Lielbritānijas jaunais finanšu ministrs Džeremijs Hants pirmdien atcēlis lielāko daļu ekonomikas paketes, par kuru premjerministres Lizas Trasas valdība paziņoja vien pirms dažām nedēļām, un līdz ar to atcelti gandrīz visi nodokļu samazināšanas plāni.

Cenšoties mazināt finanšu tirgu nestabilitāti, Hants paziņoja, ka atceļ "gandrīz visus" pagājušajā mēnesī izziņotos nodokļu atvieglojumus, arī ienākuma nodokļa samazinājumu, un pieļāva, ka tiek gatavota sabiedrisko izdevumu apcirpšana.

Tāpat viņš informēja, ka noteiktie ierobežojumi mājsaimniecību enerģijas rēķiniem tiks pārskatīti jau aprīlī, nevis pēc diviem gadiem, kā tika nolemts iepriekš.

Hants klāstīja, ka konservatīvo vērtību pamatā ir gādāt, lai cilvēku makos paliktu viņu nopelnītās naudas lielākā daļa. "Tomēr laikā, kad tirgi pamatoti pieprasa saistību uzņemšanos sabiedrisko finanšu ilgtspējībai, nav pareizi aizņemties, lai finansētu tādus nodokļu samazinājumus," viņš paskaidroja.

Trasa piektdien atlaida nepilnas sešas nedēļas amatā bijušo finanšu ministru Kvasi Kvartengu. Trasa kopā ar Kvartengu 23.septembrī paziņoja par 45 miljardu mārciņu (52 miljardi eiro) plānu par nefinansētu nodokļu samazinājumu, kas satrauca finanšu tirgus, izraisīja mārciņas vērtības krišanos līdz rekordzemam līmenim un lika iesaistīties Lielbritānijas centrālajai bankai.

Valdība jau ir atteikusies no daļas nodokļu samazinājuma plāna un 31.oktobrī Hants prezentēs vidēja termiņa fiskālo plānu.

Tirgu sākotnējā reakcija uz Hanta paziņojumu bijusi pozitīva. Par 0,5% pieaugusi mārciņas vērtība attiecībā pret ASV dolāru, tomēr analītiķi brīdina, ka tirgu reakcija varētu būt īslaicīga.

Finanšu plāna neveiksme Konservatīvās partijas līderiem likusi apsvērt iespēju gāzt Trasu no amata, kurā viņa bijusi tikai sešas nedēļas.