Salīdzinoši lētais elektriskais skrejritenis Xiaomi MiJia M365 noderēs biroja darbiniekiem, lai ātri veiktu nelielus attālumus pilsētā

Nīkstot garā galvaspilsētas sastrēgumā un caur automašīnas logu priecājoties par saulaino dienu, neviļus pārņem domas par citādiem pārvietošanās līdzekļiem pilsētā. Kājas un velosipēds ir pārbaudīta, klasiska un patīkama alternatīva, bet, ja glītā uzvalkā regulāri jāmēro vairāki kilometri vai arī negribas nopūlēties, minot pedāļus? Te varētu noderēt ielās aizvien biežāk redzamie elektriskie skrejriteņi.

Viens no tādiem – Xiaomi MiJia M365 – uz laiku nonāca arī DB rīcībā. Vai tas tiešām varētu būt ērts ikdienas pārvietošanās līdzeklis?

Dizains

Elektroskūteris paredzēts cilvēkiem augumā no 120 līdz 200 centimetriem, tādēļ ir diezgan augsts. Tā augstākais punkts ir vairāk nekā 110 cm virs zemes. Toties – šaurs, lai lavierētu pa gājējiem pilnām ietvēm un ar stūres ragiem nevienu neaizķertu. Taču stūres augstums nav regulējams, tādēļ pirmskolas vecuma bērniem atliek žēli noskatīties, kā lielākie vizinās, jo, turot rokas augstāk par pleciem, skrejriteni vadīt pagrūti.

Stāvēšanas platforma nav liela, bet, ja pārdomāti novieto pēdas, var nostāties ne vien pieaugušais, bet arī kāds mazāks ķipars, lai kopīgi brauktu uz bērnudārzu. Tikai šaurās stūres dēļ pieturēšanās vietu ir pamaz. Pie kreisā roktura uzstādīta bremzes svira un zvaniņš, kas vienlaikus kalpo par āķi, kad stūres kāts tiek nolocīts un pārvērsts par rokturi pārnēsāšanai. Labajā pusē ir akseleratora slēdzis. Spiežot to uz leju, skrejritenis uzņem ātrumu.

Lai pārnēsātu 12,2 kilogramus smago braucamo, pie stūres kāta jānoņem drošinātājs, jānoloka fiksatora ķepa un jālaiž kāts lejā. Visa procedūra aizņem ap piecām sekundēm. Tā kā mūsu rīcībā bija tikko no kastes izpakots eksemplārs, fiksators bija ļoti stingrs. Vājākām rokām ar tā atlocīšanu klātos pagrūti. Jādomā, ka laika gaitā tas iekustas un kļūst vieglāks.

Uz stūres izvietota ieslēgšanas poga, baterijas stāvokļa rādīšanas gaismiņas un priekšpusē arī diezgan spilgts LED lukturis. Tumsā tas labi izgaismo ceļu vismaz piecu metru attālumā, tādēļ var braukt pat naktī.

Braukšana

Lai brauktu ar šo skrejriteni, īpašas prasmes nav jāapgūst. Kad tas ar vienu pieskārienu pogai ir ieslēgts, tad ar kāju vienreiz jāatgrūžas pret zemi un var spiest ātruma slēdzi uz leju. 250W elektromotors uzreiz pārņem pienākumus un pamazām sāk kāpināt ātrumu. Pa asfaltu tas ieskrienas līdz pat 25 km/h, tādēļ stūre jātur stingri, īpaši, braucot pa nelīdzenu virsmu. Bedres un izciļņus priekšējā riepa diezgan jūtami liek just rokām, tādēļ stūrēšana ar vienu roku ir riskanta. Noņemot vienu plaukstu no roktura, stabilitāte ievērojami samazinās un pārņem sajūta, ka neliels trieciens varētu novest pie sāpīga kritiena. Stūres nelielā pagriešanas leņķa dēļ Xiaomi M365 nav paredzēts straujiem manevriem. Varbūt tas pat ir labi, jo lielā ātrumā strauja stūres sagriešana varētu būt bīstama.

Kopumā braukšana pa pilsētas ielām un ietvēm ir patīkama. Skrejritenis naski uzņem ātrumu, labi bremzē, palielo piepumpējamo riteņu dēļ pārvar nelielus paaugstinājumus, bet pie augstākām ielu apmalēm vien jāpiestāj, jāpieliek viena kāja pie zemes, jāuzceļ spēkrata priekšgals uz augstākās brauktuves, un vizināšanās var turpināties. Vienīgi jāuzmanās, lai neuzsistu apakšā iestrādāto bateriju.

