Tehnoloģiju ražotājs HUAWEI prezentējis savu pirmo 5G viedtālruni Latvijā - HUAWEI Mate 20 X (5G), tā darbības iespējas demonstrējot Tele2 5G tīklā. Viedtelefonus Latvijā varēs iegādāties augusta beigās.

«Kad notiek diskusijas par viedtālruņu nākotni, šobrīd cilvēkus interesē divas inovācijas – salokāmie telefoni, kā arī 5G tīkla izmantošanas iespējas,» komentē HUAWEI Consumer Business Group Baltijas reģiona vadītājs Jans Huns (Yang Hong).

Tele2 5G tīklā, kas šobrīd darbojas Mūkusalas Biznesa Centra teritorijā Rīgā, Mate 20 X (5G) telefonos ir iespējams sasniegt vairāk nekā 1 Gbps lielu lejupielādes ātrumu.

Pēdējā laikā sabiedrībā tiek izteiktas bažas, ka 5G tīkla pārklājums ir kaitīgs cilvēka veselībai. Šīs bažas noraida Tele2 komercdepartamenta direktors Raivo Rosts: «Diskusiju, protams, ir ļoti daudz, jo 5G ir ļoti populāra un interesanta tēma. Ir dažādi spriedelējumi, taču Tele2 balstās uz ekspertu viedokļiem un zinātnē balstītiem atzinumiem. Pasaules Veselības organizācija ir atzinusi, ka 5G nav negatīvas ietekmes uz cilvēku veselību.»

R.Rosts atzīmē, ka, iespējams, baumas par 5G tīkla pārklājuma negatīvo ietekmi cēlušās un tiek izplatītas, jo kādam tas ir veids, kā gūt atpazīstamību - «5G ir ļoti populāra tēma, kas tiek daudz apspriesta, un vienmēr, kad kaut kas gūst lielu popularitāti, kādam ir izdevīgi gūt plašu atzinību, daudz «skatījumu» un «klikšķu», par to runājot. Tas ir labs instruments, kā celt savu popularitāti.» Tele2 šobrīd izstrādā faktu apkopojumu lapu, lai atspēkotu baumas par 5G tīklu, un uzņēmums ar to drīzumā plāno iepazīstināt sabiedrību.


 

«Šobrīd 5G Latvijā ir pašā attīstības sākuma posmā un mēs varam izbaudīt vienu no 5G priekšrocībām – tā ātrumu. Lai arī šīs tehnoloģijas attīstība kopumā notiks pakāpeniski, ņemot vērā izmaksas un dažādu 5G tehnoloģisko risinājumu pieejamību tirgū, mūsu plāns ir turpināt izvērst tīkla pārklājumu, lai mēs būtu gatavi tam brīdim, kad tirgū parādīsies nopietns pieprasījums pēc 5G un tā risinājumiem dažādās nozarēs,» stāsta Tele2 tehniskā direktore Līga Krūmiņa. «Pirmie Mate 20 X (5G) telefoni, kuru mazumtirdzniecības cena plānota 999 eiro, būs pieejami lielākajos Tele2 klientu centros Rīgā, kā arī nopērkami Tele2 mājas lapā. Tos varēs lietot arī 2G, 3G un 4G tīklā.»

HUAWEI pārstāvis Aleksandrs Jekimovs informē, ka 5G tīkls nav priekšrocība tikai tad, ja ir vēlme lejupielādēt filmas un video īsā laikā vai spēlēt spēles, bet arī, lai pildītu vienu no galvenajām telefonu funkcijām - savienotu cilvēkus. «Video zvanu laikā būs iespēja skaidri redzēt cilvēkus, nevis izplūdušus pikseļus. Tāpat arī «gudrajās mājās» ar 5G starpniecību varēs pilnīgi visu savienot. Un 5G tīklu varēs izmantot, vadot autonomās mašīnas. Nākotnē būs iespēja braukt bez vadītāja, un mašīnas tādā veidā varēs pārvietoties pa pilsētām. Visbeidzot, 5G tīkls būs noderīgs smagās tehnikas vadībā, vadot tehniku lielā attālumā arī neesot klāt.»

Tele2 šā gada laikā plāno izvietot vēl dažas 5G bāzes stacijas.

