Lietuvas valdība sper pirmos soļus, lai nodrošinātu mobilo sakaru operatoriem no 2022.gada vidus iespēju ieviest 5G bezvadu tehnoloģijas.

Šai nolūkā pieņemts lēmums atbrīvot 700 megahercu radiofrekvenču joslu, kurā pašlaik darbojas digitālā televīzija. Savukārt Sakaru regulēšanas dienests līdz 2022.gadam sola sarīkot radiofrekvenču izsoli.

Tiesa gan, zināmas problēmas varētu rasties pierobežas reģionos, jo Krievija un Baltkrievija 700 MHz frekvenču joslu izmanto virszemes televīzijas apraidei un to atbrīvot nedomā.

Turklāt, kā atzīst šā dienesta eksperti, plaša 5G izmantošana varētu sākties vēl vēlāk, jo šobrīd tirgū nav pieprasījuma pēc šiem pakalpojumiem.

Sakaru regulēšanas dienesta Radiosakaru departamenta vadītājs Augutis Česna ziņu aģentūrai BNS pastāstījis, ka dienestam vēl jāizstrādā kārtība, kā atbrīvoto frekvenču joslu sadalīt operatoriem.

«No 700 MHz frekvenču joslas uz citām frekvencēm tiks pārcelta digitālā televīzija, un cilvēkiem atkal nāksies pārskenēt televīzijas kanālus, bet tas notiks tikai 2022.gadā,» viņš skaidrojis.

Česna arī atzinis, ka Krievijas un Baltkrievijas jautājums pagaidām nav atrisināts.

«Eiropas Komisija mēģināja to risināt, taču nesekmīgi. Tagad Lietuva, Polija un Igaunija oficiāli lūgušas EK, lai tā pievienotos mūsu valstīm sarunās ar Krieviju, bet nekādas tikšanās nav paredzētas, vienīgi nosūtītas vēstules viņu ministrijām,» viņš piebildis.

Pēc Česnas teiktā, ja šos jautājumus neizdosies atrisināt līdz 2022.gada jūnijam, frekvences operatoriem izsolē tiks sadalītas ar ierobežojumiem attiecībā uz infrastruktūras izveidi pierobežas zonā. Viņš arī norādījis, ka mobilo sakaru operatori 5G tehnoloģijas var ieviest arī citās pieejamajās frekvenču joslās.

Sakaru regulēšanas dienesta pārstāvis izteicis šaubas, vai jau 2022.gadā Lietuvā būs pieprasījums pēc plaša 5G tehnoloģijas pielietojuma.

«Domājams, operatori vispirms 700 megahercu joslā ieviesīs 4G, bet, kad parādīsies iekārtas, tehnoloģijas un pieprasījums, pāries pie 5G. (..) Nedomāju, ka tirgus steigsies, un arī mēs nespiedīsim,» viņš solījis.

Iepriekšējo radiofrekvenču izsoli Lietuvas Sakaru regulēšanas dienests organizēja 2016.gada sākumā. Toreiz par kopējo summu 38,1 miljoni eiro tiesības uz 15 gadiem izmantot 900 MHz un 1800 MHz radiofrekvences iegādājās telekomunikāciju kompānijas «Omnitel» (tagadējā «Telia Lietuva»), «Tele2» un «Bite Lietuva».