«Mums tagad ir iecienīti runāt par Latvijas ekonomikas orientāciju uz eksportu, bet tādu izteikti uz eksportu orientētu ekonomiku pasaulē nav daudz – Japāna un vēl dažas. Citiem vārdiem sakot, vairāk jārunā par iekšējā patēriņa saglabāšanu un attīstību,» norāda ekonomists Gatis Kokins.
Viņš Dienai skaidro, ka eksportētāji pelna un šiem uzņēmumiem rodas līdzekļi investīcijām, kas, protams, ir labi, bet plašām tautas masām tas neko daudz nedodot. Aizraujoties ar eksportu, ir piemirsts par iekšējo patēriņu.
Runājot par to, kā iekšējo patēriņu veicināt, ekonomists norāda :«Zviedrijā – par spīti kopējai augstajai nodokļu masai, viņi tomēr atrod kaut kādus ekonomiskos tusiņus, kur nodokļi ir zemi. Un tajos dzīve kūsā, un tas efekts «pārlejas» arī uz ekonomiku kopumā.»
G.Kokins nevar uzreiz pateikt, kas ir šie minētie «tusiņi» Latvijas gadījumā. Iespējams, tā ir pārtikas nozare, bet varbūt kultūra. Viņam šķiet, ka tur nevajadzētu aizrauties ar pazeminātām PVN likmēm, bet gan jāmeklē citas formas.
Populārākie
- Banku darbība atgriežas 70. gados – cilvēciska pieeja mūsdienīgā tehnoloģiskā izpildījumā
- Plaša Latvijas uzņēmēju delegācija dodas uz Japānu
- Tarifu jutīgās nozares Eiropā: iemesli optimismam un satraukumam
- Auto diski: ko nozīmē uz tiem esošie cipari? Īss ceļvedis ikvienam autovadītājam
- Lietuvas cerības uz ekonomisku labumu no attiecībām ar Taivānu bija kļūda