Divas darbdienas ar vienu uzlādi

Reklāmraksti
2021. gada 12. janvāris 00:00

Asus plānais klēpjdators ZenBook 14 UX425E piedāvā reti sastopamu jaudas un akumulatora darbības ilguma kombināciju.

Klēpjdatoru ēras rītausmā līdz ar sajūsmu par iespēju tolaik vēl izmēros prāvo skaitļotāju pacelt un samērā viegli pārnest uz citu vietu atskanēja samiernieciska nopūta par to, ka tieši tik ilgam manevram arī pietiek ar akumulatorā ieslodzīto elektrību. Tas, protams, bija pārspīlējums, taču ne pārāk tāls no patiesības. Pirmos «laptopus» patiešām vienā darbdienā nācās lādēt divas un pat trīs reizes. 

Gadu gaitā akumulatora ietilpība ir ievērojami augusi, un nu arī esam saņēmuši ierīci, kurā vairs nav jāizvēlas starp jaudīgu procesoru un ilgu baterijas darbības laiku. Asus ZenBook 14 UX425E piedāvā abus vienā – Intel Core i7 procesoru un līdz 22 stundām ar vienu uzlādi strādājošu akumulatoru.

Dizains

Vērtējums: 8 no 10 *

ZenBook 14 UX425E ir apveltīts ar askētisku dizainu, tādēļ skatienam uz gludā korpusa īsti nav kur «aizķerties». Uz tumši pelēkā fona izceļas vien spīdīgie Asus nosaukuma burti, ko ieskauj gredzenveida raksts. Citu atmiņā paliekošu dizaina elementu nav. 

Papētot kompakto alumīnija korpusu tuvāk, uzmanību piesaista arī trūcīgais pieslēgvietu klāsts – viens microSD karšu lasītājs, viena USB, viena HDMI, un divas Thunderbolt 3 USB-C ligzdas, caur kurām notiek kā datu pārraide, tā uzlāde. Nav pat atveres austiņām vai ārējam mikrofonam. Šīm vajadzībām jāizmanto komplektā iekļautā USB-C pāreja vai arī jārīkojas līdzīgi kā ar jaunākās paaudzes viedtelefoniem – jāpievieno bezvadu austiņas. 

1,39 centimetrus biezais korpuss izmēros ir tikpat liels kā dažus gadus veci 13 collu datori. Šodien gan tas vairs nevienu nepārsteidz, jo visi ražotāji iemanījušies racionālāk izmantot telpu. Ievērības cienīgāks ir fakts, ka ZenBook UX425E atbilst militārā standarta 810G izturības prasībām. Tas sniedz priekšrocības pavisam ikdienišķās situācijās, piemēram, ienākot siltā telpā aukstā ziemas rītā un uzreiz sākot darbu. Kratoties ar velosipēdu pa pilsētas bruģi vai pat nejauši nometot zemē datorsomu. Papildu izturība pasargās ierīci no visiem šiem izaicinājumiem.

1,13 kilogramu svars atbilst moderna ultrabuka prasībām un ir parocīgs pārnēsāšanai. Pat ievietots komplektā iekļautajā auduma maciņā tas saglabā kompaktu izmēru un viegli «ielien» nelielā dokumentu somā. Tā kā uzlāde notiek caur USB-C pieslēgvietu, ikdienā nav nepieciešams nēsāt līdzi lādētāju, jo var izlīdzēties ar tālrunim paredzēto vadu. Tiesa, oriģinālais lādētājs ir patīkami mazs.

Lietošanas ērtums

Vērtējums: 8 no 10 *

Atverot vāku, ko var atlocīt 150 grādu leņķī, skatienam paveras moderns izkārtojums. Ekrānu ieskauj pavisam plānas apmales, jo īpaši sānu malās, kur to platums nepārsniedz divarpus milimetrus, tādēļ displejs aizņem 90% no vāka laukuma. Tastatūra izstiepusies no vienas pamatnes malas līdz otrai, tādēļ lieli ir gan taustiņi, gan atstarpes starp tiem. Šī iemesla dēļ rakstīšana ir ērta un klusa. Vienīgais nepārdomātais risinājums ir ieslēgšanas pogas novietošana augšējā labajā stūrī, kur parasti atrodas Delete taustiņš. Pie šāda izkārtojuma pieradušajiem pirmajās nedēļās mēģinājums izdzēst vārdu vai teikuma daļu novedīs pie ierīces iemidzināšanas. 

Par neparastāko skatu šajā ainavā parūpējies skārienpaliktnis. Tas ir ievērojami platāks nekā vidusmēra klēpjdatorā, jo tiek izmantots arī kā digitāla ciparnīca. Pie izkārtojuma nebija viegli pierast, jo rakstot, labās plaukstas pamatne daļēji atbalstās uz paliktņa. Pozitīvi, ka rakstīšanas laikā kursors deaktivizējas un neskraida pa ekrānu, sekodams katram pieskārienam. Tomēr nejauša uzspiešana uz paliktņa izsauc komandu logu, ik pa laikam nobremzējot darbu.

