Eiropas Centrālās bankas (ECB) prezidente Kristīne Lagarda ceturtdien ierosināja, ka uz jaunajām eiro banknotēm varētu atrasties Renesanses mākslinieka Leonardo da Vinči un franču politiķes Simonas Veilas portreti.

ECB paziņojusi par plāniem līdz 2024.gadam laist klajā jaunas banknotes, bet debates par Eiropas Savienības (ES) vienotās valūtas dizainu parasti pavada politiska spriedze.

Uz 2002.gadā ieviestās valūtas banknotēm attēloti romānikas un gotikas arhitektūras motīvi, lai izvairītos no debatēm par vēsturiskiem personāžiem.

Bet banknošu dizains tiks mainīts, un ECB tagad uzsākusi dizaina izstrādes un konsultāciju procesu, iesaistot sabiedrību un 19 ekspertu komisiju - no katras eirozonas valsts pa vienam.

Lagarda savas idejas izklāstīja intervijā Francijas radio.

"Mums vēstures gaitā ir jāatrod diži, patiesi eiropieši, lai mēs spētu atpazīt sevi," Lagarda sacīja "France Inter".

Da Vinči varētu būs pašsaprotama izvēle, bet Veila pavisam noteikti varētu būt kandidāte jaunākā laikmeta eiropiešu vidū, skaidroja ECB prezidente.

Renesanses dižgars da Vinči ir labi zināms ar savām gleznām. Veila izdzīvojusi holokaustā un kļuvusi par Eiropas Parlamenta pirmo prezidenti sievieti, kā arī ieņēmusi augstus amatus Francijas poliskajā un justīcijas sistēmā.

Austriešu dizaineris Roberts Kalina, kas strādājis pie pirmajām eiro banknotēm, iepriekš sacījis, ka laba izvēle varētu būt komponisti Bēthovens un Mocarts, jo viņus nevar "reducēt uz vienu atsevišķu valsti".