzusi, jo pēdējie ekonomikas dati ir pārsteiguši negatīvi, bet akciju cenas ir ignorējušas šos statistikas pavērsienus. Turklāt 2018. gada otrajā pusē un šā gada janvārī, kad pārsteigumu indekss pieauga, tas tomēr saglabājās negatīvā teritorijā, norādot uz to, ka ekonomikas dati jau ilgāku laiku ir vāji. To apstiprina arī citi indikatori – februārī jau 13. mēnesi pēc kārtas pazeminājās OECD globālais vadošo indikatoru apkopojums (LEI), kas sasniedza zemāko līmeni kopš 2009. gada. Savukārt globālais ražošanas PMI indikators ir pazeminājies 11 mēnešus pēc kārtas. Abi šie datu indeksi kalpo par signālu nākotnes IKP datiem, un kā tāda šī tendence ir satraucoša,» teic Luminor speciālists.

Citigroup apkopotais ekonomisko datu pārsteigumu indekss rāda to, cik ļoti lielā mērā ekonomiskajiem datiem izdodas pārspēt analītiķu pirms tam izteiktās aplēses. Tas pašlaik ir sasniedzis zemāko līmeni kopš 2013. gada. Būtībā dati liecina, ka šis indekss pozitīvā teritorijā nav atradies jau astoņus mēnešus, kas nozīmē, ka analītiķu paredzējumi par ekonomiku konstanti ir bijuši pārāk optimistiski. Šajā pašā laikā ASV akcijām pēc pagājušā gada beigu izpārdošanas patapšanas par optimismu vairs tālu nav palicis līdz jauna vēsturiskā maksimuma sasniegšanai.


Visu rakstu lasiet 11. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.