Foto: freepik.com/Freepik 


Aptieku vēsture sniedzas tūkstošiem gadu senā pagātnē. Vēsturiskie avoti vēsta, ka pasaulē senākās zināmās receptes izrakstītas uz māla plāksnes Mezopotāmijā, aptuveni 2400 g. pmē., savukārt senākais kombinēto zāļu apraksts atrodams Sušrutas samhita jeb Sanskritā rakstītajā ķirurģijas un senās medicīnas traktātā, kurā apkopotas zināšanas par Senās Indijas medicīnu un ārstnieciskajiem preparātiem jau no aptuveni 10 gs. pmē. 


Tomēr zināšanas par cilvēku dziedināšanu un sāpju mazināšanu ir tik pat senas, kā pati cilvēce. Jau no laika gala cilvēki ir izmantojuši dabas sniegtos dziedinošos augus, tā radot pirmās zāles – aizsākumu mūsdienu farmācijas zinātnei, kas ik dienas glābj miljoniem cilvēku dzīvības visā pasaulē. 


Mainījusies ir ne tikai veselības aprūpe un mūsdienās pieejamie medikamenti, bet arī aptiekas un to sniegtie pakalpojumi. Par to, kā 21. gadsimtā aptieku sniegtie pakalpojumi kļūst arvien pieejamāki – raksta turpinājumā! 


Aptieku vēsture Eiropā un Latvijā 

20240226-1223-2-aptieka.jpg

Foto: freepik.com/Freepik 


Par vienu no senākajām, vēl aizvien darbojošām aptiekām pasaulē, tiek uzskatīta Santa Maria Novella aptieka Florencē, Itālijā. Tā dibināta 1221. gadā, kā vieta, kur Dominikāņu mūki audzēja ārstniecības augus, lai gatavotu zāles, dziedinošus balzāmus un tinktūras. Arī Latvijā pirmās zāļu tirgotavas Rīgā vēsturiskos avotos minētas jau ap 1291. gadu un pirmā aptieka ar nosaukumu Lielā aptieka atklāta Rātslaukumā, 1357. gadā. 


Taču īpaši plašu aptieku darbību attīstību sekmēja Rīgas Farmaceitiskās fabrikas dibināšana 1803. gadā. Aptieka vēsturiski vienmēr bijusi vieta, kur aptiekāram bijis jāprot izgatavot zāles pēc ārsta receptes, jāprot kopt, audzēt un izmantot ārstniecības augus un jāpārzina dažādas ķīmiskās metodes zāļu pagatavošanai. Šie, kā obligāti aptiekāra pienākumi, minēti arī 1636. gadā Rīgā izdotajos pirmajos aptieku noteikumos. 


Tuvojoties mūsdienām jāmin, ka pat vēl 20. gs Latvijā aptiekāru galvenais darbs bija zāļu izgatavošana. Padomju laikos medikamenti bija deficīta prece, tāpēc gan slimnieku, gan slimnīcu vajadzībām zāles lielos apjomos izgatavoja tieši aptiekās. Taču sasniedzot 21. gadsimtu, gluži tāpat kā citās jomās, digitālo pārmaiņu vilnis skāris arī aptiekas, mainot gan piedāvātos pakalpojumus, gan aptieku darbības principus, gan iepirkšanās pieredzi pircējiem. 


Aptieka 21. gadsimtā – tuvāk mums, kā jebkad agrāk 

Medikamenti un medicīnas preces aptiekās pieejami tik plašā klāstā, ka par to deficītu vairs sūdzēties nevaram. Aptieka mūsdienās kļuvusi par vietu, kur iespējams iegādāties gan medikamentus un preparātus akūtu vai hronisku slimību ārstēšanai, gan arī homeopātiskus preparātus, ārstniecības augu līdzekļus un tējas, līdz ar to seno aptiekāru zināšanas netiek aizmirstas, bet piedāvātas līdzās mūsdienu farmācijas sasniegumiem. 

