BIM - būves informācijas modelēšana, ir kļuvusi par būtisku jēdzienu būvniecības un nekustamā īpašuma attīstības jomā. No 2025. gada daļai ēku BIM kļūs par obligātu prasību, tādējādi liekot uzsvaru uz procesu efektivitāti un kļūdu novēršanu. Lai gan tirgū ir pieejami daudzi rīki, kas paredzēti BIM izmantošanai un sniedz priekšrocības projektētājiem un pasūtītājiem, to licences var būt dārgas, un nepieciešamas ievērojamas apmācības. Tirgū trūkst vienkāršu un intuitīvu rīku, kas būvuzņēmējiem ļautu veidot rasējumus, skices un griezumus jebkurā ēkas vietā, izmantojot modeļos jau esošo informāciju. Katrā būvprojektā ir neskaidras zonas, kuras var atrisināt, izmantojot šādu rīku, un tas varētu ietaupīt gan laiku, gan naudu. Šāds rīks būtu noderīgs gan lielos būvlaukumos ar plašu komandu, gan mazos, kur darbu veic tikai 2-3 cilvēki. Šāda veida vajadzībām tika radīts eksperimentāls rīks, kas tapa sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un Norvēģijas finanšu instrumentiem.

Būvprojekta stadijā izstrādātie rasējumi parasti ir pietiekami, lai risinājumus saskaņotu institūcijās, iztāmētu un noslēgtu līgumu ar būvuzņēmēju. Tomēr bieži vien tie ir nepietiekami, lai faktiski izbūvētu risinājumu. Lai veiktu būvniecības darbus, nepieciešams precīzi saprast visus izmērus, apjomus un to savietojamību ar citām projektētām daļām. Piemēram, inženiertīklu projektos nereti netiek detalizēti risināta caurulēm vai kabeļiem paredzēto stiprinājumu atrašanās vieta. Šīs detaļas parasti paliek būvuzņēmēju ziņā. Ja situācija ir vienkārša, ar būvprojekta esošo informāciju var būt pietiekami. Bet, ja nepieciešams veikt sarežģītākus darbus, kā, piemēram, stiprināt caurules vai kabeļu trepes, kas jāizvieto uz viena stiprinājuma un visam jābūt estētiski pievilcīgam, situācija kļūst sarežģītāka. Šādas detaļas būtu vieglāk saprast un risināt, ja būtu pieejama skaidra skice. BIM modeļos ir visa nepieciešamā informācija, lai veidotu šādas skices, bet pašlaik nav vienkārša un ērtas rīka, ar kuru būvuzņēmējs varētu tās veidot. Tādēļ mēs vēlamies piedāvāt alternatīvu iespēju - intuitīvu un viegli lietojamu rīku, kas ļautu būvuzņēmējiem un to apakšuzņēmējiem pašiem izveidot rasējumus un skices. Mēs uzskatām, ka šāds rīks būtu noderīgs arī projektētājiem un tāmētājiem, jo bieži vien ir nepieciešams no ifc faila ātri iegūt ģeometrijas rasējumus.

3D BIM modeļi ir noderīgi projekta telpiskās uztveramības palielināšanai, atverot modeli, to rotējot un tuvinot var ātri uztvert būves formu, apjomu. Taisot griezumus var ieskatīties ēkas iekšpusē,  saprast tās līmeņus, stāvus. Ieslēdzot vai izslēdzot atsevišķu disciplīnu modeļus var saprast, kāds ir ēkas saturs, piemēram, būvkonstrukcijas vai inženiertīkli. Modeļos iespējams atlasīt un sagrupēt visus būvelementus pēc sev vēlamajām īpašībām, piemēram, sienas pēc to materiāliem vai biezumiem, katram tipam piešķirt savu krāsu, lai saprastu šo sienu novietojumu ēkā. Nav šaubu, ka modelis sniedz iespēju izprast ēku ātri un tādos veidos, kā rasējumu to nespēj, bet tik pat viegli modelī ir arī apmaldīties.
Cilvēkam, lai uzbūvētu kaut ko, ir nepieciešams rasējums, jo tas ir ne tikai informācijas avots, bet arī rīks, kas palīdz domāt. Daudzi arhitekti joprojām dod priekšroku zīmulim un papīra lapai, jo tas veicina radošu domāšanu. Rokās turētais rakstāmais palīdz risināt problēmas vai paskaidrot sarežģītus jautājumus, veidojot skices, shēmas vai rasējumus. Lai gan modeļi ir lieliski, lai apskatītu projektu no attāluma, rasējums sniedz vairāk iespēju iedziļināties detaļu līmenī.

Agrāk rasējumi bija galvenais informācijas avots, pēc kura ēkas tika projektētas, izstrādātas un būvētas. Vai tas bija ar tušu uz papīra vai AutoCAD datorprogramma, bija pietiekami daudz laika, lai apdomātu katras līnijas nozīmi un jēgu - kāpēc tā ir vajadzīga, ko tā paskaidro, vai nav pārāk daudz vai pārāk maz informācijas.
Tagad līnijas tiek vilktas arvien retāk - ēkas modelis tiek veidots uzreiz. Lai izveidotu rasējumu, modelī norāda vietu, kur vēlētos redzēt skatu, vai tas būtu plāns, fasādes griezums vai detalizēts mezgls. Tad šis skats tiek noformēts, nosakot dziļumu, līniju biezumu, krāsas un mērogu. Tiek pievienoti apzīmējumi, izmēru līnijas, paskaidrojošas markas un augstuma atzīmes. Beigās skats tiek novietots uz lapas ar rakstlaukumu, pievienotiem apzīmējumiem un piezīmēm, un rasējums ir gatavs eksportēšanai uz pdf vai dwg formātu.
Ir programmas, kas ļauj automātiski izveidot rasējumus bez cilvēka iejaukšanās. Bet, diemžēl, rasējumi bieži tiek atstāti uz pēdējo projektēšanas nedēļu, tāpēc var ciest to kvalitāte, jo cilvēki vairāk koncentrējas uz modeli, kas ir galvenais informācijas avots. Bieži vien trūkst vizuālās un uztveramības kvalitātes, jo automātiski ģenerētie skati no modeļa var būt grūti vai pat neiespējami precīzi iestatīti bez daļējas pārmodelēšanas. Tas pats attiecas uz izmēru, markām un informācijas daudzumu - bieži vien tas ir pārspīlēts, padarot rasējumus grūti lasāmus.

Projekts “Grafiskās informācijas sagatavošanas un apstrādes rīka izstrāde būvniecības procesa vajadzībām, par pamatu ņemot IFC modeļus”. Projekta kopējās izmaksas 36 tūkstoši eiro, no tiem 25 tūkstoši eiro ir Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansējums atbalsta programmā “Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi” informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomā. Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai. Projekta īstenotājs SIA “bimIT!”.