Lai veļas mazgājamā mašīna ilgāk kalpotu, un drēbes pēc mazgāšanas būtu tīras un svaigas, veļas mašīnu nepieciešams kopt un pareizi tīrīt. Gluži tāpat kā citu lielo un mazo sadzīves tehniku ik pa laikam tīram vai mazgājam, arī veļas mašīna jātīra, neskatoties uz to, ka tajā regulāri tiek izmantoti tīrīšanas līdzekļi.

Ja veļas mašīna kalpojusi jau ilgāku laiku, ar laiku kļūs labi pamanāmas netīras, brūnas vai pelēkas nogulsnes gumijotajās blīvēs un veļas mašīnas filtrā.

Taču notīrīt tikai šīs redzamās detaļas nebūs efektīvi, jo tik pat daudz un vēl vairāk nogulšņu un netīrumu uzkrājas veļas mašīnas iekšējās detaļās, kuras nav saredzamas, un tās iztīrīt ar rokām nav iespējams.

Tāpēc svarīgi savu veļas mašīnu pareizi kopt un ik pa laikam iztīrīt jau no tās iegādes brīža, lai mazinātu netīrumu uzkrāšanos, kā arī pēc iespējas novērstu kaļķaina vai dzelžaina ūdens izraisīto bojājumu riskus.

Par to, kā pareizi ikdienā kopt un tīrīt veļas mašīnu, lai tā kalpotu efektīvi un ilgstoši, lasiet šajā rakstā!

Pareiza ikdienas kopšana

Pēc katras mazgāšanas reizes vēlams ieviest ātru kopšanas rutīnu. Tas mazinās baktēriju un mikrobu vairošanos veļas mašīnas iekšpusē, kas tur ātri vien savairojas labvēlīgās mitrās un siltās vides rezultātā. 

    • Pirmkārt, pirms katras drēbju mazgāšana jāpārbauda vai drēbēs nav palikušas kādas salvetes, papīri vai citi sīkumi, kas mazgājot izšķīdīs, un daļa neizskaloto netīrumu uzkrāsies un aplips ap veļas mašīnas detaļām. Monētas, saspraudes, matu gumijas un citi sīkumi var iesprūst un radīt bojājumus, kas risināmi vien pie meistara. 
    • Pēc drēbju mazgāšanas, ar sausu mikrošķiedras vai mīkstu uzkopšanas lupatiņu nepieciešams noslaucīt veļas automāta durvis un visu gumijas blīvju daļu, īpaši apakšā, kur ierasti starp vairākiem gumijas blīvju slāņiem pēc mazgāšanas paliek neliels ūdens daudzums. 
    • Pēc mazgāšanas cikla beigām veļas mašīnas durvis jātur atvērtas. Tādejādi tiek nodrošināta ventilācija, un automāta bundulis un iekšējās detaļas vienmērīgi nožūst, mazinot pelējuma rašanās riskus. 
    • Mazgājot drēbes svarīgi ievērot pareizu mazgājamā līdzekļa un skalotāja dozāciju. Ja regulāri izmantosiet pārāk daudz līdzekļu, tas ātri vien veidos glumu netīrumu kārtu uz gumijas blīvēm, pulvera tvertnē un bunduļa iekšpusē. 
    • Ik pa laikam veļas mašīnu nepieciešams darbināt izvēloties 60 grādu temperatūru. Šādā temperatūrā ieteicams mazgāt gultas veļu, dvieļus u.c. kokvilnas izstrādājumu, tādejādi mazinot putekļu ērcīšu izplatību, kā arī mazinot baktēriju vairošanos veļas tvertnes iekšpusē.

Ikdienas kopšanas daudz laika neizņem, tās ir vien pāris minūtes. Taču ar ikdienas kopšanu vien nepietiek. Veļas automāti vismaz reizi mēnesī ir jāiztīra kārtīgāk ar tīrīšanas līdzekļiem.

Veļas mašīnas tīrīšana


20230316-1438-2-velas-masinas.jpg


Par to, kādus līdzekļus izvēlēties veļas mašīnas tīrīšanai, paliek katra paša ziņā. Veikalos pieejams plašs specializētu tīrīšanas līdzekļu klāsts, kas speciāli paredzēti tieši veļas mazgājamo mašīnu tīrīšanai.

