Ja tavā ikrīta rutīnā ietilpst ne tikai brokastis, bet arī kafijas baudīšana, noteikti zini, cik liela nozīme labam dienas sākumam var būt patiešām gardai kafijai. Pagatavošanas metode, dažādi knifiņi un ūdens sastāvs – tas viss ietekmē kafijas garšu, taču pat prasmīgākais eksperts nespēs pagatavot baudāmu dzērienu, ja pati kafija nebūs svaiga. Vēlies uzzināt, kā atpazīt svaigas kafijas pupiņas, kāpēc kafijas paciņās ir ventilis, un kā kafiju pareizi uzglabāt? Uz šiem un citiem nozīmīgiem jautājumiem atbildes atradīsi nākamajos paragrāfos!

Kā izskatās svaigas un labas kafijas pupiņas?

Dažkārt iespējams dzirdēt stereotipu, ka atšķirt svaigu un ne tik svaigu kafiju var tikai eksperts, taču šāds uzskats ir pilnīgi aplams – svaigas kafijas pupiņas iespējams atpazīt pavisam vienkārši, uz tām tikai paskatoties. Proti, svaiga kafijas pupiņa ir eļļaina un spīdīga, jo tā pēc grauzdēšanas izdala eļļas un dabīgās gāzes; arī tās aromāts ir izteiksmīgs. Par kafijas pupiņu svaigumu iespējams pārliecināties, tās paņemot rokās un viegli saspiežot – svaigu kafijas pupiņu gadījumā plauksta kļūs eļļaina. Arī krūzītē, pagatavojot espresso vai melnu kafiju – jo lielāka crema kārtiņa (putiņas pa virsu kafijai), jo svaigāks ir grauzdējums.  

20201019-1326-2-kafijas-pupinas.jpg

Savukārt, ja kafijas pupiņas izskatās izkaltušas un ir bez spīduma, tās vairs nav svaigas un nespēj nodrošināt optimālu garšu un aromātu. Vērā gan jāņem arī kafijas grauzdējuma pakāpe – jo vieglāk pupiņas grauzdētas, jo mazāk eļļu tās izdalīs (un līdz ar to nebūs tik spīdīgas). Tāpat kafijas pupiņu kvalitāti ietekmē bojājumi (salūzušas, insektu saēstas pupiņas), kas pasliktina kafijas dzēriena garšas. Vienkāršākais veids, kā salīdzināt dažādu kafijas pupiņu kvalitāti ir izbērt tās no pakas un saskaitīt bojāto pupiņu skaitu vienā iepakojumā. Jo mazāk bojātu pupiņu pret kopējo skaitu, jo augstvērtīgākas ir kafijas pupiņas

Kam pievērst uzmanību, pērkot kafiju?

Kafijas svaigumu ļoti lielā mērā ietekmē kāds būtisks aspekts – kad tā ir grauzdēta. Paskaidrosim, kāpēc – skābeklis reaģē ar kafijā esošajām eļļām un citām vielām, tādējādi radot oksidēšanos, kuras laikā kafija pakāpeniski zaudē savas garšas un smaržas īpašības. Un, jo vecākas pupiņas, jo attiecīgi vairāk tās oksidējušās.

Tāpēc, izvēloties kafiju, pievērs uzmanību nevis derīguma termiņam, bet gan grauzdēšanas datumam – jo nesenāk kafija grauzdēta, jo labāk. Ja vēlies patiešām svaigu dzērienu, izvēlies Latvijā grauzdētu kafiju! Šādu opciju piedāvā, piemēram, Rocket Bean Roastery grauzdētava, kurā kafijas pupiņas tiek grauzdētas katru nedēļu. Lūk, daži no šeit gatavotajiem zīmoliem:

- Magic Pussy;

- SOUTH;

- iCoffee;

- Mood;

- Ilovecoffee, un citu zīmolu kafija.

Kā arī izvēlies kafijas pupiņas vai kapsulas, taču maltu kafiju pērc vien tad, ja zini, ka iepakojums pēc atvēršanas tiks operatīvi izlietots. Iemesls pavisam vienkāršs – malta kafija uzreiz pēc tam, kad iepakojums atvērts, saskaras ar gaisu, un, pateicoties daudz lielākajam saskarsmes laukumam ar skābekli, oksidēšanās norit ļoti strauji.

Kā kafiju pareizi uzglabāt?

Lai kafija būtu svaiga pēc iespējas ilgāk un aizkavētu oksidēšanos, kafijas pupiņām, kā jau iepriekš minējām, nedrīkst piekļūt skābeklis. Šī iemesla dēļ kafijas pupiņu iepakojumos ir vienvirziena ventilis, kas nodrošina gāzes izkļūšanu, tajā pašā laikā neļaujot pie tām nonākt skābeklim (kā arī pasargā iepakojumu no uzsprāgšanas). Starp citu, ar ventili saistīts viens no lielākajiem stereotipiem kafijas pasaulē, proti, daudzi cilvēki kļūdaini uzskata, ka tas paredzēts, lai ikviens varētu izjust kafijas aromātu, neattaisot paciņu.

20201019-1328-3-kafijas-pupinas.jpg

Kad kafijas pupiņu iepakojums nopirkts, mājoklī uzglabā to istabas temperatūrā vietā, kur nav straujas temperatūras izmaiņas (piemēram, pie plīts) un kur kafijai nepiekļūst saules stari. Bet, tiklīdz iepakojums tiek atvērts, kafijas pupiņas jau pēc 3-5 dienām sāk zaudēt savas aromātiskās un garšas īpašības, savukārt pēc pāris nedēļām tās gan smaržo, gan izskatās savādāk. Tādēļ pēc iepakojuma atvēršanas pupiņas uzglabā hermētiski noslēdzamā traukā (burkā, maisiņā ar hermētisko aizdari), lai kafijai piekļūtu pēc iespējas mazāk gaisa. Malta kafija, starp citu, lielu daļu sava aromāta zaudē jau pāris stundu laikā pēc iepakojuma atvēršanas.

Būtisks aspekts – iepakojuma izmērs

Veikalā ieraugi, ka mīļāko kafijas pupiņu cena ir ļoti pievilcīga, un nolem iegādāties uzreiz vairākas paciņas? Vai arī gluži vienkārši nevēlies regulāri doties uz veikalu, un tāpēc izveido pamatīgus krājumus ilgākam laikam? Ideja var šķist pievilcīga, tomēr, ja vēlies baudīt patiešām gardu kafiju, no šādas prakses izvairies. Iemesls pavisam vienkāršs – ja kafija vairākus mēnešus “nogulēs” tavā mājoklī, tā vairs nebūs svaiga oksidēšanās ietekmē. Tāpēc labāk iecienīto kafijas veikalu apmeklēt nedaudz biežāk, iegādājoties nesen grauzdētas kafijas pupiņas nelielos apjomos.

Gribi uzzināt, kā pašam praktiski pārbaudīt, cik svaigas un kvalitatīvas ir kafijas pupiņas, un vai tās nav brāķētas? Pie šī un citiem noderīgiem padomiem tiksi jau pavisam drīz, kad publicēsim raksta otro daļu, taču tikmēr ielūkojies Esmilukafiju.lv internetveikalā, vai arī apmeklē kādu no Es Mīlu Kafiju veikaliem klātienē (T/C Spice Home, Stabu ielā 30 un Valmieras ielā 43) – tajos par kafijas svaigumu tev pavisam noteikti nebūs jāuztraucas!

Foto: Unsplash.com, Pexels.com