Jūlijā patēriņa cenas Latvijā piedzīvojušās deflāciju, kas gan pamatā saistīts ar tīri sezonāliem faktoriem, proti, jaunās ražas nonākšanu veikalu plauktos. Paredzams, ka arī augustā būs vērojama šāda pati tendence.

Patēriņa cenas jūlijā salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi samazinājušās par 0,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tas galvenokārt saistīts ar pārtikas produktu cenu kritumu, kuriem cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi samazinājās vidēji par 0,9%.

Šāda tendence Latvijā ir tradicionāla, kas skaidrojama ar samērā augsto pārtikas īpatsvaru iedzīvotāju patēriņa grozā, kuru vasaras mēnešos tradicionāli lētāku padara cenu kritums saistībā ar jaunās dārzeņu un augļu ražas parādīšanos tirgu un veikalu plauktos.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām jūlijā bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam pārtikai, apģērbam un apaviem.

Mājokļa grupā vidēji par 16,9% sadārdzinājās dabasgāze, ko noteica gāzes tarifu un PVN kāpums, kā arī akcīzes nodokļa piemērošana. Cena pieauga siltumenerģijai (+0,4%), īres maksai (+0,3%), materiāliem un pakalpojumiem mājokļa remontam (+0,6%), kā arī citiem mājokļa uzturēšanas pakalpojumiem (+0,5%).

Pārtikas grupā vidējo cenu līmeni pazemināja dārzeņi, kas sezonas ietekmē kļuva par 14,2% lētāki, kā arī piena produkti (-0,5%), olas (-1,5%), saldumi (-0,8%), maize (-0,4%) un graudaugu izstrādājumi (-0,3%). Savukārt cenas pieauga desām un žāvējumiem (+2,3%), cepumiem un konditorejas izstrādājumiem (+2,0%), dārzeņu konserviem (+2,4%), augļiem (+0,4%).

Sezonas atlaižu ietekmē cenas apģērbam kritās par 6,0%, bet apaviem – par 8,5%.

Salīdzinājumā ar atbilstošu periodu iepriekšējā gadā dzīve Latvijā kļuvusi vidēji par 4,3% dārgāka, tomēr pēdējos mēnešos vērojams pakāpenisks gada inflācijas kritums. Salīdzinājumam – maijā gada inflācija bija 5%, savukārt jūnijā tā saruka līdz 4,8%.