Pēc tam, kad pircēju ausīs nākušas ziņas par griķu gaidāmo sadārdzināšanos, atsevišķās vietās griķi pirkti pat trīsreiz vairāk nekā parasti, raksta Neatkarīgā.
SIA Maxima Latvija preses sekretārs Ivars Andiņš norāda, ka pagājušajā nedēļā iedzīvotāji par 70% vairāk nekā parasti pirkuši miltus, par 42% – putraimus un par 85% – rīsus. Būtiskāk gan pieauguši griķu pārdošanas apjomi – 240% jeb 3,4 reizes.
«Piegādātāji paziņojuši par cenu kāpumu griķiem par 98%, skaidrojot to ar neražu Krievijā. Šā iemesla dēļ visā Austrumeiropā strauji ceļoties griķu cenas,» komentē I.Andiņš. Gatavojoties sadārdzinājumam, iedzīvotāji veido krājumus, un veikalu plaukti tiekot krietni patukšojušies. «Mums ir pieci piegādātāji, trīs no tiem ir tukšā – viņiem griķu nav – un šobrīd meklē, kur tos var iepirkt,» skaidro I.Andiņš. Patlaban griķi veikalā gan esot, tikai sortiments stipri paplacis.
Arī SIA Rimi Latvia mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Eniņa laikrakstam norāda: kaut gan veikalos nav pilns klāsts, griķus nopirkt var. Pagājušajā nedēļā griķi pirkti divarpus, trīs reizes vairāk. Jāpiebilst, ka Rimi veikalos cenas griķiem kāpušas jau ar šo nedēļu – tie sadārdzinājušies par 60–90%.
Arī zīmola Elvi sabiedrisko attiecību vadītāja Vineta Grigāne-Drande norāda, ka viens piegādātājs graudaugu produktiem cenu pacēla jau pagājušajā nedēļā, vēl viens – šonedēļ. Viņa uzsver, ka vislielākais cenu kāpums ir vērojams griķiem. Tiem cenas kāpušas par 50–100% atkarībā no zīmola.
Ar vēsāku prātu cenu kāpumam aicina pieiet Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe. Viņa norāda, ka tādiem produktiem kā griķi, rīsi, milti cenas patiešām celsies, taču ne vairākas reizes. Tā, piemēram, uz rīsu cenām atsauksies plūdi Indijā, kas ir viena no lielajām rīsu audzētājām. Savukārt «ažiotāža ap griķiem» esot atnākusi no Krievijas, kur tika ziņots par sliktāku ražu, novēroja cenas kāpumu, un iedzīvotāji tos pastiprināti pirkuši, uzsver LTVC vadītāja. «Cilvēki dara ļoti nepareizi, pilnas pagultes pieliekot ar šiem izstrādājumiem. Tos tāpat nevar tik ilgi uzglabāt – šie produkti bojājas, tajos iemetas kukaiņi un zūd kvalitāte. Turklāt ažiotāža noplaks un cena ies lejā» skaidro I. Gulbe.
Populārākie
- Būs jauni tarifi Krievijas un Baltkrievijas mēslošanas līdzekļiem
- Beidzas parakstīšanās Invego obligācijām ar 11 % gada likmi
- FID: Latvijā pastāv paaugstināts sankciju pārkāpšanas risks ģeogrāfiskā novietojuma dēļ
- Japānas inovāciju līderis kļūst par UN:BLOCK konferences globālo vēstnieku
- Lindstrom ieguldīs vairākus miljonus eiro notekūdeņu modernizācijas projektā