Valts Videnieks Pāvilostā nonāca kā jau daudzi rīdzinieki – sava vaļasprieka vindsērfinga dēļ.

Šī Kurzemes mazpilsēta ir viena no labākajām vietām Latvijā, kur nodarboties ar vindsērfingu. Tolaik Valts strādāja lielā, starptautiskā uzņēmumā Telia, 30 reizes gadā devās komandējumos. Sāka domāt, kā varētu pavadīt vairāk laika Pāvilostā, atvēra viesnīcu Vēju paradīze un beigu beigās secināja, ka jādzīvo šeit pastāvīgi. 

Laivas stāv šķūnī

Uzņēmējdarbību Pāvilostā Valts sāka attīstīt 2002. gadā. Pēc Vēju paradīzes atvēra kafejnīcu Laiva, nodarbojās ar koka elektrolaivu būvi, vizināja ar tām tūristus, īrēja. Atpūtniekiem piedāvājums ļoti patika, taču pasākums ir ļoti sezonāls un vajadzīgi meistari, lai peldlīdzekli katru gadu sagatavotu darbam, un cilvēks, kas veiktu izbraucienus. Darbinieku resursa trūkuma dēļ tagad šajā virzienā vairs nestrādā un laivas stāv šķūnī. Tiesa, arī viesnīcas un kafejnīcas darbs ir ļoti sezonāls. Sākumā mēģināts strādāt visu gadu, tagad to vairs nedara. Ziemā štatu sarakstā paliek divi cilvēki, vasarā ir 15–20 darbinieku. «Jāsavāc kodols, kas katru gadu atgriežas, pārējos meklējam no jauna,» pieredzē dalās Valts. Pārsvarā darbinieki ir vietējie iedzīvotāji, jo nodrošināt dzīvesvietu būtu sarežģīti. Sezonālam darbam atsaucīgi ir vecāko klašu skolēni, studenti, pedagogi, kam vasarā garais atvaļinājums. Vēl darbinieku vidū ir cilvēki, kas ziemā strādā ārzemēs un vasarā atgriežas Latvijā. Vēju paradīzē ir maiņu darbs, un vismaz pusi laika iespējams pavadīt mājās.

Sezona – piecas nedēļas

Īstā tūrisma sezona Pāvilostā ilgst tikai piecas nedēļas – parasti no 5. jūlija līdz 8. augustam, stāsta Valts. To labi raksturo kafejnīcas Laiva darbalaiks. Maijā un septembrī tā strādā nedēļas nogalēs, vasarā – katru dienu. Arī jūnija sākums vēl ir tukšs, bet nav iespējams pieņemt darbā cilvēkus uz dažām nedēļām. Interesanti, ka tūrisma sezonas intensīvākais laiks maz atkarīgs no laikapstākļiem. Piemēram, šogad jūnijs bija karsts, bet atpūtnieku tik un tā bija maz. Cilvēki mūsdienās ļoti plāno savu laiku, nav impulsīvi. Aizvien retāk ir tā, ka pamostas no rīta, ierauga – saulīte spīd, un nolemj braukt atpūsties. Tajā pašā laikā Valts atceras, ka pirms diviem gadiem jūlijā likās: būs ļoti slikta sezona, jo visu laiku lija. Taču beigās iznāca gluži pretēji. «Tie, kas atvaļinājumu bija paņēmuši jūlijā un rezervējuši viesnīcu, sakoda zobus un brauca. Taču tad uznāca skaists laiks augustā, un sezona ritēja līdz pat septembrim, jo cilvēki bija izslāpuši pēc saules.»

Ēdinātāju aizvien par maz

Lai piesaistītu pilsētai vairāk tūristu, pagarinātu sezonu, pašvaldība un uzņēmēji rīko dažādus pasākumus. Vairums no tiem, kā Ulda Marhilēviča mūzikas un mākslas festivāls Zaļais stars, Zvejnieksvētki, notiek pašā vasaras viducī. Tas ir tūrisma sezonas maksimums, kad naktsmītnes un kafejnīcas jau tāpat ir pilnas un uzņēmēji nekādu pienesumu nejūt, norāda Valts. Tā vietā viesiem veidojas negatīvas emocijas, jo grūti atrast naktsmājas, paēst nav iespējams, bet izsalcis cilvēks ir dusmīgs cilvēks.

Visu rakstu lasiet 4. septembra laikraksta Dienas Bizness pielikumā Biznesa Plāns, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.