Digitalizācijas un procesu automatizācijas ieviešana, lielo elektrības rēķinu radītā trieciena mazināšana, kā arī zaļās enerģijas iekārtu uzstādīšana –  šie trīs izaicinājumi šobrīd visvairāk nodarbina Latvijas uzņēmumu vadītāju prātu, un to risināšanā lieti noderētu valsts sniegta palīdzība. 

Tāds secinājums izriet no biznesa vadības sistēmas Jumis izstrādātāja, uzņēmuma Jumis Pro veiktās aptaujas rezultātiem.

Biznesa vide ir dažādu izaicinājumu pārpilna, un dažkārt problēmas samilzt tik ļoti, ka uzņēmumi pašu spēkiem ar tām netiek galā. Pagājušajā ziemā lielas problēmas sagādāja elektrības un apkures cenas. Februārī veiktā aptaujā 33,9% respondentu atbildēja, ka viņiem nepieciešamas subsīdijas elektrības un apkures izmaksu segšanai, un vēl 18,9% lūdza nepiemērot soda sankcijas par savlaicīgi nenomaksātiem nodokļiem.

Energoresursi uzmanības centrā ir joprojām. Lai arī to cena starptautiskajos tirgos ir kritusies, daudzi komersanti ziemā noslēdza vairākus gadus ilgus līgumus ar fiksētu likmi, un šobrīd krietni pārmaksā par elektrību. Bažas par lielajiem rēķiniem atspoguļojas arī aptaujas datos, jo 37,9% respondentu vēlas no valdības saņemt finansiālu atbalstu elektroenerģijas izmaksu nosegšanai. Vēl 9,9% gribētu līdzfinansējumu zaļās enerģijas iekārtu uzstādīšanā, lai samazinātu pakalpojumu sniedzēju piestādītos rēķinus. 

Dienaskārtībā joprojām ir inflācija un augstās darbaspēka izmaksas, tādēļ uzņēmēji meklē veidus, kā mazināt izdevumus. Viens no pārbaudītiem risinājumiem ir vienkāršāko procedūru automatizēšana, lai maksimāli samazinātu cilvēku iesaisti un pēc iespējas lietderīgāk izmantotu katru strādājošā darba stundu. 

Šo apsvērumu dēļ 57,1% aptaujāto uzņēmumu apņēmušies digitalizēt dokumentu apriti un automatizēt dažādus darba procesus, un vēlas valsts valdības atbalstu šo ieceru īstenošanā. 

"Nu jau vairāk nekā trīs gadus vadot teju nepārtrauktās krīzēs, uzņēmumi aizvien vairāk sāk apjaust digitalizācijas pozitīvo pienesumu izmaksu samazināšanā un darba produktivitātes paaugstināšanā. Tas ir solis pareizā virzienā, ko noteikti vajadzētu izvērtēt katram uzņēmumam. Digitalizācija un procesu automatizēšana ir pievilcīga ar to, ka nav nepieciešams uzreiz veikt vērienīgas reformas. Izmaiņas var ieviest pamazām, soli pa solim, atkarībā no pieejamajiem resursiem. Labs sākums ir mašīnlasāmu rēķinu aprites izveidošana, kas krietni ietaupīs grāmatveža darba stundas, vai arī digitālu iesniegumu sistēmas izveidošana, kas atvieglos personāla speciālistu un nodaļu vadītāju darbu. Savukārt uzglabājamo datu pārnešana uz mākoņservisiem palīdzēs samazināt elektrības rēķinu, jo uzņēmumam vairs nebūs jāuztur tik daudz serverus, kuri, kā zināms, ir pamatīgi elektrības tērētāji," ieguvumus uzskaita Jumis Pro vadītājs Viesturs Slaidiņš.

Aptauja tika veikta 2023. gada augusta nogalē un tajā piedalījās 203 Latvijas lielie, vidējie un mazie uzņēmumi.