20240226-1223-3-aptieka.jpg

Foto: InternetAptieka.lv 


Papildus jāmin arī aptieku pieejamība. No nelielām, individuāli darbojošām aptiekām, 21. gadsimtā tās pārsvarā darbojas aptieku tīklos. Tas ļāvis aptieku pakalpojumus padarīt krietni pieejamākus visā Latvijā un kā rāda statistikas dati, šobrīd aptiekas pieejamas visās Latvijas pilsētās, turklāt arī pilsētās ar iedzīvotāju skaitu zemāk kā 2000, pieejama vismaz viena vai vairākas aptiekas. Taču vislielākās pārmaiņas skārušas aptieku darbības principus, integrējot digitālo un mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas.

 

  • Elektroniskās receptes 


Viens no pēdējās desmitgades lielākajiem sasniegumiem, kas atvieglojis ne tikai aptieku, bet visas veselības jomas darbību, ir elektroniska valsts veselības aprūpes informācijas sistēmas jeb E-veselības ieviešana, kas sekmējusi arī elektronisko recepšu ieviešanu aptieku darbībā. 


  • Iespēja saņemt attālinātu farmaceita konsultāciju 


Lai gan tieša pircēju un aptiekāru komunikācija vēl aizvien ir svarīga un aktuāla, īpaši vecāka gada gājuma pircējiem, tomēr mūsdienās arvien plašāku aktualitāti gūst iespēja sazināties un saņemt pilnvērtīgu farmaceita konsultāciju attālināti. Pakalpojums, kas primāri paredzēts pircējiem ar hroniskām slimībām vai ierobežotām pārvietošanās spējām, taču to var ērti izmantot arī pircēji, kas nevar apmeklēt aptieku laika trūkuma vai attāluma dēļ.  


  • No fiziskām, līdz virtuālām aptiekām 


Laikā, kad teju visu ikdienai nepieciešamo varam iegādāties attālināti, arī aptiekas spērušas milzu soli tuvāk modernākai, ērtākai un izdevīgākai iepirkšanās pieredzei, paralēli fiziskajām aptiekām, atverot arī tiešsaistes jeb interneta aptiekas. Tā piemēram, viena no plašākajām interneta aptiekām InternetAptieka.lv īpaši fokusējas tieši uz kvalitatīvu tiešsaistes aptiekas pakalpojumu nodrošināšanu.

 
InternetAptieka.lv klāstā ir viss, sākot no medikamentiem, līdz precēm mazuļiem un jaunajām māmiņām, aptieku kosmētika, specializētā pārtika, vitamīni un uztura bagātinātāji, turklāt papildus pieejami arī veterinārie medikamenti. Turklāt viens no lieliem tiešsaistes aptieku plusiem, ir pacientu nodrošināšana ar pārbaudītu un uzticamu informāciju, tā atvieglojot pircēju izpratni par medikamentiem un aptieku produkciju. Tiešsaistes aptiekās pieejama visaptveroša, viegli pārskatāma informācija gan par preparātu sastāvu, gan to pareizu lietošanu, gan ražotāju. 


  • Piegāde līdz pat namdurvīm 


Tiešsaistes aptieku pakalpojumi nodrošina arī daudz ērtāku preču saņemšanu. Tas nozīmē, ka vecāka gada gājuma pircēji, pircēji ar kustību traucējumiem, hroniskām kaitēm vai jaunās māmiņas, var saņemt visu veselībai nepieciešamo, ar kurjera pakalpojumiem līdz savām namdurvīm vai tuvākajam pakomātam. 


20240226-1224-4-aptieka.jpg
Foto: InternetAptieka.lv 


InternetAptieka.lv – aptieka Tavai un Tavas ģimenes veselībai! 

Apmeklē fizisko aptieku Mārupē, Dzirnieku ielā 26 vai ienāc InternetAptieka.lv un iegādājies preces savai un savu ģimenes locekļu veselībai ātri, ērti un izdevīgi. Vitamīni un uztura bagātinātāji, medikamenti, kosmētika un tūkstošiem citu preču par īpaši izdevīgām cenām katru dienu! Turklāt InternetAptieka.lv saviem pircējiem piedāvā iespēju sazināties ar farmaceitu attālināti, izmantojot WhatsApp vietni, platformu mājas lapā vai sazvanoties telefoniski.