Lai stimulētu Latvijas ekonomiku, būtu jāsamazina iedzīvotāju ienākumu nodoklis (IIN), savukārt pievienotās vērtības nodokli (PVN) varētu nesamazināt, uzskata DNB bankas ekonomikas procesu analītiķis Pēteris Strautiņš.

Pareizākais solis šobrīd būtu samazināt IIN, tieši palielinot neapliekamo minimumu, lai varētu palīdzēt sociāli mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām, pauda eksperts.

Jau ziņots, ka Finanšu ministrija (FM) piektdien, 27. aprīlī, prezentēja ierosinājumus, kas paredz no šā gada 1. jūlija samazināt PVN no 22% līdz 21%., savukārt IIN no 25% līdz 24% samazināt no nākamā gada 1. janvāra.

FM norādīja, ka PVN likmi varētu samazināt tikai tad, ja tiktu panākta vienošanās ar tirgotājiem par šī samazinājuma atspoguļošanos cenāsm savukārt Db.lv aptaujātie tirgotāju asociāciju pārstāvji pauda, ka bažas, ka ar šādu vienošanos veidošanu varētu tikt radīts tirgotāju monitorings, un ka vienošanās ar FM būtu pretstatā brīvā tirgus principiem.

Neņemot vērā, ka pastāv dažādas sazvērestības teorijas par konkurences esamību Latvijas tirgū, brīvā tirgus konkurence Latvijā tomēr pastāv, un, pat, ja dažos gadījumos, samazinot pievienotās vērtības nodokli (PVN) par 1%, cenas veikalos varētu nesamazināties, inflācijas līmenis gan varētu kļūt zemāks, nekā tika gaidīts iepriekš, Db.lv pauda P. Strautiņš.

Db.lv jau vēstīja arī, ka Latvijas lielākie pārtikas mazumtirgotāji – Elvi, Rimi, Maxima un IKI atbalstījuši ierosinājumu samazināt pievienotā PVN likmi un apliecināja, ka attiecīgi samazinās arī preču cenas veikalos. Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija ir gatava arī parakstīt vienošanās memorandu ar Ministru prezidentu un finanšu ministru, pauda organizācijas izpilddirektors Noris Krūzītis. Viņš arī norādīja, ka, ja PVN tiktu samazināts par 1%, redzams cenu samazinājums skartu vien preces, kas maksā vismaz vienu latu.