Taču šādi līdzekļi nebūs lēti, kā arī nebūs ne videi, ne veselībai draudzīgi, īpaši, ja mājsaimniecībā dzīvo kāds, kam ir augsts alerģiju risks vai dažādas alerģiju izraisītas dermatoloģiskās saslimšanas.

Tiesa gan, efektivitāti tie nodrošina, un, regulāri lietojot, veļas mašīnas iekšējās sistēmas tiks uzturētas tīras, kā arī mazināsiet sildelementa apkaļķošanās risku.

Tomēr, ja vēlaties izmantot videi draudzīgākas un lētākas alternatīvas, gana efektīvi darbojas arī virtuves skapīšos atrodamie līdzekļi.

Galvenais, kas jāatceras, izmantojot tīrīšanas līdzekļus, veļas mašīna jādarbina tukša, kā arī  ikreiz, kad veicat tīrīšanu, neaizmirstiet atvērt un kārtīgi iztīrīt veļas mašīnas filtru, atbrīvojot to no netīrumiem, smiltīm un citiem gružiem.

Tīrīšana ar etiķi

Liela daļa cilvēku, lai tīrītu savu tējkannu, izmanto tieši etiķi, – tas pāris minūšu laikā attīra tējkannu no kaļķakmens nosēdumiem. 

Tieši tāpat etiķis iedarbsies arī ja to izmantosi veļas mašīnas tīrīšanai. Pulvera tvertnē nepieciešams pievienot aptuveni pusotru līdz divas glāzes etiķa, veļas mašīnu vēlams noregulēt uz 60–90 grādu temperatūru un izvēlēties vismaz 1,5 stundas ilgu režīmu.

Soda

Lai atbrīvotos no nepatīkamas smakas, kā arī attīrītu veļas mašīnu no netīrumiem, tīrīšanai var izmantot arī sodu. Tvertnē ieberot pāris ēdamkarotes sodas un iedarbinot automātu tāpat kā to tīrot ar etiķi, varēsi būt drošs, ka veļas mašīnā neveidosies netīrumu kārta.

Ūdeņraža peroksīds

Ūdeņraža peroksīdu iesaka izmantot tad, ja veļas mašīnā jau konstatēts pelējums. Tāpat kā sodu un etiķi, to var pievienot mazgāšanas ciklam. Kā arī ar līdzekli pašrocīgi notīrot visas gumijas blīves un detaļas, kurām iespējams piekļūt.

Pareiza veļas mašīnas izvēle

Iegādājoties jaunākos veļas mašīnas modeļus, vērtīgi iepriekš izpētīt, kādas tehnoloģijas veļas mašīnas ražotājs piedāvā. Atsevišķu modeļu LG, Samsung, Whirlpool veļas mašīnas, tāpat arī kvalitatīvās Miele veļas mašīnas ir aprīkotas ar dažādām antibakteriālām tehnoloģijām, kā arī režīmiem, kas rūpējas par to, ka veļas mašīnai manuālā tīrīšana jāveic daudz retāk, vai nav jāveic vispār.

Tāpat arī ar viedajām tehnoloģijām aprīkotie veļas automāti piedāvā iespēju viedtālrunī saņemt atgādinājumu par to, kad ierīci nepieciešams iedarbināt tīrīšanas režīmā.

Apsverot lētas veļas mašīnas iegādi, jāizvērtē visi plusi un mīnus. Tā, piemēram, ražotāja Beko veļas mašīna, lētāku modeļu Samsung veļas mašīna, vai kāda cita, pareizi kopta un tīrīta, arī kalpos ilgi un efektīvi.

Taču svarīgi atcerēties, ka tieši mazlietotas veļas mašīnas iegāde, visdrīzāk, ilgtermiņā būs dārgāks un neizdevīgāks pirkums. To kalpošanas ilgums ir daudz īsāks, netīrumi un dažādi nosēdumi neredzamajās veļas mašīnas detaļās var būt ļoti lielos apjomos, kā arī to energoefektivitāte ir daudz zemāka.

Jauna veļas mašīna ksenukai.lv


20230316-1439-3-velas-masinas.jpg


Jaunas veļas mašīnas iegādei iesakām ieskatīties ksenukai.lv! Šeit atradīsi populārākās veļas mašīnas par lieliskām cenām, turklāt, kļūstot par Smart Net biedru, veļas mašīnas iegāde tev būs vēl izdevīgāka.