Plāno izveidot jaunu zemu cenu biržu

Investors
2019. gada 9. janvāris 06:46

Metīs izaicinājumu lielajām ASV biržām.

Liela daļa no vērtspapīru tirdzniecības notiek vien ar dažu lielo biržas kompāniju starpniecību. ASV šo procesu kontrolē pamatā trīs šādi uzņēmumi - Intercontinental Exchange (mātes kompānija Ņujorkas biržai), Nasdaq un Cboe Global Markets. Ne visi gan acīmredzami ir mierā ar šādu situāciju, un šonedēļ šo kompāniju dominancei tika mests izaicinājums.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Vairāki finanšu pasaules smagsvari, ieskaitot Morgan Stanley un Fidelity Investments, atklājuši, ka plāno izveidot jaunu zemu cenu biržu - Members Exchange jeb MEMX, kura varētu konkurēt ar minētajiem šīs nozares spēlētājiem. Tiek skaidrots – šāds lēmums pieņemts, jo gadiem ilgi valdījusi neapmierinātība ar augstajām maksām, ko par saviem pakalpojumiem ASV prasa lielās biržas. Pašlaik pieejamā informācija liecina, ka MEMX biržu finansēs atsevišķas bankas un vērtspapīru tirdzniecības uzņēmumi. To sarakstā vēl atrodami tādi uzņēmumi kā Bank of America Merrill Lynch, UBS Group, Virtu Financial, Citadel Securities Charles Schwab utt. Tie kopumā pauž pārliecību, ka to klientus vilinās zemākas cenas, un daži jomas analītiķi piebilst – projektā iesaistītie uzņēmumi paši par sevi vien ir gigantiski vērtspapīru tirgoņi.

Nekur gan nav rakstīts, ka jaunā birža būs veiksmes stāsts, jo liela daļa tirdzniecības mēdz notikt pa jau ierastiem kanāliem. Pirms kāda laikā situāciju šajā ziņā ar nosacīti «godīgākas tirdzniecības» praktizēšanu jau mēģināja mainīt IEX Group, kas ASV ir vienīgā birža, kura nepieder lielajam trijniekam. Tiesa gan, ar tās starpniecību notiek vien salīdzinoši neliela daļa ASV vērtspapīru tirdzniecības. «Šis ir vien jaunākais no līdzekļiem, kas tiek izmantots, lai spiestu biržas sniegt atbildi uz konkurenci un cenām. Kad brokeri ir neapmierināti ar saviem starpniekiem un nejūt, ka tie uz to reaģē, viņi startē konsorciju, kura mērķis ir vai nu spiest jau esošos dalībniekus samazināt cenas, vai likt tiem uzlabot savu infrastruktūru, jo ne vienmēr lielākā problēma ir saistīta ar cenu,» savukārt Financial Times tiec finanšu konsultāciju uzņēmuma Tabb Group eksperti.

Visu rakstu Grib jaunu biržu lasiet trešdienas, 9.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski! 

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.