Lai aicinātu Latvijas iedzīvotājus neuzglabāt mājās nolietotos mobilos tālruņus un neizmest tos sadzīves atkritumu konteineros, Latvijas Mobilais Telefons (LMT) sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu turpina kampaņu «Visu cieņu vecajam telefonam!».

Lielākos klientu apkalpošanas centrus visā Latvijā apceļo izstāde, kurā apskatāmi vecie telefoni, ko pārstrādei nodevuši sabiedrībā zināmi cilvēki. Izstāde apskatāma arī LMT klientu centrā Liepāja, kur tā papildināta ar slavenu liepājnieku telefoniem.

Atsaucoties LMT aicinājumam, kopš akcijas sākuma Latvijas iedzīvotāji atkārtotai pārstrādei nodevuši jau 9972 nolietotos mobilos tālruņus. Vairāk nekā pusi jeb 56% tālruņu otrreizējai pārstrādei novēlējuši Latvijas reģionu iedzīvotāji – no tiem 506 tālruņus nodevuši liepājnieki.

Saskaņā ar LMT veiktās iedzīvotāju aptaujas datiem gandrīz piektā daļa iedzīvotāju nemaz nezina, ko iesākt ar veco tālruni, taču daudzi tik un tā noglabā nederīgo ierīci skapī vai atvilktnē. LMT noskaidrojis, ka mobilais tālrunis ikdienā ir uzticams līdzgaitnieks 98% Latvijas iedzīvotāju. Aptuveni 43% LMT aptaujāto iedzīvotāju atzinuši, ka kopš iegādes brīža mobilā telefona aparātu lieto mazāk nekā gadu, un tikai 8% iedzīvotāju izmanto vienu ierīci vairāk nekā piecus gadus. Tikai 4% aptaujāto atzinuši, ka nodod veco telefonu pārstrādei, bet 3% godīgi atzīst, ka izmet telefonu sadzīves atkritumos.

Ceļojošā izstāde aicina aizdomāties, kāpēc tā rīkojamies, cik lielā mērā to nosaka emocionāla pieķeršanās vecajai ierīcei un cik – nepietiekama izpratne par kaitējumu, kādu neatbilstoša telefonu izmešana var nodarīt apkārtējai videi. Daļa izstādē apskatāmo telefonu mūsdienās ieguvuši teju vai vēsturisku statusu, turklāt tie papildināti ar personīgiem īpašnieku – Andreja Ēķa, Jura Žagara, Oskara Melbārža, Samantas Tīnas un daudzu citu slavenību stāstiem. Liepājā izstādei pievienojušās ierīces, kas piederējušas arī sabiedrībā zināmiem liepājniekiem – dziedātājam Ivo Fominam, koncertzāles «Lielais dzintars» valdes priekšsēdētājam Timuram Tomsonam un Liepājas teātra aktierim Edgaram Ozoliņam.

«Mobilā ierīce ir uzticams līdzgaitnieks daudziem no mums, taču straujā informācijas tehnoloģiju attīstība piedāvā aizvien jaunas iespējas, kuras daudzi labprāt izmanto, biežāk un biežāk mainot savus mobilos tālruņus. Tas, kas ir aktuāls šodien, rīt jau būs pagātne. Mēs piedāvājam iet līdzi laikam un tehnoloģiju inovācijām, tikpat mūsdienīgi – ar atbildību pret apkārtējo vidi – attiecoties arī pret novecojušām ierīcēm,» pauž LMT prezidents Juris Binde.

«Nepievēršot pietiekamu uzmanību pareizai nolietoto ierīču otrreizējai pārstrādei, tās var kļūt par kaitējumu videi. Tāpēc esam priecīgi, ka kopā ar LMT varam iedvesmot iedzīvotājus arī Kurzemē saudzēt dabu un cienīt savus nolietotos tālruņus, kas mums labi kalpojuši un tagad pelnījuši nonākt pienācīgā pārstrādē, lai atkal kļūtu noderīgi,» skaidro vides apsaimniekošanas uzņēmuma «EKO Kurzeme» direktors Andris Karlsons.