Budžeta ieņēmumi šogad ir lielāki nekā iepriekšējos gados, tomēr tos savā starpā salīdzināt ir grūti, jo daudzos nodokļos ir notikusi ne tikai likmju, bet arī pašu nodokļu aprēķina sistēmas maiņa

Valsts ieņēmumu dienesta dati par budžeta ieņēmumu izpildi šā gada septiņos mēnešos rāda, ka iekasēti ir 5,62 miljardi eiro, kas ir par 0,15 miljardiem eiro vairāk, nekā tika iekasēti 2018. gada analogā laikā. Salīdzinot šogad faktiski iekasēto ieņēmumu apmēru un plānoto, redzams, ka kopumā par 41,94 milj. eiro pārsniegts sākotnēji cerētais apjoms. Tomēr vienlaikus valsts pamatbudžetu veidojošie ieņēmumi ir par 90 milj. eiro mazāki, nekā ticis plānots.

Budžeta ieņēmumu plāna kopējā pārpildē vislielāko artavu devis ir iedzīvotāju ienākuma nodoklis ar 72,06 milj. eiro un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas ar papildu 62,54 milj. eiro un arī šogad saņemtajām dividendēm, kuru ieņēmumi pārsniegti par 29,31 milj. eiro. Tajā pašā laikā faktiski iekasētās summas no plānotajām atpalikušas akcīzes nodoklī, dabas resursu nodoklī un jo īpaši uzņēmumu ienākuma nodoklī.

Visvairāk plānoto ieņēmumu apmēru 2019.gada septiņos mēnešos pārsniedz valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi. Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu ieņēmumi 2019.gada septiņos mēnešos bija 2 miljardi eiro, kas ir par 0,19 miljardiem jeb 10,5 % vairāk nekā 2018.gada attiecīgajā periodā. Jāņem vērā, ka šīs iemaksas ir iekasētas par 62,54 milj. eiro vairāk, nekā analogā laikā plānots. Lielākas algas tiek minētas kā galvenais iemesls valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu ienākumu pieaugumā.

Uzņēmumu ienākuma nodokļa ieņēmumi 2019.gada septiņos mēnešos ir 15,33 milj. eiro, kaut arī to plānotais apjoms bija 107 milj. eiro. VID skaidro, ka uzņēmumu ienākuma nodokļa ieņēmumus būtiski turpina ietekmēt līdz 2018.gada 30.jūnijam veikto avansa maksājumu rezultātā izveidojušās pārmaksas atmaksāšana pēc nodokļu maksātāju pieprasījuma. 2019.gada septiņos mēnešos no uzņēmumu ienākuma nodokļa atmaksāti 96,52 milj. eiro. Tas ir par 35,66 milj. eiro jeb 58,6 % vairāk nekā 2018.gadā kopā. Ar secinājumiem DB aptaujātie ieteic nesteigties, un arī iekasēto nodokļu summas šogad salīdzināt ar tām, kuras iekasētas iepriekšējos gados, neesot īsti korekti. Proti, nodokļu reformas rezultātā radikālas pārmaiņas piedzīvojis uzņēmumu ienākuma nodoklis, kas jāmaksā tikai tad, ja tiek izmaksātas dividendes vai arī veikti pirkumi, kuru izmaksas pielīdzina dividenžu izmaksai.

Visu rakstu lasiet 14. augusta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.