Simts gados kopš neatkarīgas valsts izveidošanas Latvijai bijis iemesls lepoties ar izciliem ķīmiķiem, biologiem, inženieriem un viņu spīdošajiem izgudrojumiem. To vidū ir medikamenti, kosmosa un informācijas tehnoloģiju risinājumi. Tomēr dižākais izgudrojums Latvijā ir VEF Minox fotoaparāts – vismaz tā uzskata šodienas tehnoloģiju nozares līderi. 

Aicināti nosaukt trīs izcilākos Latvijas teritorijā kopš 1918.gada tapušos izgudrojumus, viņi kā pirmo piemin tieši Valtera Capa leģendāro fotokameru, kas savulaik izraisīja apvērsumu fotografēšanas pasaulē.


20181116-1314-bi1.jpg

Juris Binde, Latvijas Mobilā Telefona prezidents

Konstruktora Valtera Capa radītais miniatūrais fotoaparāts Minox, šķiet, ir zināmākais no Latvijas izgudrojumiem. Savā laikā tas bija unikāls ar mazo izmēru un augsto fotogrāfijas kvalitāti un tika dēvēts par «spiegu kameru». Minox fotoaparātus no 1938. līdz 1943. gadam ražoja Valsts Elektrotehniskajā fabrikā (VEF), bet pēc 2. pasaules kara Vācijā tika nodibināta rūpnīca Minox GmbH. Minox ir zināmākais, bet ne vienīgais inovatīvais produkts, kas saistās ar VEF vārdu un spilgti iemieso tā inovāciju garu, ko šodien pārmanto no VEF saknēm izaugušais Latvijas Mobilais Telefons.

[Foto: Evija Trifanova/LETA]


20181116-1318-bi2.jpg

Sandis Kolomenskis, Squalio valdes loceklis

Fotoaparāta izgudrošana izvērsās ne tikai par Latvijas, bet visas pasaules fotorūpniecības apvērsumu. Iespējams, mūsdienu jaunatnei tas šķitīs neiespējami, bet Minox fotoaparātu nevajadzēja uzlādēt. Nekad. Un, neskatoties uz tehnoloģisko revolūciju, Minox joprojām tiek ražots ar to pašu tehnisko un stilistisko dizainu. Vai nav sasniegums, kas vijas cauri gadsimtam?

[Foto: Paula Čurkste/LETA]


20181116-1320-bi3.jpg

Maksims Jegorovs, Accenture vadītājs Latvijā

Minox fotoaparātu 1936. gadā izgudroja Valters Caps, 1905. gadā Rīgā dzimis vācbaltietis. Jau 1922. gadā viņš kopā ar draugiem sāka domāt par neliela fotoaparāta izveidi. Lai arī ideja tika kaldināta ārpus valsts robežām, tomēr ražošana tika sākta Latvijā. V. Capam un Rihardam Jirgenam neizdevās saņemt atbalstu ne Igaunijā, ne citās valstīs, lai sāktu Minox izgatavošanu, bet R. Jirgenam izdevās nodibināt kontaktu ar VEF angļu pārstāvi, kurš norīkoja V. Capam tikšanos ar VEF direktoru Teodoru Vītolu. Lai gan šādas tehnikas izgatavošana bija risks, jo fabrika līdz šim nebija izgatavojusi neko tamlīdzīgu, V. Caps noslēdza līgumu un, pārceļoties atpakaļ uz Rīgu, kopā ar latviešu konstruktoriem un inženieriem sāka tehnoloģisko izstrādi rūpnieciskajai ražošanai. Vienlaikus ar ražošanas sagatavošanu VEF pieteica patentus uz Minox fotoaparāta konstrukciju vismaz 18 valstīs. Pirmā Minox eksperimentālā partija tapa jau 1937. gadā, un masveida ražošana tika sākta 1938. gada 12. aprīlī.

[Foto: Paula Čurkste/LETA]


20181116-1322-bi4.jpg

Jānis Palkavnieks, Draugiem Group runasvīrs

Vēl pirms fotokameras telefonā tā bija ... fotokamera telefona izmērā. Protams, lielu devu romantikas tam piešķir šīs kameras izmantošana spiegu spēlēs.

[Foto: Evija Trifanova/LETA]


Tehnoloģiju nozares līderi nosauc arī citus nozīmīgākos izgudrojumus kopš valsts neatkarības pasludināšanas. Par to lasi 16. novembra laikrakstā Dienas Bizness

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.