Pēc sākotnēji veiksmīgās debijas akciju tirgū Saūda Arābijas naftas kompānijas "Saudi Aramco" akcijas cena samazinājusies, un papildu spiedienu radījuši notikumi Irākā. 

Kompānijas akcijas cena, reaģējot uz ziņām par ģenerāļa Kasema Soleimani nonāvēšanu, kopš piektdienas ir sarukusi par 2%, tādējādi atspoguļojot tirgus dalībnieku bažas, ka Irāna varētu reaģēt, uzbrukumus vēršot arī uz ASV sabiedrotā šajā reģionā - Saūda Arābijas - naftas infrastruktūru.

Interesanti, ka akcijas cena virzās pretēji naftas cenas dinamikai, jo kopš aizvadītās nedēļas ceturtdienas melnā zelta cena pieaugusi par 6% līdz 70 dolāriem par barelu, un tādā veidā veicinātu pasaules vērtīgākās kompānijas ienākumus.

Tiesa gan, "Saudi Aramco" akcijas cena pakāpeniski uz leju slīdējusi jau kopš decembra vidus. 16.decembrī, nedēļu pēc ieiešanas biržā, akcijas cena sasniedza savu augstāko punktu, taču tad tās virziens pagriezās uz leju, un kopš šīs dienas uzņēmuma vērtība kopumā ir zaudējusi 10% jeb vairāk nekā 200 miljardus dolāru.

Eksperti skaidro, ka akcijas cenas kritumu izraisa neskaidrība par turpmāko konflikta gaitu, kas var apdraudēt arī naftas kompāniju. “Ģenerāļa nogalināšana palielina ģeopolitiskos riskus, kas ierobežo ārvalstu investoru pieprasījumu pēc "Saudi Aramco",” uzskata Dubajas investīciju bankas "Tellimer" eksperts Hasnains Maliks.

Tāpat izskan prognozes, ka viens veids, kā Irāna varētu veikt uzbrukumus, ir kiberuzbrukumu veidā. Valsts šajā jomā ir spēcīgā un jau iepriekš tās pārstāvji ir saistīti ar kiberuzbrukumiem dažādām starptautiskajām bankām, piemēram, "JPMorgan Chase", "Bank of America" un "Wells Fargo", klientiem apgrūtinot pieeju saviem kontiem un finansēm šajās bankās.

2012.gadā jau "Saudi Aramco" piedzīvoja vienu no lielākajiem kiberuzbrukumiem vēsturē, kad hakeri daļēji vai pilnībā iznīcināja 35 tūkstošu datoru darbību.

Vēl viens potenciālais risks ir iespējamie uzbrukumi kompānijas infrastruktūrai. ASV jau septembrī vainoja Irānu uzbrukumos Saūda Arābijai, apturot gandrīz pusi no kopējiem naftas ražošanas apjomiem, taču Irāna noliedza, ka tā būtu iesaistīta šajos uzbrukumos.

Turpmākais "Saudi Aramco" akcijas cenas virziens lielā mērā būs atkarīgs no vietējo un reģionālo investoru atbalsta, paredz Maliks. Lielākā daļa investoru, kas piedalījās kompānijas IPO pērnā gada 11.decembrī, bija privātpersonas, kompānijas un institucionālie investori no Saūda Arābijas.

“"Saudi Aramco" ir ievērojami pārvērtēts,” uzskata "Palissy Advisors" enerģētikas direktors Anišs Kapadia, piebilstot, ka kompānija savu vērtību IPO laikā spēja audzēt tikai tādēļ, ka ierobežoja pārdodamo akciju skaitu un iesaistīja draudzīgos vietējos investorus, taču pēc kotācijas uzsākšanas šo vērtību tik augstā līmenī būs grūti uzturēt, norāda analītiķis.