
2011.gadu vislabāk raksturo liela svārstību amplitūda, bieža nenoteiktība un neskaidrība, kā arī neizteiksmīga vai negatīva kopējā tirgus virzība, norāda ieguldījumu pārvaldes sabiedrības M2M Asset Management portfeļu pārvaldnieks Harijs Beķeris, skaidrojot, ka daļa šo faktoru radīto risku ir aktuāli joprojām.
Viņš norādīja, ka 2011.gada otrais pusgads bija nepatīkams pārsteigums lielākajai daļai tirgus dalībnieku, turklāt lielākā daļa riska faktoru, kas nodarbināja investoru prātus aizvadītajā gadā, joprojām ir aktuāli un ilgtspējīga risinājuma aizvien nav.
«Politiķu ķīviņi un nespēja operatīvi pieņemt smagus lēmumus (ne tikai ASV, bet arī Eiropā) ir bijis viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc 2011.gada otrais pusgads finanšu tirgos ir aizvadīts tik nervozā gaisotnē. Savukārt, raugoties nākotnē, būtisks situācijas uzlabojums nav gaidāms, ko sevišķi ietekmē gaidāmās prezidentu vēlēšanas Francijā maijā, ASV novembrī un gatavošanās Vācijas parlamenta vēlēšanām 2013.gadā,» saka eksperts.
Pēc Beķera sacītā, liels klupšanas akmens izrādījies suverēno parādu līmenis, kas daudzās attīstītajās pasaules valstīs ir sasniedzis neredzētus augstumus. Pašlaik akūtākās un aktuālākās problēmas ir Eiropas Savienībā (ES), kur situāciju saasina banku milzīgā ekspozīcija ES valstu valdību obligācijās. «Abas puses ir tik cieši saistītas, ka suverēnā parāda norakstīšanas sekas nopietni ietekmēs Eiropas banku darbību. Tas savukārt radītu lielu spiedienu uz ekonomikas izaugsmi, kas jau patlaban ir apdraudēta,» norādīja ekonomists.
Viņš stāsta, ka Eiropā sāktais ilgtermiņa kurss uz ES parāda samazināšanu pats par sevi ir ekonomisko izaugsmi bremzējošs spēks.
«Tāpat nesamērīgi liels valsts kopējais parāds ir arī Japānai un ASV. Jāatzīst, ka Japāna dzīvo pati savā pasaulē, jo nākamgad plāno vairāk līdzekļu budžetā iegūt aizņemoties, nekā iekasējot nodokļus. Savukārt ASV valsts kopējais parāds, ieskaitot apsolītās nākotnes sociālās un medicīnas garantijas iedzīvotājiem, ir nesamērīgi liels. Turklāt papildus risku rada neizlēmīgie ASV kongresmeņi, kuriem arī nākamajā gadā nāksies vienoties, ko darīt ar uzblīdušo budžeta deficītu. ASV 2012.gadā beidzas dažādi nodokļu atvieglojumi četru triljonu dolāru (divu triljonu latu) vērtībā, kas, ja netiks pagarināti, uzliks papildus slogu jau tā ekonomiski novājinātajiem iedzīvotājiem. Atsevišķi ASV štati viennozīmīgi ir liekami blakus Grieķijai un citām Eiropas problēmvalstīm,» uzsvēra Beķeris.
M2M Asset Management portfeļu pārvaldnieks norādīja, ka jaunais gads tradicionāli saistās ar jaunām iespējām, taču to nevar attiecināt uz pasaules ekonomiku un finanšu tirgiem 2012.gadā. «Sagaidāms, ka šis gads būs ne mazāk grūts kā aizvadītais,» teica eksperts.
Kā ziņots, M2M Asset Management darbību sāka 2011.gada sākumā un specializējas turīgu privātpersonu un institucionālo klientu līdzekļu pārvaldīšanā.
M2M Asset Management ietilpst VMHY grupā. M2M Asset Management vienīgais akcionārs ir Andrejs Vdovins, kurš ir arī viens no VMHY grupas beneficiāriem.