Latvijas bankās patlaban atrodas vairāk ārzemju naudas nekā jebkad iepriekš, jo problēmas ap Kipras ekonomiku liek bijušās Padomju Savienības valstu bagātniekiem meklēt alternatīvas vietas naudas uzglabāšanai, raksta Bloomberg.

Pirmajā pusgadā Latvijā ieplūduši aptuveni 1,2 miljardi dolāru, nerezidentu depozītu kopējam apjomam veidojot 10 miljardus dolāru, kas ir aptuveni puse no visiem noguldījumiem, pārspējot 43% Šveices bankās.

«Latvija turpinās būt pievilcīga vieta”, uzskata arī finanšu ministrs Andris Vilks. «Joprojām pastāv diezgan spēcīgi signāli, ka nauda pamet Krieviju, Kipru un citas valstis, lai tiktu izvietota kur citur Eiropas Savienībā.

“Latvija iegūst no tā, ka atrodas tuvu bijušajām Padomju Savienības valstīm, piemēram, Krievijai un Ukrainai,» sacījis Maximus Capital vadītājs Jevgēnijs Zolotarevs. Savukārt Starptautiskais Valūtas fonds jau jūlijā uzsvēris, ka nerezidentu depozīti ir īstermiņa saistības un jauna līdzekļu ieplūde var apdraudēt 25 banku kopējo stabilitāti.»

Db.lv jau rakstīja, ka gada laikā nerezidenti Latvijas bankās noguldījuši vairāk nekā miljardu latu.

Pirmajā ceturksnī kopumā Latvijas bankās bija noguldīti 11,225 miljardi latu, kas, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo periodu, ir par 4,2% vairāk, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas apkopotie dati. Lielāko artavu kāpumā devuši nerezidentu līdzekļi, kuri sasniedza pieaugumu 25,3% apmērā.

Nerezidentu noguldījumu pieaugumam ir vairāki iemeksli, skaidroja Swedbank pārstāvis Reinis Jansons. Liela daļa no tiem ir Krievijas rezidenti, kas vēlas savus naudas līdzekļus izvietot Eiropas bankās, turklāt labvēlīgs tieši Baltijai ir labās krievu valodas zināšanas un mentalitātes izpratne.

Db.lv jau rakstīja, ka ABLV Bank piesaistīto noguldījumu apjoms šogad jūnija beigās sasniedzis 1,85 miljardus latu, kas ir par 15,3% lielāks nekā gada sākumā.

Bankas vadības ziņojumā skaidrots, ka ABLV Banka noguldījumu apjoma pieaugumu veicināja 2012. gada pirmajā pusgadā piedzīvotais jaunais krīzes vilnis Spānijā un Kiprā, proti, nedrošība par šo valstu finanšu sistēmu nākotni mudināja investorus meklēt savai naudai citu patvērumu. ABLV bankas noguldījumu porteflis tādējādi saglabājis vadošo pozīciju noguldījumu tirgū.