Liepāja smeļ Eiropas akā

Ražošana
2013. gada 7. marts 07:50

Pēdējā plānošanas periodā no Eiropas Savienības struktūrfondiem liepājnieku algām piesaistīti gandrīz 30 miljoni latu.

Ja ES fondu līdzekļi Liepājai nebūtu pieejami, iespējams, būtu slēgti daudzi uzņēmumi, samazinātos ostas kravu apgrozījums, neveidotos tūrisma industrija, uzņēmumi investētu mazāk līdzekļu jaunu produktu radīšanā, izglītības un investīciju iespējas Liepājā zaudētu pievilcību, secināts SIA AC Konsultācijas veiktajā pētījumā par ES fondu ietekmi uz Liepājas ekonomiku. Ieguvēji ir ne tikai ES projekta īstenotāji, bet arī vietējie komersanti, kas tiek nodrošināti ar pasūtījumiem, kā arī darbaspēks, kam radītas papildu darbavietas. Tomēr pilsētai jāmazina atkarība no Eiropas fondiem, jāmeklē citi finanšu instrumenti ekonomikas sildīšanai, jo īpaši tāpēc, ka, pirms būs pieejams nākamā plānošanas perioda finansējums, noteikti būs pārrāvuma periods, norāda eksperti.

Par vienu no neizmantotām struktūrfondu iespējām un attīstības draudu pētnieki atzīst faktu, ka Liepājas pilsēta nemaz nav piesaistījusi naudu pētniecībai un inovācijām, kamēr, piemēram, Jelgava šai jomā apguvusi 2,45 milj.Ls, bet Ventspils – 1,2 milj.Ls.

Liepājas komersanti ar ES atbalstu īsteno projektus, kas paredz ieguldījumus jaunu produktu izstrādē, augstas pievienotās vērtības produktu ražošanā un energoefektīvā infrastruktūrā. Kopējais komersantu piesaistītais ES fondu finansējums 2012. un 2013.gadā ir 3,8 milj. latu. Ņemot vērā Liepājas uzņēmumu raksturojumu un jaudu, var uzskatīt, ka komercsektora iespējas piesaistīt ES fondu līdzfinansējumu nav izmantotas pilnā apmērā.

Kopumā Liepājas uzņēmumi ir saņēmuši finansējumu 60 dažādu ES fondu projektu realizācijai. 14 uzņēmumi ir saņēmuši finansējumu vismaz diviem projektiem, četri uzņēmumi (SIA Glora, SIA Lauma Fabrics, a/s Lauma Lingerie un a/s UPB) trīs projektiem, bet SIA Nikol Djumon un SIA V.O.V.A. ir saņēmuši apstiprinājumu pat četru projektu līdzfinansēšanai. To uzņēmumu peļņa, kuri ir realizējuši ES projektus, veido ievērojamu daļu no kopējās Liepājas uzņēmumu peļņas. Intensitāte svārstās no 20% 2007.gadā līdz pat 62% 2011.gadā.

Vērienīgākie struktūrfondu līdzfinansētie projekti Liepājā ir saistīti ar transporta un ostas infrastruktūru.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.