
Latvijā mājsaimniecības, kuras dabasgāzi izmanto ne tikai ēdiena gatavošanai, bet arī apkurei un, kurām rēķins ir daudz lielāks nekā mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto tikai plītiņās, jau aptuveni pusotru gadu maksā mazāk nekā Lietuvā un Igaunijā, norāda Latvijas dabasgāzes kompānijas Latvijas gāze (LG) preses sekretārs Vinsents Makaris.
Savukārt dabasgāzes izmaksas mājsaimniecībām, kas gāzi izmanto tikai ēdiena gatavošanai, visās trijās Baltijas valstīs ir ļoti līdzīgas. Makaris sacīja, ka Lietuvas enerģētikas ministra iepriekš apgalvotais, ka Lietuvas patērētāji par gāzi maksā zemāku cenu nekā mājsaimniecības Latvijā, nav taisnība.
LG pārstāvis pieļāva, ka Lietuvas enerģētikas ministrs, iespējams, nav ņēmis vērā faktu, ka Lietuvā pie dabasgāzes tarifa vēl tiek pierēķināta arī abonēšanas maksā, kas izmaksas par dabasgāzi palielina. Tādējādi, aprēķinot kopējās izmaksas par dabasgāzi, šogad janvārī dabasgāzes izmaksas mājsaimniecībām, kas gāzi lieto tikai ēdiena gatavošanai, visās trijās Baltijas valstīs ir vienādas.
«Lai arī atsevišķos laika posmos Latvijā dabasgāze ir lētāka un arī dārgāka nekā kaimiņvalstīs, ilgtermiņā dabasgāzes izmaksas ir līdzīgas un atšķiras vien par dažiem santīmiem,» informē LG.
Dabasgāzes kompānija norāda, ka katrā Baltijas valstī ir citāda tarifu noteikšanas un aprēķināšanas kārtība, kā arī ir atšķirīgi datumi, kuros var mainīties dabasgāzes tarifi. Latvijā un Lietuvā dabasgāzes apgādes uzņēmumi apkalpo daļu no klientu infrastruktūras, kas rada papildu izmaksas un atspoguļojas tarifos. Savukārt Igaunijā infrastruktūras apkalpošana ir ēku apsaimniekotāju ziņā un šo izmaksu daļa izmaksās neatspoguļojas.
Visās valstīs dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām ir administratīvi regulēti.
Lietuvas enerģētikas ministrs Arvīds Sekmoks iepriekš sacīja - lai gan Krievijas koncerns Gazprom no 1.janvāra ir pazeminājis gāzes cenas Latvijai un Igaunijai, Lietuvas patērētāji patiesībā par gāzi maksā zemāku cenu nekā mājsaimniecības Latvijā. «Mēs esam izanalizējuši šā gada cenas mājsaimniecībām un secinājuši, ka Lietuvā mājsaimniecības maksā par dabasgāzi zemāku cenu salīdzinājumā ar patērētājiem Latvijā,» viņš teica intervijā radiostacijai Žiniu radijas un piemetināja, ka patērētāji Igaunijā par gāzi maksā pat vēl zemāku cenu.
Latvijas gāze nodarbojas ar gāzes iegādi, transportēšanu, uzglabāšanu un sadali. Gāzi kompānija iepērk no Krievijas koncerna Gazprom (aptuveni 70%) un Itera Latvija (aptuveni 30%). LG akcijas kotē NASDAQ OMX Riga biržas otrajā sarakstā. Uzņēmuma lielākie īpašnieki ir Vācijas E.ON Ruhrgas, Gazprom un Itera Latvija.
Populārākie
- CleanR iegādājies 41,25% SIA Ķilupe kapitāldaļas
- Biroju telpu pārvērtības: ekspertu padomi, kā pārveidot jau iepazītas telpas
- Banku darbība atgriežas 70. gados – cilvēciska pieeja mūsdienīgā tehnoloģiskā izpildījumā
- Plaša Latvijas uzņēmēju delegācija dodas uz Japānu
- Everaus Kinnisvara uzsāk obligāciju publisko piedāvājumu