Jaunie uzņēmēji un biznesa ideju autori var pieteikties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pirmsinkubācijas vai inkubācijas programmā 14 biznesa inkubatoros.

"Ar katru gadu interese un aktivitāte aug. Salīdzinot 2019. gadu ar 2018. gadu, pieteikumu skaits pieaudzis par vairāk nekā 30%. Pirmajā nedēļā kopš atvērta uzņemšana, saņemti jau 68 pieteikumi gan inkubācijas, gan pirmsinkubācijas atbalstam. Sagaidām, ka tie kopumā varētu būt vismaz 360 pieteikumi," norāda Laura Očagova, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Biznesa inkubatoru departamenta direktore.

Spriežot pēc iepriekšējām uzņemšanas kārtām, konkursā uz vienu inkubācijas atbalsta vietu ir vidēji 2,6 pieteikumi. Lielākā interese ir par Jelgavas, Jūrmalas, Liepājas, Radošo Industriju un Siguldas biznesa inkubatoriem.

Līdz 20. martam notiek pieteikumu pieņemšana pirmsinkubācijas programmai biznesa inkubatoros Kuldīgā, Daugavpilī, Madonā, Jēkabpilī, Jelgavā, Jūrmalā, Rēzeknē, Ogrē, Talsos, Valmierā, Ventspilī un Rīgā. Savukārt Liepājas un Siguldas biznesa inkubators pieteikumus pirmsinkubācijai pieņems no 1. aprīļa līdz 15. aprīlim.

Biznesa ideju autori varēs pievienoties gan pirmsinkubācijas programmai, gan inkubācijai. Pirmsinkubācijas programma ir piemērota gan fiziskām, gan juridiskām personām, kuras vēlas izvērtēt savas biznesa idejas dzīvotspēju. Sešu mēnešu garumā tā sniedz dalībniekiem nepieciešamo biznesa idejas attīstīšanai – kopstrādes telpas, konsultācijas un mācības par dažādām uzņēmējiem saistošām tēmām, kā arī dalību jauno uzņēmēju kopienā. Savukārt inkubācijas programmā papildus pirmsinkubācijas atbalstam dalībnieks saņem 50% līdzfinansējumu biznesa attīstībai nepieciešamo pakalpojumu iegādei, piemēram, mārketingam, prototipēšanai, finanšu un IT pakalpojumiem, ražošanas un biroja telpu nomai, aprīkojuma iegādei u.c. Pirmsinkubācijā ir rezervēti līdz 900 eiro mācībām, konsultācijām un kopstrādes telpu izmantošanai, savukārt inkubācijā biznesa idejas attīstībā inkubators investē vismaz 10 tūkstošus eiro. Tas gan nav uzņēmējam izsniegts finansējums, bet gan Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalsta instruments, kuru uzskaita uzņēmējam piešķirtā "de minimis" atbalstā.

Šobrīd LIAA biznesa inkubatoros ir 701 dalībnieks. No tiem 249 ir biznesa ideju autori vai uzņēmumi, kuri pirmsinkubācijas programmā pārbauda savas biznesa idejas dzīvotspēju, un 452 uzņēmumi darbojas inkubācijas programmā. Jauno uzņēmumu kopienas apgrozījums tiek lēsts aptuveni 70 miljoni eiro apmērā, bet kopējās piesaistītās ārējās investīcijas sasniedz 12 miljonus eiro.

Kopš LIAA biznesa inkubatoru izveides pirmsinkubācijas programmu sešu mēnešu garumā ir izgājis 1141 biznesa ideju autors.

"LIAA biznesa inkubatori sniedz atbalstu biznesa ideju autoriem to biznesa ideju testēšanā un sākotnējā produkta vai pakalpojuma prototipa izstrādē. Uzņēmējiem tiek nodrošināts mērķēts atbalsts to izaugsmes un attīstības veicināšanai – gan nefinanšu atbalsts, piemēram, ekspertu un mentoru konsultācijas, gan finanšu atbalsts iekārtu, izejmateriālu iegādes un dažādu pakalpojumu līdzfinansēšanai. Būtībā, inkubatoros idejas autors vai uzņēmējs salīdzinoši īsā laikā var gūt tādu pieredzi un zināšanas, kas bez šī atbalsta uzņēmējam vai idejas autoram prasītu, iespējams, pat vairākus gadus," norāda L. Očagova.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras biznesa inkubatori ir visā Latvijā – Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Kuldīgā, Liepājā, Madonā, Ogrē Rēzeknē, Siguldā, Talsos, Valmierā, Ventspilī un Rīgā, kur darbojas Radošo industriju inkubators. Atbalsta programmām var pieteikties uzņēmumi, kuri nav reģistrēti ilgāk par trim gadiem.

LIAA Biznesa inkubatoru mērķis ir atbalstīt jaunu, dzīvotspējīgu un konkurētspējīgu uzņēmumu izveidi un attīstību. LIAA Biznesa inkubatorus finansē ERAF projekts "Reģionālie biznesa inkubatori un radošo industriju inkubators". Programmas kopējais finansējums šobrīd ir 30,8 miljoni eiro un tā ilgst līdz 2023. gada 31. decembrim.