ErgoLift eņģe paceļ pamatni 2,5 grādu slīpumā, izveidojot spraugu starp galda virsmu un vāka caurumoto joslu, kas vienlaikus tiek izmantota ventilēšanai un skaņas izplūšanai. Tādējādi ar Harman Kardon speciālistu palīdzību izstrādātā skaņas sistēma spēj parādīt savu labāko sniegumu. Jāsaka, ka skaļruņi paveic savu darbu ultrabuku klasei neierasti labi – skaņa ir skaļa un tīra. 

Atzinīgus vārdus pelnījis IPS tehnoloģijas displejs, kas priecē ar izteiksmīgu kontrastu, 400 nitu spilgtumu un košām krāsām. Arī detalizācija ir augsta, lai arī DB rīcībā pabijušajam testa modelim ir vien Full HD izšķirtspēja. Šajā klasē gana bieži sastopamas ierīces ar vismaz 1440 pikseļu rindām, kas gan jūtami atsaucas uz cenu.

Veiktspēja

Vērtējums: 10 no 10 *

Esam nonākuši līdz vienam no diviem šīs ierīces galvenajiem plusiem, un šoreiz abi ir savstarpēji saistīti. Iegādājoties plānu klēpjdatoru, parasti nācās izvēlēties starp jaudīgu procesoru ar neilgu baterijas darbības laiku vai pieticīgu «dzinēju», kas tērē maz enerģijas. ZenBook 14 UX425E piedāvā abus, turklāt ievērības cienīgā izpildījumā. 

Skaitļošanu veic šā brīža jaunākais, 11.paaudzes Intel Core i7 procesors sadarbībā ar Intel Iris Xe Graphic grafisko karti un 16 GB operatīvo atmiņu. Iespējams, datorspēļu fani un animāciju veidotāji dos kritiskāku vērtējumu šīs savienības kopdarba rezultātiem augstas noslodzes apstākļos, taču ikdienas biroja darbiem jaudas ir vairāk nekā pietiekami. ZenBook 14 UX425E brīvi strādā ar vairākām pamīšus izmantotām programmām, lielām datu bāzēm un neskaitāmiem pārlūka logiem. Izmēģinājumu nedēļās tas ne brīdi neizrādīja saguruma pazīmes vai «norāva» kāda uzdevuma izpildi. Vienīgi grūtākajos brīžos ieslēdzas jaudīgākais no trīs dzesēšanas režīmiem, kas ir labi dzirdams. Mūziku gan tas nenomāc. 

Lakoniski aprakstot šīs iekārtas veiktspēju varētu teikt, ka jaudas ikdienas uzdevumu veikšanai ir atliku likām.

Akumulatora darbība

Vērtējums: 10 no 10 *

Kā iepriekšējā nodaļā minēts, ZenBook 14 UX425E baterija necieš no jaudīgā procesora darbības. Vēl nebija nācies redzēt datoru, kurā pēc desmit minūšu ilgas YouTube skatīšanās akumulatorā atlikušās enerģijas rādījums nav nokrities pat par procentu. 

Strādājot ikdienas darba režīmā, 67 vatstundu baterija izturēja ilgāk par 16 stundām. Tās ir divas pilnas darba dienas! Divas dienas bez vada. Tirgū ir ļoti maz plāno klēpjdatoru, kas spēj atkārtot šādu rezultātu. Ar Intel Core i7 procesoru aprīkoto grupā, iespējams, pat nevienu līdzīgu neatrast. 

Arī uzlāde ar oriģinālo lādētāju notiek ātri – pusotrā stundā no gandrīz tukšas līdz pilnībā piepildītai. Turklāt ir iespējams noteikt, pie kādas robežas lādēšanās tiek apturēta – 60, 80 vai 100%.

Gala vērtējums

Vērtējums: 9 no 10 *

Asus ZenBook 14 UX425E ir teicama izvēle lietotājiem, kuri vēlas plānu, vieglu un vienlaikus jaudīgu datoru ar ilgi strādājošu bateriju. Pat grūti iedomāties, kurš nevēlētos šādu kombināciju, ņemot vērā, ka netālā pagātnē tāda nemaz nebija iespējama. 

Tastatūras plašie, klusie taustiņi patiks rakstītājiem, digitālo ciparnīcu novērtēs ar datu bāzēm un izklājlapām strādājošie, savukārt kompaktais korpuss un ilgais baterijas darbības laiks ir medusmaize mobila dzīvesveida piekopējiem.


Vērtējums

Asus ZenBook 14 UX425E

Plusi

- Fantastisks baterijas darbības laiks

- Jaudīgs procesors un grafiskā karte

- Plāns, viegls korpuss


Mīnusi

- Jāpierod pie skārienpaliktņa izvietojuma

- Ieslēgšanas pogas novietojums

- Maz pieslēgvietu


Cena ap 1500 EUR