Aizņemoties tikai retais pieļauj iespēju, ka kredītu varētu nespēt atdot. Tomēr dzīvē notiek visādi, un kredīts var kļūt arī par lielu slogu. Nonākot šādā situācijā, galvenais ir necensties izlikties, ka problēma nepastāv, un situāciju nepasliktināt, aizņemoties vēl.

Kā rodas parādi?

Visbiežāk parādi rodas, mainoties apstākļiem (zaudēts darbs, lieli neparedzēti izdevumi, veselības problēmas utml.) vai nespējot objektīvi novērtēt savu maksātspēju. Kļūdas maksātspējas novērtēšanā rodas, kad cilvēki ilgtermiņā rēķinās ar nestabiliem ienākumiem vai uzņemas pārāk lielu finansiālo slogu. Problēma ir arī tā, ka daļa sabiedrības neveido sev t. s. drošības spilvenu jeb uzkrājumus. Mainoties personīgajai finansiālajai situācijai, tieši uzkrājums palīdz situāciju risināt uzreiz, neņemot jaunus aizņēmumus. Diemžēl, redzot, ka mēneša beigās kontā paliek pāri nauda, liela daļa sabiedrības nevis to novirza uzkrājumos, bet gan uzreiz iztērē vai pat ņem kredītus lielākiem pirkumiem.

Kas var palīdzēt?

Jau minēts, ka galvenais palīgs finanšu problēmās ir katrs pats. Tātad – iepriekš izveidots uzkrājums, papildu ienākumu gūšana vai kādu izmaksu samazināšana. Ja nav iespējams neviens no šiem variantiem, ieteicams uzreiz sazināties ar savu aizdevēju un to informēt par situāciju. Ja tā ir īslaicīga (piemēram, nepieciešama ārstēšanās uz diviem mēnešiem), aizdevējs var piedāvāt kredītbrīvdienas, kuru laikā parasti tiek maksāti tikai aizņēmuma procenti, atliekot pamatsummas atmaksu. Aizdevēji parasti piedāvā iespēju arī restrukturizēt kredītu, pagarinot kredīta atmaksas termiņu, bet samazinot ikmēneša maksājamo summu.

Ja ņemti vairāki kredīti, iespējams arī šos kredītus apvienot vienā, nereti pat samazinot aizdevuma kopējo atmaksas summu. Šo pakalpojumu sauc par – kredītu apvienošanu. Tas gan iespējams, ja kredītreitings jau nav sabojāts ar kavētiem maksājumiem, jo parasti ar sliktāku kredītreitingu labākās procentu likmes nav pieejamas. Kredītu apvienošanai galvenais pluss ir iespēja noteikt savu jauno maksātspēju.

Tomēr pats galvenais ir necensties risināt savas problēmas ar īstermiņa risinājumiem – piemēram, ņemt kādu ātro vai patēriņa kredītu, lai atmaksātu citus kredītmaksājumus. Šādi iespējams tikai iedzīvoties vēl lielākos parādos, jo pēc pāris maksājumiem būs jāturpina atmaksāt gan iepriekšējie kredīti, gan jaunie, ar kuriem segti pāris mēnešu maksājumi.

Kredītu apvienošana

Jau minējām par pārkreditēšanas jeb kredītu apvienošanas iespēju. Tas ir pakalpojums, kurā izvēlētais aizdevējs vienojas ar iepriekšējiem aizdevējiem, nosedzot visas iepriekšējās saistības. Šīs saistības saskaita kopā un izveido jaunu kredītu ar vienu kredītmaksājumu; tas var būt pat zemāks nekā iepriekšējās saistības kopā. Ja līdz šim esat bijis saistībās, piemēram, ar pieciem aizdevējiem, katram maksājot 50 eiro mēnesī, pēc kredītu apvienošanas būsiet parādā vienam aizdevējam un maksāsiet, piemēram 100 eiro, bet to darīsiet ilgāku laika posmu. Šādi iespējams izvairīties no dažādām komisijām, soda un citām maksām, jo turpmāk aizdevējs būs tikai viens.

Lai kredītu apvienošanas pakalpojumu padarītu maksimāli izdevīgu, to ieteicams darīt uz izdevīgākajiem noteikumiem. Tomēr, lai noskaidrotu izdevīgāko aizdevēju, tie jāsalīdzina. To iespējams viegli izdarīt kredītu salīdzināšanas portālā - Sortter, kurā vienuviet atrodami visi Latvijas uzticamākie aizdevēji. Piedāvājumi ērti sakārtoti pēc zemākajām procentu likmēm.

Kā rīkoties, ja kredītu apvienošana nav pieejama?

Ja kredītu apvienošana nav iespējama un nav arī iespējams vienoties par mazākiem maksājumiem, ieteicams parādus pēc iespējas ātrāk nodzēst, sākot ar to, kuram ir vislielākie procenti/soda sankcijas. Ja parādi ir lieli, iesakām arī apsvērt maksātnespēju. Taču šī izvēle liks sākt dzīvi teju no jauna – tiks izsolīta pilnīgi visa piederošā manta un arī pēc tam jārēķinās ar zināmiem nosacījumiem.