Bioinformātika, mākslīgais intelekts un BIO bankas, datu krātuves mainīs cilvēku uztveri par veselības jautājumiem, šādu pārliecību Džons Tallijs, IT tehnoloģiju ražotāja SIA Mikrotīkls līdzīpašnieks, pauž sarunā ar žurnālu Dienas Bizness. 

Dž. Tallijs pirms pusotra gada uzrunāja vietējos speciālistus, aicinot viņus iesaistīties iniciatīvā par Latvijas bērnu ļaundabīgo audzēju izpēti. 

Pēc pāris mēnešu ilgas projekta apceres tas tika uzsākts, un nedaudz vēlāk kā pēc gada pirmo mazo pacientu gēni jau tiek analizēti. Šis projekts ļaus Latvijai kļūt par vienu no retajām un vadošajām valstīm pasaulē gēnu sekvencēšanas un vēža izpētes jomā, pārliecināts ir Dž. Tallijs. 

Lai gan Dž. Tallija mērķis ir DNS sekvencēšanu padarīt Latvijā pieejamu ikvienam pediatriskās onkoloģijas pacientam, iespējams, nākotnē tā būs pieejama vēl plašākam lokam.

Pediatriskā onkoloģija viņam ir tuva tēma – pirms apmēram desmit gadiem viņš personīgi un SIA Mikrotīkls atbalstīja vienu no pirmajiem gēnu sekvencēšanas projektiem Sv. Jūdas slimnīcā laikā, kad tur ārstējās viņa bērns. Lai gan viņa meita slimību neuzveica, tas ir pamudinājis Talliju palīdzēt citiem, kas cīnās ar šo pašu slimību. 

«Šī nepieciešamība ir acīmredzama, un mēs visi vēlamies bērnu labā darīt pēc iespējas vairāk. Protams, tas ir arī labs veids, kā aizsākt vēl lielāku projektu un veicināt izglītību, medikamentu un diagnostikas metožu iepazīšanu un gēnu tehnoloģiju apgūšanu Latvijas zinātnieku un ārstu vidū,» pauž Dž. Tallijs, kurš Latvijā dzīvo jau kopš 90. gadu vidus un uzskata, ka ieguldīt vietējās sabiedrības labā ir vērtīgākais, ko ikviens var darīt. 

!Uzņēmējs atklāj, ka ar vēzi slimojošu bērnu ārstniecības izpētei kopumā līdz šim pasaules līmenī tikuši veltīti mazāk līdzekļu nekā pieaugušo pacientu vajadzībām. 

Medikamenti lietošanai bērniem tiek apstiprināti vēlāk nekā pieaugušajiem. Tā kā ir mazāk pacientu – bērnu, medicīnas uzņēmumi, kuru mērķis ir gūt atgriezenisku peļņu, tam ir veltījuši mazāk uzmanības. 

«Projekta uzsākšanai esam patērējuši 43 000 eiro, taču, laikam ejot, ieguldīsim vēl,» teic uzņēmējs.

Visu rakstu lasiet jaunajā žurnālā Dienas Bizness. Meklējiet preses tirdzniecības vietās, lasiet elektroniski: www.dbhub.lv/eavize vai abonējiet, zvanot 67063333.

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.