Veselības jaunuzņēmuma SIA "Vigobot" digitālais insulta rehabilitācijas asistents "Vigo" ir pieejams pirmajiem lietotājiem.

"Esam tikko palaiduši produktu Latvijas tirgū un pirmie 15 "Vigo" komplekti, kur ietilpst lietotne, planšetdators, statīvs un internets, jau ir pieejami lietotājiem. Paralēli sadarbojamies ar mediķiem, lai arī viņi varētu ieteikt "Vigo" insultu pārcietušajiem pacientiem, kam tas ir nepieciešams," teic līdzdibinātājs Kristaps Krafte. 

Vaicāts par potenciālo lietotāju interesi, viņš norāda, ka šobrīd uz šo jautājumu ir grūti atbildēt. "Vēl neesam sākuši reklāmas kampaņu, bet jau esam saņēmuši pirmos pieteikumus no interesentiem. Testa lietotāji ir atzinīgi novērtējuši "Vigo" sniegtās iespējas un viņu atveseļošanās ir bijusi veiksmīga. Tāpat mūs atzinīgi novērtē insulta rehabilitācijas profesionāļi," saka K. Krafte. 

Lietotnes pirmā versija šobrīd pieejama ierobežotam pacientu skaitam. Tai var pieteikties interneta mājaslapā "www.vigo.health". Pirms rehabilitācijas uzsākšanas katrs pacients saņem individuālu novērtējumu, vai šis rīks viņam ir piemērots.

Attālinātas rehabilitācijas rīka "Vigo" pirmā versija pacientiem ir kļuvusi pieejama ar "LMT" iniciatīvas "Veselai Latvijai" atbalstu, kuras mērķis ir veicināt medicīnas nozares digitalizāciju un attālinātu medicīniskās aprūpes risinājumu pieejamību. 

"Mums šķita pašsaprotami atbalstīt tehnoloģiju inovāciju, kura ļauj risināt gadiem samilzušu veselības un sociālo problēmu – insulta rehabilitācijas pieejamību tiem, kam tā nepieciešama. Ticu, ka apņēmīgo "Vigo" izstrādātāju paveiktais gūs atzinību ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē, un, kas vissvarīgāk, - palīdzēs atgūt dzīves kvalitāti tūkstošiem cilvēku," uzver Ingmārs Pūķis, "LMT" viceprezidents.

Vaicāts, kā uzņēmumu ir ietekmējusi ar pandēmiju saistītā ārkārtas situācija, K. Krafte stāsta, ka, atšķirībā no citām nozarēm, šī krīze "Vigo" ir ietekmējusi pozitīvi – ir sācies attālināto pakalpojumu uzvaras gājiens. "Mūsu risinājums ir ļoti viegli un ērti lietojams mājās bez mediķu tiešas uzraudzības, tādējādi mēs aizsargājam no inficēšanās riska gan pacientu, gan medicīnas personālu. Speciālisti var vairāk fokusēties uz pacientiem, kam "Vigo" nevar palīdzēt, atstājot "Vigo" ziņā tos, kuri var patstāvīgi turpināt savu rehabilitāciju," viņš piebilst.

Latvijā ik gadu ar insultu saslimst ap desmit tūkstošiem iedzīvotāju. Nereti tas skar ne tikai seniorus, bet arī cilvēkus darbaspējīgā vecumā. Lielākajai daļai no insultu pārcietušajiem ir nepieciešama rehabilitācija. Pirmie seši mēneši pēc insulta rehabilitācijā ir kritiski nozīmīgi, lai pēc iespējas veiksmīgāk atveseļotos. Tāpēc ir svarīgi rehabilitāciju uzsākt pēc iespējas agrīni, un bieži vien tā ir nepieciešama ilgstoši – pat vairāk nekā gadu.

Rehabilitācijas asistents "Vigo" ir piemērots pacientiem, kuri insulta rezultātā nav pilnībā zaudējuši kustības vai spriestspēju. 

