Sporta tehnoloģiju uzņēmums "xTimer" izstrādā laika mērīšanas sistēmu sportistiem, lai palīdzētu uzlabot sniegumu.

 ""xTimer" ir vienkārša un precīza laika mērīšanas sistēma sportistiem," saka Kristaps Skrastiņš, "xTimer" līdzdibinātājs. Risinājumam komplektā ir starta poga, uztvērējs un raidītāji. Uztvērēju sportists apliek ap vidukli, bet raidītājus izvieto skriešanas distancē. Kad sportists šķērso raidītāja zonu, tiek piefiksēts rezultāts. Visi rezultāti tiek apkopoti, atspoguļoti un glabāti mobilajā aplikācijā. "Mūsu misija ir palīdzēt sportistiem un viņu treneriem analizēt sniegumu treniņos, lai uzlabotu rezultātu," viņš teic.

Ideja par šādu risinājumu radās, kad K. Skrastiņš vidusskolā trenējās vieglatlētikā un novēroja, ka treniņos rezultātu fiksēšanai joprojām tiek izmantoti hronometri. Labi sprinteri trenējas gadiem, lai uzlabotu savu rezultātu vien par pāris milisekundēm, bet šādas nianses ar parastu hronometru izmērīt nav iespējams - tam ir nepieciešamas precīzākas ierīces. "Tagad, kad man ir elektronikas inženiera grāds un pieredze, spēju radīt labāku alternatīvu hronometram," viņš teic.

Šim produktam jau vairāk nekā gadu komanda - Kristaps Skrastiņš, Linards Šmeiksts, Aleksandrs Vitjukovs un Mārcis Nīmants - velta savu brīvo laiku vakaros un brīvdienās. Nesen piesaistīts riska kapitāla investīcija fonda "Buildit" finansējums produkta attīstībai, kas šo procesu ir ievērojami paātrinājis. Investīcijas palīdzējušas pabeigt produktu un piegādāt vairākiem vieglatlētikas Latvijas klubiem. 
Pērn pārdoti pirmie "xTimer" komplekti. K. Skrastiņš teic, ka jaunuzņēmumu vidē tas ir labs rādītājs, kas apliecina, ka produkts ir labs ne tikai pašu acīs, bet arī citiem vajadzīgs un novērtēts.

"Iesākumā pētām vietējo tirgu, vienlaikus attīstot un uzlabojot pašu produktu. Tuvāko mēnešu laikā vēlamies paplašināt darbību un piedāvāt "xTimer" Eiropas vieglatlētikas klubiem. Tā kā produkts ir piemērojams ikvienam sporta veidam, kas mēra atlēta ātrumu, to var pielietot arī futbolā, basketbolā un citos sporta veidos," stāsta K. Skrastiņš.

Vaicāts par konkurenci, viņš teic, ka tirgū pārsvarā atrodami lieli lāzerveida vārti, kuriem izskrienot cauri tiek piefiksēts sportista rezultāts. "xTimer" atšķiras ar to, ka iekārta ir kompakta, viegla un vienkārši lietojama. Atšķirībā no līdzīgiem produktiem, šis risinājums ir iepakojams pavisam mazā somā un paņemams visur līdzi. "Tāpat mēs spējam izmērīt arī atlēta starta reakcijas laiku. Izmantojot iebūvētos skaļruņus, sportistam tiek dots "starts". Šādu funkciju patlaban nepiedāvā neviens cits ražotājs, bet sportistam tā ir ļoti svarīga, lai pierastu pie sacensību atmosfēras un varētu uzlabot reakcijas laiku, iegūstot tik svarīgās milisekundes," uzsver K. Skrastiņš.

Komandas turpmākie mērķi ir turpināt darbu pie klientu piesaistes, paralēli cenšoties piesaistīt investīcijas nākamo produktu izstrādei. "Šis ir mūsu pirmais uzņēmums, tāpēc šobrīd grūti novērtēt, cik lieli spējam izaugt sporta tehnoloģiju jomā, taču mums ir jau vairākas nākamo produktu idejas. Vēlamies arī tās realizēt," tā viņš.