Maijā turpinājies pārtikas cenu kritums, turklāt samazinājums ir bijis straujākais pēdējo divu gadu laikā, liecina Apvienoto Nāciju Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) aprēķini, ziņo Bloomberg.

FAO aprēķinātais pārtikas cenu indekss, kas ietver 55 pārtikas izejvielu cenu izmaiņas, maijā sarucis par 4,2% līdz 203,9 punktiem, kas ir straujākais kritums kopš 2010. gada marta. Tiesa gan organizācijas analītiķi piebilst, ka efektu ir pabojājusi ASV dolāra stiprināšanās. Līdz ar to valstīm, kas importē pārtiku ASV dolāros, pirkumi ir dārgāki. Tādējādi, iespējams, netiek sajusts pilna apmēra efekts, skaidro FAO eksperti.

Visstraujāk pasaulē mēneša laikā kritušas piena cenas, kur FAO piena cenas indeksa vērtība sarukusi par 12%. Analītiķi paredz, ka piena cenas kritumam tuvāko mēnešu laikā var sekot arī gaļas cenas samazināšanās.

Šobrīd tiek prognozēts, ka pasaules piena ražošanas apjomi šogad palielināsies par 2,7% līdz 750,1 miljoniem tonnu. Jāpiebilst, ka pagājuša gadā piena ražošanas apjomi pieauga par 2,3%.

Tāpat maijā samazinājušās graudaugu cenas, FAO graudaugu indeksa vērtībai sarūkot par 1,1%. Sevišķi strauji pagājušajā mēnesī sarukusi kukurūzas cena. Piemēram, kukurūzas nākotnes kontraktu cena Čikāgas biržā samazinājusies par 12%. Sakarā ar to, ka ASV lauksaimnieki palielinājuši iesētās kukurūzas apjomus, šogad pasaulē tiek gaidīta kukurūzas rekordraža.