"Vigo" lietotne ir veidota kā personīgs rehabilitācijas palīgs, kur integrēti mākslīgā intelekta, attālinātās fizioterapijas, kā arī modernas motivēšanas un pacienta atbalsta rīki. Tajā ir plašs klāsts ar fizioterapijas vingrojumiem, kas tiek papildināti un pielāgoti individuāli atkarībā no lietotāja fiziskās nespējas veida un smaguma. Tie izstrādāti, sadarbojoties ar Nacionālo rehabilitācijas centru "Vaivari". Savukārt ar mākslīgā intelekta palīdzību pacientiem tiek nodrošināts teksta saziņas atbalsta rīks jeb čatbots, kam par pamatu izmantoti kognitīvi biheiviorālās terapijas principi, sertificētu psihologu un neirozinātnieku izstrādātas sarunas. Tas izveidots, lai palīdzētu pacientam ar motivāciju un cīnītos ar tādām insulta sekām kā trauksme un depresija. Lietotnē ir apkopota arī dažāda sadzīvē noderīga informācija insulta pacientiem.

Jaunuzņēmumi veselības nozarē saskaras ar dažādiem izaicinājumiem. K. Krafte stāsta, ka viņa pieredze liecina, ka paiet laiks, līdz tos sāk uztvert nopietni, joprojām bieži ir jāveic liels izskaidrojošs darbs un jāatbild uz daudziem āķīgiem jautājumiem. 

"Taču tas nemaz nav slikti. Ārstiem un citiem medicīnas profesionāļiem ir jāpārliecinās, ka ierīce, šajā gadījumā – "Vigo", tiešām ir kvalitatīva un darbojas pacienta interesēs," viņš teic. Tāpat izaicinājums ir tas, ka veselības aprūpe nav tik pievilcīga kā, piemēram, finanšu tehnoloģijas vai programmatūra kā pakalpojums. Tas attiecas gan uz programmētāju pieņemšanu darbā, gan investīciju piesaisti. Medicīnas ierīcēm ir augstas prasības, tāpēc lielu darbu prasa specifiskas dokumentācijas gatavošana un uzturēšana. Nesen "Vigo" ieguva CE zīmi un tagad tā ir sertificēta medicīnas ierīce Eiropas Savienībā.

Veselības nozares jaunuzņēmumu attīstība prasa daudz laika. "Mēs sākām ar reālas un ļoti aktuālas problēmas risināšanu – sniegt palīdzību rehabilitācijā insultu pārcietušajiem. Pirms dibināju "Vigo", es pavadīju divus gadus ar šiem cilvēkiem un redzēju, cik svarīga ir savlaicīga un ilgstoša rehabilitācija. Šobrīd neviena veselības sistēma pasaulē nespēj šiem cilvēkiem dot tik daudz terapijas un atbalsta, cik nepieciešams. Brīžos, kad gribējās padoties, tieši šis aspekts palīdzēja saglabāt motivāciju," atzīst K. Krafte.

Uzņēmums ir reģistrēts arī Latvijas sociālo uzņēmumu reģistrā. "Mēs risinām lielu sociālu problēmu, turklāt kā sociālam uzņēmumam mums ir iespēja pieteikties uz finansiālu atbalstu," teic K. Krafte. Līdz šim uzņēmums ir izmantojis dažādus atbalsta instrumentus – Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vaučerus un līdzfinansējumu darījumu braucieniem, Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta grantus, privātās un fondu investīcijas. Kopumā līdz šim uzņēmums piesaistījis aptuveni 200 tūkstošus eiro.

Runājot par nākotni, K. Krafte teic, ka uzņēmumam ir daudz mērķu. Šā gada laikā plānots tulkot "Vigo" vismaz divās citās valodās un sākt doties eksporta virzienā. Tajā pašā laikā uzņēmumam ir piedāvājumi izstrādāt līdzīga tipa terapiju citām saslimšanām, piemēram, hroniskām muguras sāpēm vai onkoloģiskām saslimšanām, jo arī šie cilvēki netiek pie nepieciešamā atbalsta un rehabilitācijas. "Arī paša "Vigo" izstrāde nemaz nav galā, joprojām ir daudz darāmā, lai padarītu to par vēl efektīvāku terapiju cilvēkiem pēc insulta," viņš stāsta.