Aug interese par investīcijām

Start-up
2020. gada 24. aprīlis 06:50

Riska kapitāla fondi šobrīd jau novēro interesi no uzņēmēju puses pēc finansējuma.

"Vēsture liecina, ka daudzi veiksmīgi uzņēmumi dibināti tieši ekonomiskās lejupslīdes laikā. Problēmas ir bijušas vienmēr un krīze var būt kā katalizators jaunām idejām. LVCA biedri – riska un privātā kapitāla fondi – šo laiku uzskata par ļoti izaicinošu un palīdz saviem portfeļa uzņēmumiem to veiksmīgi pārdzīvot, bet vienlaikus ir atvērti jaunām investīcijām. Tāpēc komersanti ar jaunās situācijas iespaidā radītām biznesa idejām un vēlmi strauji augt pat esošajos neskaidrības apstākļos tiek aicināti izvērtēt iespēju piesaistīt riska un privāto kapitālu," saka Kristīne Bērziņa, Latvijas riska kapitāla asociācijas "LVCA" valdes priekšsēdētāja.

Riska kapitāla fonda "ZGI Capital" investīciju direktors Rūdolfs Krese norāda, ka fonds ir gatavs investēt un izskata visus piedāvājumus no uzņēmumiem, kuri vēlas augt. Šobrīd pieteikumi tiek izskatīti pastiprināti, izvērtējot uzņēmumu attīstības perspektīvas jaunajā realitātē. "Patīkami redzēt uzņēmējus, kuri jaunajā situācijā saskata izaugsmes iespējas," viņš teic. "ZGI Capital" ir izaugsmes fāzes investors un vienā uzņēmumā investē no pusmiljona līdz pieciem miljoniem eiro. Investīciju periods ir līdz 2023. gada vasarai. "Uzņēmums, piesaistot fonda finansējumu saņem ne tikai finanšu resursus, bet arī mūsu komandas atbalstu ar profesionāliem padomiem un nepieciešamo kontaktu nodibināšanu," piebilst R. Krese.

Arī riska kapitāla fonda "FlyCap" partneris Jānis Skutelis norāda, ka "FlyCap" ir tikpat liela vēlme investēt kā agrāk, un nekas neesot mainījies. "Mums fonds ir pilnā gatavībā, vienā uzņēmumā varam investēt vienu līdz trīs miljonus eiro, kopā 15 uzņēmumos," viņš saka.

https://www.db.lv/zinas/flycap-piesaista-jaunu-investoru-nefco-496151

"Protams, ārkārtas situācija ietekmē arī biznesa eņģeļus – investori ir kļuvuši piesardzīgāki, daļai ir problēmas savā biznesā un līdz ar to investīciju prognozes šobrīd ir salīdzinoši pesimistiskas. Taču 28. aprīlī veidosim attālinātu investīciju sesiju "Zoom" platformā. Grūti pateikt, kāds būs rezultāts, taču arī agrāk mums ir bijušas tiešraides tiem investoriem, kuri nevarēja ierasties," stāsta Juris Birznieks, Latvijas biznesa eņģeļu tīkla "LatBAN" valdes loceklis.

Parasti vienā "LatBAN" investīciju sesijā piedalās seši līdz astoņi jaunuzņēmumi, kuri vēlas piesaistīt investīcijas savai idejai un šobrīd uz 28. aprīļa sesiju pieteikušies jau desmit. "No projektiem interese, protams, ir," saka J. Birznieks.

R. Krese stāsta, ka marta beigās un aprīļa sākumā interese saglabājās tradicionālajā līmenī, taču šobrīd uzņēmumu interese pēc attīstības finansējuma ir augusi.

