Volstrītas indeksi pirmdien pieauga, noslēdzot nestabilu trešo ceturksni uz pozitīvas nots, savukārt naftas cenas kritās pēc ziņām, ka Saūda Arābija atjaunojusi naftas ieguvi normālā apjomā ātrāk, nekā bija gaidāms pēc uzbrukumiem tās infrastruktūrai.

Analītiķi atsaucās uz negaidīti labiem Ķīnas ražošanas datiem, kā arī uz ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas amatpersonu izteikumiem, kas vērtēja potenciālus jaunus ASV ierobežojumus Ķīnas investīcijām kā maz ticamus. ASV akciju cenas piektdien bija kritušās pēc ziņām, ka Baltais nams izskata priekšlikumus izslēgt Ķīnas kompānijas no ASV akciju tirgiem vai bloķēt ASV investīcijas Ķīnā. Investori tagad gaida tirdzniecības sarunu atsākšanu starp ASV un Ķīnu oktobrī, sacīja «Prudential Financial» galvenā tirgus stratēģe Kvinsija Krosbija.

Šīs sarunas ir «skaidrs pozitīvs faktors tirgiem, jo to ietekme uz pasaules ekonomiku pēdējā ceturksnī ir ļoti svarīga,» teica Krosbija. Eiropas un Āzijas biržās akciju cenas mainījās dažādos virzienos. Naftas cenas krasi saruka pēc ziņām, ka Saūda Arābija ir atjaunojusi savas naftas ieguves apjomu pēc 14.septembrī notikušajiem dronu uzbrukumiem tās naftas infrastruktūrai. Šo uzbrukumu izraisītais naftas ieguves samazinājums sākotnēji bija novedis pie ievērojama cenu kāpuma.

Naftas cenu krišanos veicināja arī Saūda Arābijas kroņprinča Mohammeda bin Salmana izteikumi, kuros tika atbalstīts nemilitārs risinājums ilgstošajam konfliktam ar Irānu. Saūda Arābija ir vainojusi Irānu minētajos dronu uzbrukumos. Princis atzina, ka karš būtu katastrofa globālās ekonomikas izaugsmei. Analītiķi sacīja, ka naftas cenu kritums arī atspoguļo satraukumu par globālās ekonomikas izaugsmes palēnināšanos. Naftas cenas Ņujorkas un Londonas biržās kritās.

Eiro vērtība pret ASV dolāru kritās, britu mārciņas kurss pret dolāru pieauga, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu palielinājās. Eiro vērtība pret britu mārciņu saruka. Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena pirmdien kritās par 3,3% līdz 54,07 dolāriem par barelu.

«Brent» markas jēlnaftas cena Londonas biržā saruka par 1,8% līdz 60,78 dolāriem par barelu. ASV biržu indekss «Dow Jones Industrial Average» pirmdien pieauga par 0,4% līdz 26 916,83 punktiem, indekss «Standard & Poor»s 500» kāpa par 0,5% līdz 2976,74 punktiem, bet indekss «Nasdaq Composite» palielinājās par 0,8% līdz 7999,34 punktiem. Londonas biržas indekss FTSE 100 pirmdien kritās par 0,2% līdz 7408,21 punktam, Frankfurtes biržas indekss DAX 30 kāpa par 0,4% līdz 12 428,08 punktiem, bet Parīzes biržas indekss CAC 40 palielinājās par 0,7% līdz 5677,79 punktiem. Eiro vērtība pret ASV dolāru pirmdien kritās no 1,0940 līdz 1,0900 dolāriem par eiro, britu mārciņas vērtība pret ASV dolāru pieauga no 1,2292 līdz 1,2294 dolāriem par mārciņu, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu palielinājās no 107,92 līdz 108,10 jenām par dolāru. Eiro vērtība pret britu mārciņu kritās no 89,00 līdz 88,66 pensiem par eiro.