Šogad savstarpējo aizdevumu platforma ieviesīs Mintos konta numuru, kas ļaus to izmantot kā jebkuru bankas konta numuru; ar laiku pakalpojumu klāstam pievienosies arī Mintos maksājumu karte

«Esam stadijā, kad paplašinām savu pakalpojumu klāstu, lai pilnībā apkalpotu mūsu klientu. Ir ielikti labi pamati tam, lai uzbūvētu tiešām nozīmīgu finanšu tehnoloģiju uzņēmumu no Latvijas,» saka Mārtiņš Šulte, savstarpējo aizdevumu platformas Mintos līdzdibinātājs un vadītājs. 

Līdz šim platformā finansēti aizdevumi 2,2 miljardu eiro apmērā, un paredzams, ka septembrī šī summa sasniegs trīs miljardus eiro. 2018. gadu Mintos uzsāka ar 43,5 tūkstošiem investoru, bet decembra beigās to skaits sasniedza jau 98,5 tūkstošus. 2017. gadā 1,6 miljonos jaunu aizdevumu tika investēti 322 miljoni eiro, bet 2018. gadā 4,8 miljonos jaunu aizdevumu tika ieguldīti 1,044 miljardi eiro. Uzņēmuma ieņēmumi 2018. gadā sasniedza 4,6 miljonus eiro, kas ir divreiz vairāk nekā 2017. gadā, kad ieņēmumi bija 2,1 miljona eiro apmērā. Pagājušais gads tika noslēgts ar neto peļņu 13 tūkstošu eiro apmērā un 59 cilvēku komandu.

Fragments no intervijas

Kā uzņēmums noslēdza pagājušo gadu?

Tas jau ir teju pusgadu aiz muguras, jau jāskatās uz šo gadu. Šogad ir ievērojami pieaudzis investoru skaits, vidēji mēnesī pievienojas daži tūkstoši jaunu investoru. Mēnesī tie finansē aptuveni 200 miljonus eiro. Pirmo miljardu mēs sasniedzām nepilnu četru gadu laikā, otro – astoņos mēnešos. Nākamais miljards būs aptuveni piecu mēnešu laikā – līdz septembrim.

Ar ko tas saistīts? Ir uzņemts ātrums, vai kādi citi iemesli?

Noteikti ir uzņemts ātrums. Tāpat mums ir vairāk investīciju iespēju, kas saistītas ar to, ka tagad mums ir 30 valstis un 70 dažādi kredītu izsniedzēji. Ļoti attīstās Dienvidaustrumāzija, no turienes ir jauns kredītu piedāvājums. Tāpat cilvēki vairāk zina par mums. Negribas teikt, ka tā ir dabiska izaugsme tādā izpratnē, ka tā notiek pati par sevi, bet, protams, ar laiku apjoms pieaug.

Par ko no paveiktā pašam vislielākais prieks?

Visvairāk par komandu. Esam ievērojami palielinājuši komandu, šī gada pirmajā ceturksnī vien pieņēmām darbā 32 cilvēkus. Katru nedēļu sāk strādāt divi trīs cilvēki, notiek nebeidzamas intervijas.

Kurās jomās pievienojas visvairāk cilvēku?

Īstenībā visās. Visās funkcijās ir jāpalielina kapacitāte. Iespēju ir krietni vairāk, nekā spējam tagad apstrādāt, nemaz nerunājot par jaunām iniciatīvām, kas būs – bankas konta numuru, mobilo aplikāciju vai Mintos karti, kas prasa papildu cilvēkus. Šodien esam simt darbinieki, bet, saliekot kopā visus plānus, līdz gada beigām tie visdrīzāk būs 150 līdz 200 cilvēki.

Kā raksturojama kopējā tirgus situācija savstarpējo aizdevumu jomā?

Es labāk skatītos nedaudz plašāk – kas notiek finanšu tehnoloģiju jomā. Daudzās jomās tie, kas piedāvāja vienu produktu, sāk paplašināt produktu klāstu – līdzīgi, kā to darām mēs. Piemēram, TransferWise – agrāk neviens nedomāja, ka pie viņiem varēs dabūt karti un izmantot viņu pakalpojumu, apmainot naudu, un arī kā kontu. Īstenībā daudzi cilvēki, kuri ir viņu klienti, noteikti to ļoti novērtē, jo īpaši neatkarīgie speciālisti, kuri strādā starptautiski. Līdzīgi mums ir klientu bāze, kas izvēlas mūs, lai apmierinātu savu finanšu vajadzību investēt un uzkrāt, un piedāvāt viņiem papildu finanšu pakalpojumus ir ļoti liela vērtība. Galu galā nav tālu tas brīdis, kad viņi skatīsies uz Mintos un domās, kāpēc vispār vajag vēl citus finanšu pakalpojumus. Var identificēties attālināti, ir investīciju iespējas, ir naudas maiņa, var dabūt kontu, viss ir mobilajā aplikācijā. Ja prasa man, man ir grūti atbildēt, kāpēc man vajadzētu tradicionālo finanšu pakalpojumu sniedzēju, kas parasti būs banka. Šādas tendences vērojamas finanšu tehnoloģiju uzņēmumos, un to darām arī mēs.

Investīcijās kredītos un savstarpējos izdevumos ir daudzas mazas platformas. Dažas, piemēram, Funding Circle Lielbritānijā, tagad listējas biržā. Lielāki spēlētāji kļuvuši lielāki, un mazāki mēģina atrast nišas, kur darboties. Mēs esam stadijā, kur paplašinām savu pakalpojumu klāstu, lai pilnībā apkalpotu mūsu klientu. Mūsu klients ir investors, kas primāri grib investēt un uzkrāt. 

Kad var gaidīt Mintos karti?

Domāju, ka pirmais noteikti būs Mintos konta numurs, kas ļaus to izmantot kā jebkuru bankas konta numuru. Tas būs šogad, un tad arī liksim klāt Mintos karti.

Cik tālu ir e-naudas licence?

Tagad jau vairākus mēnešus esam tai pieteikušies, tā ir izskatīšanas procesā, Visticamāk, tas ir dažu mēnešu jautājums. E-naudas licence ir saistīta ar to, cik ātri varēsim piedāvāt bankas konta numuru. Tiklīdz mums ir e-naudas licence, tā piedāvāsim bankas konta numuru un cilvēki varēs izmantot Mintos kontu kā jebkuru citu IBAN kontu.


Visu rakstu lasiet 3. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.