"Šobrīd cilvēkiem ir vairāk laika, lai attīstītu savas biznesa idejas, tās noformulētu, izstrādātu biznesa plānus, un mēs paredzam, ka, beidzoties Covid-19 laikam, mums būs birums ar jauniem projektiem. Primāri ieguldījumi tiks veikti tajās nozarēs, kuras pēc krīzes atjaunosies pirmās. Mēs strādājam, lai palielinātu kopējo investīciju portfeļa apjomu un šogad ir plānots palielināt "Expansion Capital AIFP" fondu apjomu divas reizes – līdz 25 miljoniem eiro," teic Ēriks Fricsons, "Expansion Capital" valdes priekšsēdētājs.

J. Skutelis domā, ka tagad uzņēmumiem vairāk varētu būt vajadzība pēc finansējuma. Interese no uzņēmēju puses esot tāda pati, kā vienmēr, un Covid-19 dēļ nav manītas nekādas izmaiņas. Viņš pieļauj, ka uzņēmumiem, kas nav riska nozarēs, ko skar ārkārtas situācijas izraisītie ierobežojumi, pagaidām "neiet traki" un tikai pamazām sāk samazināties klientu pieprasījums. Pagaidām tie runā ar bankām un "Altum", kas ir pirmā pietura, kur vērsties. "Mēs esam nākamā pietura. Gaidām!" tā J. Skutelis.

Vaicāts, vai kādu nozaru uzņēmēji ir aktīvāki, R. Krese norāda, ka nav vērojama vienas nozares dominance, taču – kā parasti – aktīvākie ir IT nozares uzņēmumi.

"Valsts atbalsta pasākumi krīzes seku likvidēšanai, tāpat kā Altum realizētie atbalsta pasākumi – lielajiem uzņēmumiem eksporta garantijas un aizdevumi uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu likviditātei – palīdz cīnīties ar krīzes sekām. Taču, ja skatāmies uz investīcijām uzņēmumu attīstībā, tad to līmenis nav būtiski mainījies. Tomēr ir notikušas strukturālas izmaiņas investīciju jomās, samazinoties ieguldījumiem nozarēs, kas vairāk cietušas no krīzes, piemēram, tūrisma industrijā. Turpretī notiek ļoti aktīva sadarbība tieši biznesa akseleratoru attīstībā projektos, kas uzsākuši savu darbību no nulles. Pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar "Buildit Latvia", ir vairāki potenciāli veiksmīgi projekti, kas atrodas pēdējā apstiprināšanas posmā un, ja tiks panākta gala vienošanās, tuvākajā laikā varētu uzsākties finansēšana," norāda Ē. Fricsons.

LVCA kā riska un privātā kapitāla fondu apvienojošā organizācija ir iesaistījusies Covid-19 seku pārvarēšanas valsts atbalsta pasākumu veidošanā. "Esam ierosinājuši steidzami veicināt pensiju plāniem pieejamo aktīvu izmantošanu, atjaunojot Latvijas ekonomiku, kā arī vienotu nosacījumu pieņemšanu banku attieksmē pret kredītņēmējiem šajā periodā," teic K. Bērziņa.

J. Birznieks norāda, ka jaunuzņēmumi, kur "LatBAN" biedri investējuši, turpina darbu un pat tiem, kam bizness daļēji apstājies, tāpat ir daudz darba, un uzņēmēji kopā ar investoriem kaļ nākotnes plānus, attīsta stratēģiju utt. "Notiek fundamentālas izmaiņas, bet sliktākā lieta ir tā, ka nevar saprast, uz cik ilgu laiku tās ir un tieši kādas. Ja ar 12. maiju viss atsākas pa vecam, izņemot ceļošanu, nekas dramatisks, izņemot to, ka ir bijis trieciens visām nozarēm, ilgtermiņā nebūs. Tā kā visi šobrīd strādā attālināti, paredzu, ka daudzi uzņēmumi atteiksies no birojiem, jo daudzi ir sapratuši, ka attālināta saziņa ir izdevīga – atkrīt braukāšana, ir ievērojama laika ekonomija. Galu galā – ja gribi tikties, tas ir iespējams arī tagad," teic J. Birznieks.