Visi SIA Apply īstenotie mākslīgā intelekta un mašīnmācības projekti ir saistīti ar efektivitātes paaugstināšanu

Piemēram, Nordic Plast ražotnei uzņēmums izstrādājis prototipa sistēmu, kas veic automatizētu kvalitātes kontroli. 

«Tā sevi lieliski pierādīja, un Nordic Plast gatavojas šādu sistēmu ieviest ražošanā. Šobrīd ražotnē ir manuāla kvalitātes kontrole, tāpēc nereti kaut kas tiek palaists garām un saražotais ir jāpārstrādā vai jārealizē par zemāku cenu. Savukārt Conelum gadījumā sadarbības laikā tiek izstrādāta jau trešā mikroskopa paaudze, un tagad pārbaudei vajadzīgais laiks samazināts no 40 stundām līdz 15 minūtēm. Jau 40 stundas bija milzīgs paātrinājums salīdzinājumā ar piecām līdz septiņām dienām, kā tas notika agrāk. Taču, lai to paveiktu, vajadzīgs gadiem ilgs darbs,» stāsta Agnis Jakubovičs, SIA Apply vadītājs. 

Uzņēmums ir realizējis projektu sadarbībā ar Balticovo, kur veic kvalitātes kontroli, šķeļot olas un atdalot olu dzeltenumus no baltumiem. Apply risinājums iesaistās, no videokameras datiem nodrošinot tūlītēju statistiku 12 dažādos griezumos, piemēram, vai dzeltenums normāli noslīd no iekārtas, vai neparādās olu čaumalu gabaliņi, vai olbaltumā neparādās asinis utt. Ja kādā no punktiem ir novirzes no normas, laikus var izdarīt secinājumus, ko izmantot biznesa lēmumu pieņemšanā, piemēram, mainīt barības proporcijas, nomazgāt iekārtu vai uzasināt nažus. Šāds tehnoloģisks uzlabojums ļauj rīkoties preventīvi, pirms ir sasniegts kritisks līmenis. 

!«Mākslīgais intelekts palīdz skatīties uz procesiem uzmanīgāk, precīzāk,» akcentē Vismands Menjoks, SIA Apply pārdošanas direktors.

«Nu jau kādu pusotru gadu mums nav tik ļoti jāstāsta, ka ir tāds mākslīgais intelekts un neironu tīkli, ar ko daudz ko var izdarīt, ka tas efektivizē darbu. Šobrīd uzņēmumi par to jau ir dzirdējuši un paši izrāda interesi. Vairs nav jāstāsta, kāpēc tas vajadzīgs, ka bez tā nevarēs iztikt. Ir citi jautājumi, piemēram, par to, kā uzņēmums var būt drošs, ka investīcija atmaksāsies,» saka Agnis. 

Uzņēmumi sapratuši – lai iekšienē izstrādātu jaunas tehnoloģijas, vajadzīgas plašas zināšanas un resursi. Apply kā ārējais partneris palīdz, lai process notiktu ātri un lai uzņēmumi nezaudētu laiku un naudu. «Mums ir daudz veiksmīgas sadarbības piemēru, un klienti mūs iesaka citiem; esam kā to ārējā pētniecības un attīstības struktūrvienība,» saka Vismands. Problēmu rada tas, ka lielākoties uzņēmumi izmanto gatavus risinājumus, kādi ir pieejami tirgū, taču šajā gadījumā tiek radīti jauni risinājumi, kādu tirgū vēl nav. 

«Ir jārāda piemēri, ka tas atmaksājas. Tas ir laikietilpīgi. Reizēm lecam lejā no klints, pa ceļam būvējot izpletni,» salīdzina Vismands. Agnis piebilst, ka tik traki vairs gluži gan neesot un tagad process ir kontrolēts, un uzņēmums ir daudz ko iemācījies, bet sākotnēji tā tiešām esot bijis. Augsts risks arvien saistās ar to, ka klients izvirza biznesa pieņēmumus, uz kā pamata grib kaut ko padarīt efektīvāku, bet vienmēr ir jautājums, vai tie ir atlasīti pareizi.


Visu rakstu lasiet 23. oktobra laikrakstā Dienas Bizness, meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.