Kādas būs COVID-19 krīzes ekonomiskās sekas un ko šī krīze nozīmē uzņēmumu vadītājiem? Kāda loma šobrīd jāuzņemas biznesa skolām? Stockholm School of Economics in Riga (SSE Riga) rektora un makroekonomikas eksperta Dr. Anders Paalzow viedoklis.

Kas notiks ar Baltijas valstu ekonomiku?

Tādās situācijās kā šī, kad valda tik liela nenoteiktība, ir ļoti svarīgi skaidri apzināties, ko mēs zinām un kas mums nav zināms. Mēs nezinām, cik dziļa vai cik ilga būs recesija, ne arī to, kā tieši tā izpaudīsies. 

Tomēr ar noteiktu pārliecību varam apgalvot, ka turpmākā attīstība būs atkarīga no tā, cik efektīvi veselības aprūpes sistēmas spēs apkarot pandēmiju un cik iedarbīga būs Baltijas valstu valdību un Eiropas Savienības pieņemtā ekonomiskā politika. 

Mēs arī varam pateikt, ka šī recesija būs pavisam citādāka nekā iepriekšējā, ko izraisīja finanšu krīze. Šoreiz cieš ne tikai pieprasījums – izolācijas pasākumi ietekmē arī piedāvājumu, un šis aspekts ir jāņem vērā, izvēloties politikas instrumentus, ko izmantot šajā situācijā.

Kā lai uzņēmumu vadība turpina darboties efektīvi, ja ir tik daudz neskaidrību?

Šādos gadījumos visi paļaujas galvenokārt uz uzņēmumu vadītājiem un viņu spriestspēju. Uzskatu, ka uzņēmumu līderiem ir nepieciešams noteiktu īpašību kopums, lai risinātu šo situāciju. 

Pirmkārt, kritiskā domāšana ir tik būtiska kā vēl nekad. Vadītājam ir jāspēj pieņemt lēmumus, kuru pamatā ir fakti un zinātniski apsvērumi, jo likmes ir ļoti augstas. 

Otrkārt, katrs solis ir rūpīgi jāapsver, pārliecinoties, ka lēmumu objektivitāti neapdraud pašu aizspriedumi un „aklās zonas”. 

Treškārt, vadītājam ir nepieciešama empātija, lai organizētu komandas darbu laikā, kad ikviens darbinieks personiski izjūt lielas bažas. 

Visbeidzot, ir jāspēj apvienot uzņēmējdarbības garu ar lielu atbildības sajūtu, lai rastu radošus risinājumus, vienlaikus apzinoties lēmuma ietekmi uz visiem, kurus tas skars.

Kāda ir jūsu vadītās biznesa skolas loma šajā situācijā?

Viens no mūsu vissvarīgākajiem uzdevumiem ir palīdzēt uzņēmumu vadītājiem attīstīt iepriekšminētās īpašības un spēju ieraudzīt fantastiskās izdevības, kas paveras vienīgi tik svārstīgos apstākļos, kādos mēs dzīvojam šodien. 

Šogad mēs piedāvājam atjauninātu biznesa vadības maģistra programmu uzņēmumu vadītājiem (Executive MBA, EMBA), kas palīdzēs augstākā līmeņa vadītājiem un dažādu jomu profesionāļiem īstenot būtiskas izmaiņas ar pārliecību, ka viņi spēj tikt galā ar šī brīža izaicinājumiem. 

Esam veikuši nozīmīgas izmaiņas studiju programmā, piemēram, ieviešam papildus iespējas SSE Riga studentiem apgūt zināšanas kopā ar studentiem, kas studē Stockholm School of Economics īstenotajās programmās Stokholmā un Sanktpēterburgā. Un, protams, mēs arī turpmāk saglabāsim EMBA programmas starptautisko aspektu (programmā ir iesaistīti profesori no vairāk nekā 10 valstīm) un daudzpusīgu kursu piedāvājumu (tai skaitā padziļinātus finanšu pārvaldības kursus). Jau vairākus gadus pēc kārtas, Financial Times ir atzinis SSE par vadošo biznesa skolu Ziemeļvalstīs un Baltijā.  

SSE Riga aicina interesentus piedalīties tiešsaistes vebinārā, kurā varēs vairāk uzzināt par pandēmijas ietekmi uz Baltijas valstu ekonomikām, uzņēmumiem un to vadītājiem. Cita starpā, būs iespējams arī uzzināt vairāk par EMBA programmu. 

Dalībai 7. maija seminārā aicinām pieteikties šeit: www.sseriga.edu

Informācija par EMBA programmu: www.sseriga.edu