Ja sulām nepiemēros cukura akcīzes nodokli tāpat kā visiem pārējiem cukurotajiem dzērieniem, pastāv risks, ka valsts nelikumīgi radīs izņēmumu.

Tiek dota nedēļa laika kāzusa atrisināšanai, lai neveidotos situācija, ka valsts nelikumīgi atbalsta kādu no bezalkoholiskajiem dzērieniem. Tāds ir Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu ) komisijas darba rezultāts, izskatot grozījumus akcīzes nodokļa likumā. Saeimas Juridiskais birojs vērsa klātesošo parlamentāriešu uzmanību uz vairākām neskaidrībām. Proti, otrajā lasījumā atbalstītā redakcija paredz bezalkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodokli aprēķināt atkarībā no cukura daudzuma gramos, taču spēkā esošā redakcija, kurai nav paredzētas izmaiņas, nosaka, kādi bezalkoholiskie dzērieni ir akcīzes nodokļa objekts – tie ir ūdeņi, minerālūdeņi ar cukura, citu saldinātājvielu vai aromatizētāju piedevu un pārējie dzērieni, izņemot augļu un dārzeņu sulas un nektārus, dzērienus, kuru sastāvā ir ne mazāk kā 10% sulas (izņemot augļu sulas, kuras gatavotas no koncentrāta ar ne vairāk kā 10% pievienotā cukura). Tā kā ideja ir piemērot akcīzes nodokļa likmi atkarībā tikai no cukura daudzuma, tad minētā konstrukcija varot radīt problēmas nākotnē.

Vēl viens zemūdens akmens slēpjas situācijā, ja dzērieniem paaugstina akcīzes nodokli atkarībā no cukura daudzuma tajā, jo likumprojekta citā pantā paredzēts neaplikt ar akcīzes nodokli dzērienus pat ar lielāku cukura daudzumu.

Respektīvi, būs kategorija dzērienu, kuru sastāvā būs cukurs, bet, kaut arī tā apjoms sasniegs vai pārsniegs norādīto, tiem akcīzes nodoklis piemērots netiks. Tieši uz šo pašu problēmu uzmanību vērsa Finanšu ministrijas Komercdarbības atbalsta kontroles departamenta pārstāvis Jurijs Jenuševskis, norādot uz iespējamu nepamatotu valsts atbalsta risku konkrētai ražotāju grupai. Viņš norādīja, ka pie pašreizējās likumprojekta redakcijas sulu ražotāji ar pievienoto cukura daudzumu iegūs savdabīgas priekšrocības un tādējādi tiks izveidota atšķirīga attieksme pret dažādiem bezalkoholisko dzērienu ražotājiem, jo vieni būs pakļauti iecerētā akcīzes nodokļa maksāšanai, bet otri ne, kaut arī cukura daudzums dzērienā būs tāds, ka par to nāktos maksāt akcīzes nodokli. Turklāt Eiropas Komisija jau vērtējusi Īrijas praksi attiecībā par nodokļa ieviešanu bezalkoholiskajiem dzērieniem atkarībā no tajos esošā cukura daudzuma.


Visu rakstu lasiet 12. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.