Latvijā arī pēc trim gadiem - 2014.gadā - prognozēts samērā augsts bezdarba līmenis - 9,5%, liecina Labklājības ministrijas (LM) sagatavotais ziņojums par darba tirgus īstermiņa prognozēm 2011.gadam un bezdarbnieku un darba meklētāju prioritārajiem apmācību virzieniem.

Vidējais reģistrētā bezdarba līmenis 2011.gadam tiek prognozēts 14% apmērā, 2012.gadam - 12,5%, 2013.gadam - 11%, 2014.gadam - 9,5%.

«Reģistrētā bezdarba līmenis turpmākajiem gadiem tiek prognozēts augstā līmenī, jo pakāpeniska ekonomiskās situācijas uzlabošanās sniegs pozitīvu ietekmi uz darba tirgus attīstību un bezdarba līmeņa samazinājumu tikai ar zināmu laika nobīdi, un tas notiks salīdzinoši lēni,» paskaidrots ziņojumā.

LM norāda - lai arī krīzes zemākais punkts ir pārvarēts 2010.gadā, tomēr pašlaik ir jūtami tikai pirmie uzlabojumi ekonomikā, bezdarbs joprojām saglabājas augstā līmenī, un iedzīvotāju ienākumi ir zemi. «Darbavietu skaits, kas veidosies tautsaimniecībā tuvākajos trijos gados, nav pietiekams, lai liela daļa no pašreiz reģistrētajiem bezdarbniekiem varētu iekļauties darba tirgū,» norāda LM un piebilst, ka tas liecina par nepieciešamību turpināt īstenot pasākumus, lai samazinātu augsta strukturālā bezdarba riskus nākotnē.

Pēc ministrijā sniegtās informācijas, lai pakāpeniski pārietu no krīzes jeb īstermiņa pasākumiem uz ilgtermiņa pasākumiem (apmācības, pārkvalifikācija un citi aktivizēšanas pasākumi), 2011.gadā paredzēts sākt konceptuālu virzību no īstermiņa krīzes pasākumiem uz ilgtermiņa darba tirgus politikas pasākumiem, veicot finanšu īpatsvara maiņu par labu apmācību pasākumiem. Tāpat tiks samazināti strukturālā bezdarba riski, nodrošinot labāku kvalifikācijas un prasmju atbilstību darba tirgus prasībām, un tiks īstenota pāreja uz kuponu sistēmu bezdarbnieku apmācībā.

LM uzsver, ka ar pašlaik pieejamo finansējumu 2011.gadā ir iespēja iesaistīt 47%, 2012.gadā - 11%, bet 2013.gadā - tikai 8% no vidējā prognozētā bezdarbnieku skaita pasākumos, kuru ietvaros tiek sniegts arī finansiāls atbalsts stipendijas vai dotāciju veidā. Pieejamais finansējums aktīvās darba tirgus politikas pasākumiem laika posmā no 2011. līdz 2013.gadam ir nepietiekams, tādēļ LM ir apzinājusi nepieciešamo papildu finansējuma apmēru un plāno 2011.gada otrajā ceturksnī informēt valdību par nepieciešamību rast papildu finansējumu 2012.-2013.gadā.

Ziņojumā arī teikts, ka galvenās nozares, kuru profesijās atbilstoši Ekonomikas ministrijas vidēja termiņa darba tirgus prognozei un ekspertu vērtējumam prioritāri īstenojama apmācība 2011.gadā, ir tirgojamās nozares – apstrādes rūpniecība, primārās nozares, kā arī transports un sakari.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka pēc straujā bezdarba līmeņa pieauguma pērn tas pamazām sāka sarukt un 2010.gada beigās bija 14,3% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita.