Sākas bīstamais septembris

Investors
2019. gada 2. septembris 07:43

Rudens pirmā puse mēdz atnest finanšu aktīvu cenu sabrukumus un krīzes

Vasaras periods nu ir noslēdzies. Tas nozīmē, ka finanšu tirgi atgriezīsies aktīvāka ritma stadijā. Jāteic gan, ka septembris akcijām ir pats sliktākais mēnesis - kopš 1950. gada ASV akciju tirgus raksturojošā Standard & Poor’s 500 indeksa vērtība vidēji šajā mēnesī sarukusi par 0,66%. Jaunākos laikos – kopš 2000. gada – šis rādītājs ir vēl sliktāks – rudens pirmā mēneša ietvaros S&P 500 indeksa vērtība vidēji samazinājusies par 1,13%.

Nepārprotama skaidrojuma tik nepārliecinošam akciju sniegumam septembrī nav. Dažkārt tiek klāstīts, ka šajā mēnesī daudzi atgriežas no tēriņiem bagātīgā atvaļinājuma un sāk piepildīt plānus par dažādu aktīvu izpārdošanu. Proti, tiek koriģēti ieguldījumu portfeļi pēc cenu ziņā svārstīgā un likviditātes ziņā pieticīgākā vasaras perioda. Iespējams, pārlasot finanšu jaunumus, pēc vasaras (kas finanšu tirgū drīzāk ir uzskatāms par pārziemošanas periodu) daudzi izjūt pastiprinātu stresu vai pat saķer galvu, kas palīdz velt pārdošanas sniega bumbu.

Septembris arī vēsturiski visbiežāk ir bijis tas mēnesis, kad sākušās dažādas banku krīzes. Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pētījums liecina, ka kopš 1970. gada septembrī sākušās gandrīz piektā daļa no visām globālā rakstura banku katastrofām. Ja septembra krīzēm piepluso klāt vēl oktobra krahus (ceturtā daļa desmit procentīgo akciju kritumu ir bijuši oktobrī), tad vispār varētu likties, ka šajā periodā mēdz aizsākties bezmaz vai visi nopietnākie pasaules ekonomikas un finanšu tirgus sabrukumi. Arī, piemēram, tieši 2008. gada septembra vidū ASV investīciju bankas Lehman Brothers bankrots pilnā mērā iegrieza globālās finanšu krīzes jukas. Ar šīs krīzes sekām jāmēģina sadzīvot vēl šo baltu dienu, piemēram, pasaules ietekmīgākās centrālās bankas joprojām nav spējušas normalizēt savas procentu likmes un lielā daļā gadījumu – pat noslēgt monetārās stimulēšanas eksperimentus.

Šogad augusts daudziem finanšu aktīviem jau bija ļoti bedrains mēnesis. Tā sākuma daļā, pazūdot cerībām uz tirdzniecības karu atrisinājumu, likās, ka akcijas varētu nonākt pat brīvā kritiena stadijā. Tiesa gan, kopējais rezultāts augustam bija vien mēreni negatīvs.


Visu rakstu lasiet 2. septembra laikrakstā Dienas Bizness, meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.