Arī LMT piedāvājumā drīzumā būs pieejami 5G telefoni. LMT klientiem piedāvās iegādāties Samsung Note10+ 5G viedtālruņus, kļūstot par pirmajiem šī viedtālruņa izplatītājiem Latvijā. Plānots, ka tos varēs iegādāties no 30. augusta. LMT galvenais fokuss, attīstot 5G, ir lietu interneta izvēršana un 5G interneta rūteru pieejamība, uzlabojot viedtelevīzijas skatīšanās pieredzi. Lietu internetu šobrīd LMT piedāvā komercrežīmā, lai klienti varētu automatizēt dažādus procesus, izmantojot sensorus, informē LMT pārstāve Elīna Lidere.

Savukārt, BITE pārstāve Diāna Šmite informē, ka mobilo sakaru nodrošinātājs BITE šobrīd strādā kopā ar vairākiem mobilo ierīču ražotājiem, tostarp HUAWEI un Samsung, lai, līdz ko 5G tehnoloģijas atbalstītās ierīces būs pieejamas Latvijā, tās nonāktu arī BITES sortimentā. Prognozējams, ka Huawei Mate 20X BITE klientiem tiks piedāvāts augusta beigās vai septembra sākumā.

Pēdējo desmit gadu laikā HUAWEI ir ieguldījis ievērojamus centienus un resursus 5G izstrādē, palielinot patentu klāstu gan mikroshēmām, gan ierīcēm un mākoņpakalpojumiem. Līdz šim HUAWEI izveidojis vairāk nekā desmit 5G pētniecības un attīstības centrus visā pasaulē, kuros darbojas vairāk nekā divi tūkstoši 5G inženieru.

HUAWEI Mate 20 X (5G) ir aprīkots ar HUAWEI izstrādāto 5G multi-režīma mikroshēmojumu – Balong 5000 un Kirin 980.

MATE 20 X (5G) atbalsta 5G tīklu, tajā pašā laikā saglabājot iespēju mainīt savienojumus arī uz 4G, 3G un 2G tīkliem, kā arī citām tīkla sistēmām, piemēram, SA (Standalone, neatkarīgais 5G tīkls) un NSA (Non Standalone, ne-neatkarīgais 5G tīkls).

HUAWEI Mate 20 X (5G) ir aprīkots ar 7,2 collu FullView ekrānu. Tāpat arī lietotāji varēs iegādāties HUAWEI M-Pen, kas atbalsta 4096 dažādus spiediena līmeņus. Modernais M-Pen irbulis bagātinās ne tikai darba, bet arī izklaides pieredzi, jo lietotāji to varēs izmantot, lai, piemēram, pāršķirtu lapu savā e-grāmatā.

Jaunais Mate 20 X 5G viedtālrunis ir aprīkots ar Matrix kameru, kas sastāv no trim Leica objektīviem - 40MP platleņķa kameras, īpaši platā leņķa kameras un 8MP telefoto kameras.

Tālrunī iestrādāts arī moderns dzesēšanas risinājums HUAWEI SuperCool, kas sastāv no tvaika kameras un grafēna siltuma caurulēm. Šis risinājums nodrošina, ka HUAWEI Mate 20 X (5G) nepārkarst un saglabājas nemainīgi vēss pat intensīvas lietošanas apstākļos (piemēram, atskaņojot augstas izšķirtspējas videoklipus vai izmantojot grafiski intensīvas lietotnes).

Mate 20 X (5G) aprīkots ar 4200 mAh bateriju.

HUAWEI Mate 20 X (5G) atbalsta 40W HUAWEI SuperCharge, kas ir ātrās uzlādes risinājums, kuru sertificējis neatkarīgo ekspertīžu dienests TÜV Rheinland. Lai nodrošinātu ilgāku akumulatora darbības laiku, HUAWEI Mate 20 X (5G) aprīkots ar MI darbinātu akumulatora optimizētāju, kas regulē un pārvalda tālruņa enerģijas patēriņu.

Mate 20 X (5G) ieguvis Globālā Sertifikātu Foruma (GCF) sertifikātu, tādējādi kļūstot par tirgū pirmo 5G viedtālruni, kas izturējis GCF 5G pārbaudes.