Sandersa uzvara sašķobītu akcijas

Politika
2020. gada 26. februāris 15:55

Šobrīd pieņēmumos par ekonomikas un finanšu tirgu nākotni pamatīgu pesimismu iesējusi koronavīrusa izplatīšanās. Vienlaikus tiek spriests arī par citiem faktoriem, kas šogad var saļodzīt akciju vērtības.

Viens no šādiem faktoriem ir politika – precīzāk ASV prezidenta vēlēšanas. Nu pamata pieņēmums, šķiet, ir, ka akcijām labvēlīgāks, neskatoties uz dažkārt visai volatīlu rosīšanos, tomēr būs pašreizējā ASV prezidenta Donalda Trampa režīms.

Tas tādēļ, ka alternatīvas šobrīd izskatās vēl krietni neparedzamākas. Būtībā nevarētu teikt, ka tos ASV Demokrātu partijas prezidenta kandidātus, kuri nāk no šīs partijas kreisā spārna, finanšu tirgi gaidītu ar lielu sajūsmu. Šķiet, par tradīciju sāk kļūt situācija, ka ASV politiķi jau nākamajā dienā pēc to ievēlēšanas sola īstenot kaut ko līdzīgu revolūcijai pret līdzšinējo kārtību. Pirms kāda laika finanšu tirgus dalībnieki tādējādi lielu uzmanību pievērsa augušajai iespējamībai, ka sacensībai ar Trampu tiks izvirzīta ASV senatore Elizabete Vorena. Tas paspēja pamatīgi sašķobīt, piemēram, ASV naftas un veselības aprūpes industrijas vērtspapīrus.

Savukārt nupat ASV Demokrātiskās partijas kandidātu atlasē Nevadā uzvarējis Bērnijs Sanderss, kas liek domāt, ka sacensībai par ASV prezidenta krēslu tiks izvirzīts tieši viņš. Līdzīgi kā tas ir ar Vorenu - arī Sandersa politiskā nostāja tiek uzskatīta par ļoti "kreisu". 

Viņš runā par radikālām ASV veselības apdrošināšanas sistēmas pārmaiņām un dažādām "vienlīdzības" programmām. ASV kreisā spārna Demokrāti nekādi draugi nav arī Volstrītai, un Sanderss vēl solījis krasu ASV militāro tēriņu samazināšanu. Tiek spekulēts, ka, Sandersam izvirzoties prezidenta kandidāta līderos, Volstrīta var kādā brīdī pret viņu mobilizēsies asākai cīņai (līdz šim tas, ka viņš varētu uzvarēt, šķiet, netika uztverts pārāk nopietni).

Kopumā šobrīd Volstrīta vēl īsti nesatraucas. Saistībā ar Sandersa uznācienu drīzāk sāk pat cementēties pieņēmums – jo labāk viņam klājas cīņā ar pārējiem ASV Demokrātu partijas prezidenta kandidātiem, jo lielāka iespēja ir tam, ka rudenī gaidāmajās vēlēšanās tomēr atkal triumfēs Tramps. Būtībā, jo spēcīgākas pozīcijas starp, šķiet, sašķeltajiem ASV Demokrātiem ir dažkārt par radikālu sociālistu saukātajam Sandersam, jo mazāka ticība ir tam, ka tieši viņš galu galā spēs izkonkurēt arī Trampu.

"Viņa uznāciens pat ir pozitīva zīme akciju tirgum. Tas palielina iespējamību, ka novembrī atkal triumfēs Tramps. Lai gan Tramps ir uzsācis tirdzniecības karu un kritizējis ASV Federālo rezervju sistēmu, viņš ir tas "velns, kuru mēs zinām". Viņš šajā amatā atradies jau gadiem, un viss akcijām bijis OK," "Bloomberg" notiekošo apraksta ASV finanšu uzņēmuma "Bianco Research" vadība.

Jāteic, ka pēdējie gadi gan nav tie veiksmīgākie piemēri, kad finanšu tirgiem būtu izdevies paredzēt nozīmīgu balsojumu iznākumus. Pamatā netika pareģota ne tā paša Trampa uzvara, ne britu izstāšanās no Eiropas Savienības. Daži tādējādi teic, ka arī šoreiz Sandersa uzvara nemaz tik neiespējama galu galā var arī nebūt.

Kopumā ieguldījumu speciālisti mēdz izcelt – lai gan politika finanšu aktīvu cenu īstermiņā mēdz patiešām ietekmēt, ieguldītājam parasti neatmaksājas lēkt iekšā un ārā no tās pavērsienu vilcieniem. Tas tādēļ, ka politiku mēdz pavadīt liela brēka, kur sausais atlikums bieži vien ir citādāks, un milzīgas emocijas, kas ierindas investoram patiesībā ir pats lielākais drauds.