Kripto shēmas tuvāk savam galam

Finanses
2022. gada 28. novembris 06:49

Izaicinoši brīži mēdz parādīt, kam patiesībā ir kaut kāda vērtība. Šeit labu mācību sniedz jau kādu laiku aktuālie notikumi kripto aktīvu tirgū, kur, pienākot problēmām, ir redzams, kurš pirms tam dīķī peldējies kails. Kopumā šis tirgus varētu tuvoties savam neizbēgamajam galam, kad beidzot nāk plaša atklāsme, ka šādu virtuālo aktīvu vērtība ir apaļa nulle vai tuvu tam.

Šis gads šajā digitālo aktīvu pasaulē jau iegājis ar nosaukumu “kripto ziema”. Tagad tas, kā drīzāk izskatās, būs šāds kripto ledus laikmets, un, iespējams, labi, ka tā, jo cilvēki sāks vairāk aizdomāties par savas naudas pazaudēšanu šajos veidojumos. 

Shēmu patiesības momenti 

Svaigākā vētra kripto tirgū saistīta ar negaidītu šādas biržas FTX sabrukumu. Nesen tika spriests, ka šīs nosacītās biržas, ko stūrēja kripto pasaules, iespējams, pati lielākā zvaigzne Sems Bankmans Frīds, bankrots varētu skart vismaz miljonu klientu. Savukārt kompānijas finanšu caurums varētu būt vismaz vairāku miljardu ASV dolāru apmērā. Paša Bankmana impērija vēl pirms mēneša tika novērtēta ar 32 miljardiem ASV dolāru. Tagad no tā maz kas varētu būt palicis pāri. Tā, iespējams, varētu būt iespaidīgākā un straujākā bagātības izčākstēšana mūsdienu vēsturē. 

Nepatīkamais šajā stāstā ir tas, ka visa Bahamās bāzētā FTX darbošanās ir bijusi līdzīga piramīdas shēmai, kur tad attiecīgi kādā patiesības brīdī pēc agrākā varenā pieauguma viss sāk brukt. FTX savu klientu naudu, šķiet, izmantoja riskantu likmju finansēšanai. Tas var strādāt, ja labos laikos šīs likmes iet cauri un pieplūst arvien jaunu klientu nauda. Sekojošā izmeklēšana par šo gadījumu var turpināt atklāt visai interesantas lietas. Kopumā šis milzīgus jautājumus liek uzdot par visu pārējo tā saucamo kripto visumu. Visticamāk, šis būs būtisks atskaites punkts, kas pieliks punktu visa kripto stāsta centieniem iekarot nopietnu vietu masu finanšu pasaulē. Tagad ir teju pilnībā skaidrs, ka pārāk liela daļa no šī stāsta ar visām šī tirgus slavenībām un ideologiem ir aizdomīga shēma, kas kādā brīdī – līdzīgi kā FTX vai citādi – neizbēgami atsitīsies pret realitātes sienu. 

Nesen tika ziņots, ka bankrota procedūru aizsācis arī kripto aizdevējs BlockFi, kuru vēl nesen, cīnoties ar tā brīža neuzticības krīzi kripto pasaulei, glāba pats Bankmans. Šis kripto industrijai nu tiek dēvēts par Lehman momentu. Neuzticības vilnis potenciāli var raisīt arvien vairāku kriptovalūtu uzņēmumu un šādu aktīvu krahu.

Visu rakstu lasiet 22.novembra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!