Kopš informācijas tehnoloģiju jaunuzņēmuma "Lahdes" dokumentu parakstīšanas pakalpojuma publiskas ieviešanas novembrī, risinājumam jau ir vairāk nekā simt lietotāji.

"Pilnvērtīgi darbojamies tikai no novembra. Ir pagājis nepilns mēnesis un mums jau ir nedaudz vairāk kā simt lietotāji," saka Dmitrijs Dementjevs-Dedelis, SIA "Lahdes" dibinātājs. To izmanto arī trīs uzņēmumi, kā arī viena valsts kapitālsabiedrība. "Iestāde pēdējās nedēļās testē mūsu risinājumu un ir atzinusi to par labu esam. Tagad iestādes sadarbības partneri saņems paziņojumus ar "Lahdes" starpniecību," teic D. Dementjevs-Dedelis.

Db.lv jau rakstīja, ka informācijas tehnoloģiju jaunuzņēmums "Lahdes" ar laiku cer apkalpot 1% Eiropas dokumentu aprites tirgus. Iepriekš D. Dementjevs-Dedelis skaidroja, ka uzņēmuma izstrādātais risinājums nav ne pasts, ne arī e-pasts - šis ir jauns pakalpojums, kas digitalizē ierakstītas vēstules un, apliecinot identitāti, ļauj nodot saņēmējam svarīgus dokumentus. Uzņēmumi parasti zina sava klienta personas kodu, tāpēc "Lahdes" izmanto šo elementu, lai sūtītu informāciju. Pat tad, ja cilvēks nekad nav zinājis par "Lahdes", viņš šajā vietnē var saņemt dokumentus un tie tur būs pieejami pat tad, ja viņš to nekad nav izmantojis. 

"Cilvēks piereģistrējas, apliecina savu identitāti ar Latvijas e-parakstu, internetbankām vai "Smart-ID" un saņem īsziņu vai e-pastu ar saiti, kas viņu aizved uz "Lahdes". Ja viņam vēl nav izveidots lietotāja konts, cilvēks to izveido, apstiprina savu kontaktinformāciju un piekļūst failam. Tiklīdz saņēmējs to lejupielādē, uzņēmums saņem paziņojumu, ka konkrētā personas koda īpašnieks ir saņēmis savu sūtījumu. Visas darbības, kuras tiek veiktas ar dokumentu, tiek fiksētas un, ja ir jāpierāda, ka cilvēks tiešām saņēmis tieši to failu, tad tas ir izdarāms," iepriekš skaidroja D. Dementjevs-Dedelis.

Tagad platformā iespējams arī parakstīt dokumentus. "Mūsu risinājumā ir privātuma kontrole un, sūtot dokumentu, var atzīmēt, kurš cilvēks ar kuru personas kodu to var apskatīt un parakstīt. Esam pievienojuši arī iespēju masveidā izsūtīt apziņošanas dokumentus pēc konkrētām veidnēm. Labākais salīdzinājums varētu būt ar tām vēstulēm, kas iekrīt pastkastītē kā atgādinājumi - mēs spējam tās izsūtīt digitāli, pārliecinoties, ka tām piekļūst īstais adresāts. Saņēmējam nevajag ne "Smart-ID", ne "eParaksts", jo gadījumos, ja nevajag parakstīt kādu dokumentu, autorizēties un apliecināt identitāti var arī ar internetbankas starpniecību," skaidro viņš.

Vaicāts par uzņēmumu izpratni par šādiem risinājumiem, D. Dementjevs-Dedelis teic, ka lielākas organizācijas, piemēram, uzņēmumi ar vairāk nekā simt darbiniekiem, apzinās gan to, ka elektroniski dokumenti ir vajadzīgi, gan veidus, kā šo jautājumu iespējams risināt. Mazāki un vidēji uzņēmumi atrodas nedaudz atšķirīgā situācijā. Daudzi zina par iespējām, bet daudziem ir nepamatotas bažas, ka tieši viņu klienti nezinās, kā darboties ar elektroniskajiem dokumentiem. 

"Tas ir dīvains paradokss, jo visi domā, ka klienti nemācēs ar tiem rīkoties, savukārt klienti brīnās, kāpēc viņiem nesūta šādus dokumentus," viņš saka. D. Dementjevs-Dedelis uzskata, ka 2020. gads būs pārmaiņu gads Latvijas ekonomikā un uzņēmējdarbībā un ievērojami pieaugs elektronisko dokumentu aprite. Šāds pieņēmums saistīts ar to, ka no visām pusēm vērojami centieni iekustināt digitālo dokumentu kustību. Tas vērojams gan būvniecības nozarē, gan citās, piemēram, Uzņēmumu reģistrs piešķir 10% atlaidi visiem dokumentiem, kas iesniegti digitāli.

D. Dementjevs-Dedelis nenoliedz, ka tirgū ir pieejami līdzīgi risinājumi, piemēram, lietuviešu "Dokobit" un pašmāju "SigningServices". 

"Tas ir ļoti labs rādītājs, jo vairs nav jautājums lietot vai nelietot elektroniskos dokumentus, bet gan par to, cik ātri tos ieviest. Galvenā atšķirība ir tā, ka "SigningServices" vairāk fokusējas uz lieliem uzņēmumiem, kur viņi pārņem ne tiki dokumentu parakstīšanu, bet arī dažādus vadības procesus. Mēs tirgū esam nesen un šobrīd mūsu mērķis nav aizvietot dokumentu vadības sistēmas, bet gan tās papildināt ar mūsu piedāvājumu - dokumentu parakstīšanu ar cilvēkiem ārpus uzņēmuma. Savukārt atšķirības ar "Dokobit" ir meklējamas dziļāk piedāvāto pakalpojumu niansēs, virspusēji produkts ir līdzīgs. Galvenā atšķirība ir tajā, ka izmantojot "Lahdes", dokumentu saņēmējiem nav ierobežojumi uz bezmaksas parakstīto dokumentu skaitu mēnesī, jo saņēmējiem parakstīšana ir par brīvu. Mēs tirgū esam relatīvi nesen, tāpēc esam elastīgi klientu vēlmju izpildē, pielāgojoties tieši tam, kas vajadzīgs viņu konkrētajā situācijā," viņš skaidro.

Līdz ar pirmo lietotāju piesaisti, uzņēmumā aktualizējies jautājums par investīciju piesaisti. Iepriekš potenciālie investoriem bija pārāk maz pierādījumu par šāda risinājuma nepieciešamību. "Tagad mums tam ir pierādījumi un ir īstais brīdis atsākt pārrunas ar potenciālajiem investoriem," saka D. Dementjevs-Dedelis. Iepriekš uzņēmums piesaistījis 20 tūkstošu eiro investīciju no "Startup Wise Guys" un "Swedbank" akseleratora.

"Mūsu nākotnes ambīcijas ir lielas. Mums ir iestrādnes pilotprojektam ar parādu piedzīšanas kompāniju. Daudz kas atkarīgs no tā, kādi būs konkrētā projekta rezultāti, tie palīdzēs izkristalizēties pareizajam virzienam. Mūsu primārais fokuss ir dokumentu parakstīšana, bet teorētiski varam iet arī pavisam citos virzienos. No turpmākajiem projektiem varētu pamainīties nākotnes attīstības ceļi," norāda D. Dementjevs-Dedelis.