Investoriem galvu vienmēr jauks emocijas. Viens ir apzināties, ka vari iekrist emocionālos savas domāšanas slazdos, bet pilnīgi kas cits – reāli no tiem arī izvairīties. Šajā ziņā var citēt slavenā boksera Maika Taisona teicienu: «Visiem ir plāns līdz brīdim, kad tie dabū pa seju.»

Mēdz teikt, ka tendences Volstrītā nosaka bailes un alkatība. Proti, tirdzniecība ir emocionāla, kas nozīmē, ka liela daļa investoru laikos, kad cenas kāpj, ir pārāk pašpārliecināti un uzņemas pārlieku lielus riskus. Savukārt, plaukstot pirmajām problēmām, daudzi kapitulē un aktīvi mēģina ierobežot zaudējumus. Tiek arī norādīts, ka esam bioloģiski programmēti tā, lai savstarpēji nesaistītā informācijā mēģinātu saskatīt kādas dziļākas sakritības.

Piemēram, finanšu ziņu portāls Barron’s raksta, ka vērtspapīru tirdzniecības uzņēmumiem ir augoša interese par tādiem speciālistiem, kas palīdz citiem saprast to, kā to emocijas ietekmē investīciju lēmumus, un palīdz mazināt krišanu dažādos ar emocijām saistītos domāšanas slazdos. Tiek norādīts - bieži tas ietver tehnoloģiju iesaistīšanu, kuras analizē vēsturiskos tirdzniecības datus.

«Neirozinātnieki secinājuši, ka ir neiespējami izvēles procesā neiesaistīt emocijas,» teic šāda ASV uzņēmuma Cabot Investment Technology pētnieki. Tie atklāj, ka, analizējot investoru uzvedību, 80% gadījumu esot aktuāla vismaz viena to emocionāla rakstura uzvedības kļūda, kas gadā tiem atvelk aptuveni procentpunktu no ieguldījumu atdeves (ja salīdzina ar to, ko tie varētu gūt optimālā gadījumā).

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Jau ziņots, ka oktobrī sevi pieteica kaut kas līdzīgs mērenām bailēm. Investīciju psiholoģijas pētnieki pārsvarā norāda - ieguldītājiem šādā brīdī būtu jācenšas izvairīties no spēju, emocionālu lēmumu pieņemšanas. Šajā pašā laikā - nevajadzētu sevi maldināt un domāt, ka vari izvairīties no emocijām. Pilnībā aizbēgt no tām neesot iespējams. Tas, kas esot iespējams, ir to klātbūtnes apzināšanās, kas ļauj vismaz piedomāt par to ietekmes mazināšanu. Pamatā no emocionāliem lēmumiem izvairīties gan ir ļoti grūti, jo tas cilvēkiem bieži nozīmē, ka jāiestājas pret to, kā esi būvēts. 

Populārāko šādu kļūdu vidū ir tas, ka zaudējumi tiek uztverti krietni sāpīgāk nekā pozitīvās emocijas no līdzvērtīgiem guvumiem. Proti, īstermiņa zaudējumi liek visu notiekošo uztvert pārāk pesimistiski. Rezultātā, piedzīvojot neveiksmīgas tirdzniecības sesijas, tās paliek atmiņā krietni izteiktāk un var novest pie investīciju kļūdām, piemēram, atteikšanās no ilgtermiņa ieguldījumu stratēģijas. «Investori pie kādiem pirmajiem triecieniem pārdod pārlieku ātri un ir atturīgi no lielu pozīciju būvēšanas tādās akcijās, kas tiem patīk. Tāpat tie pārāk ilgi mēdz pieturēsies pie iepriekšējiem uzvarētājiem, lai gan tos sen jau par tādiem vairs nevar uzskatīt,» teic minētā ASV uzņēmuma eksperti.

Visu rakstu Galvu vienmēr jauks emocijas lasiet 7. novembra laikrakstā Dienas BiznessLasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.