Saņemto ziedojumu apmērs sabiedriskā labuma organizācijām šogad ir krities par 38%. Uzņēmēji jūtas nosodīti, tāpēc neziedo. Nevalstiskās organizācijas meklē izeju no straujā finanšu krituma, un tām ir gan īstermiņa, gan ilgtermiņa priekšlikumi finanšu krīzes novēršanai.

Iemesls ziedojumu kritumam ir šogad realizētā nodokļu reforma, kura uzņēmējus nemotivē ziedot naudu. «Valsts ziedotājus soda ar 25% lielu nodokli, tāpēc uzņēmēji ietur pauzi un finansiāli atbalsta nevalstiskās organizācijas ar mazāku summu nekā pērn,» šādu viedokli Dienas Biznesam pauda kāds uzņēmums, kurš vēlējās palikt anonīms mecenāts. Tas, ko uzņēmējs raksturo kā sodu, paredz ziedojumiem piemērot ap 25% lielu nodokli, ja tie neiekļaujas nevienā no likumā noteiktajām kategorijām, kas paredz atvieglojumu piešķiršanu ziedotājiem. Tas nozīmē, ja uzņēmējs kādai nevalstiskai organizācijai ziedo 100 eiro, valstij nodokļos papildus jāsamaksā 25 eiro.

Pirms nodokļu reformas uzņēmumi varēja saņemt UIN atlaidi 85% apmērā no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 20% no šī nodokļa kopējās summas. Šobrīd uzņēmumi, kuri ziedo, var izvēlēties vienu no trijiem iespējamiem atvieglojumiem – divi nosaka limitus ziedojumu atskaitīšanai saimnieciskās darbības izdevumos (5% no peļņas vai 2% no algu fonda), bet trešais paredz UIN atlaidi, bet piemērojams tikai gadījumā, ja uzņēmums sadala peļņu dividendēs. Atvieglojuma piemērošanai tiek izvirzīti papildu ierobežojumi, tai skaitā tas netiek piemērots, ja ziedojuma saņēmējs ir izvietojis publiskās norādes ar ziedotāja zīmolu vai nosaukumu.

Uzņēmējiem nav motivācijas ziedot nevalstiskajām organizācijām. Līdz šim Latvijā ziedošanas motivācijas sistēma balstījās uz dažādu atvieglojumu piemērošanu, kas Latvijā radikāli mainījās, 2018. gadā ieviešot nodokļu reformu.

Visu rakstu Nodokļu reforma sagrāvusi ziedošanas kultūru lasiet ceturtdienas, 4.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!


Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.