Patīkami un ērti braukt no vienas tikšanās uz otru pilsētas centrā, nedomājot par stāvvietām vai sabiedriskā transporta kustības grafiku. Galapunktā skrejriteni var salocīt un ienest birojā. Problēma ir vien ar veikalu apmeklējumu, jo Xiaomi M365 korpusā nav paredzēta droša vieta saslēdzējam. Līdz ar to braucamo nevar atstāt ārpusē, bet nēsāt pa veikalu duci kilogramu smagu nastu nudien nav patikas.

Pilsētā skrejritenis ir vērtīgs risinājums, bet brauciens ar to pa dabas takām izvērtās ne pārāk jautrā pieredzē. Pa smilšainiem ceļiem priekšējā riepa izspolē, un katrs stāvāks paugurs braucamo nogurdina tik ļoti, ka tas ar 90 kilogramus smagu braucēju apstājas pusceļā, lai arī tehniskajā specifikācijā paredzēts slodzei līdz 100 kg.

Situācija kļūst vēl dramatiskāka, kad akumulatora saturs nokrītas zem puses. Tad Xiaomi M365 ievērojami zaudē jaudu. Tas brauc lēnāk un nogāzēs kļūst vēl nevarīgāks. Kad deg vairs tikai viena no četrām akumulatora diodēm, tas kust uz priekšu lēnāk par gājēju. Protams, jebkurā laikā var izslēgt elektromotoru un braukt kā ar parastu skrejriteni, vienīgi lielo riepu dēļ līdz zemei ir labi 15 centimetri, tādēļ uz platformas esošajā kājā krietni jāietupstas.

Akumulators

Zem stāvēšanas platformas iestrādāts 280Wh litija jonu akumulators, ko veido 30 šūnas. Tas ir diezgan pamatīgs un smags, tāpēc ražotājs dižojas, ka ar vienu uzlādi vedīs 30 kilometrus. Kā jau var gaidīt, dzīvē viss nav tik rožaini. Mūsu izmēģinājumos pa līdzenām virsmām enerģijas pietika aptuveni 20 kilometriem, bet pa paugurainiem ārpilsētas apvidiem baterija tērējās biedējoši ātri. Tur vajadzētu rēķināties nevis ar 30 km, bet divreiz īsāku distanci. Enerģijas taupības nolūkā ar dubultpieskārienu pogai var pārslēgt ekonomisko režīmu, par ko liecina zaļa diode uz paneļa, bet tad skrejritenis kļūst ievērojami gausāks.

Tā kā akumulators ir liels, lādēšanai jāparedz ilgs laiks. Ja tas ir gandrīz iztukšots, jārēķinās ar vismaz piecām stundām pie vada. Runājot par akumulatoru, nedaudz biedē lādēšanas pieslēgvietas atrašanās. Tā ir pamatnes malā, tieši aiz priekšējā riteņa, vietā, kurp no riepas lido dubļi un ūdens. Un no tā pasargā plāns gumijas vāciņš. Var jau būt, ka tam šķidrums garām netiek, bet, ja nu tomēr tiek, labi nebūs.

Informācija par braucienu

Diemžēl šim modelim nav iebūvēta displeja un vienīgie indikatori ir četras diodes, kas vēsta par akumulatora stāvokli un parasto vai ekonomisko režīmu. Visi pārējie dati pieejami caur telefonu, savienojot braucamo ar Mi Home mobilo lietotni. Tajā gan uzreiz būs jāizveido lietotāja konts un jādod piekļuve telefonā esošajiem failiem. Ja esat tam gatavs, tālrunī iegūsiet skrejriteņa vadības paneli, kurā redzams braukšanas ātrums, vidējais ātrums, nobrauktais attālums. Var apskatīties baterijas stāvokli, uzstādīt kruīza kontroli un ieslēgt aizmugurējo sarkano gaismu. Nav gan īsti skaidrs, kāds labums no ātruma rādītāja ekrānā, ja brauciena laikā tālruni turēt rokā nav droši un turētājs korpusā nav iestrādāts. Interesanta šķiet iespēja iestatīt reģenerēšanas spēku, tādējādi nosakot, cik daudz enerģijas ierīce savāks atpakaļ bremzēšanas laikā. No tā atkarīgs bremzēšanas spēks.

Gala vērtējums

Elektrisko skrejriteņu klāsts veikalos pamazām paplašinās, un Xiaomi M365 to vidū izskatās gana pievilcīgs vidusmēra pilsētniekam. Tam ir draudzīga cena – divreiz mazāka nekā flagmaņu sērijas viedtelefonam, pietiekama jauda un arī gana ietilpīgs akumulators. Komplektā pat iekļauts rezerves riteņu pāris. Šis varētu būt labs risinājums pilsētas centra biroju darbiniekiem, kuriem dienā jābraukā dažu kilometru amplitūdā uz apspriedēm, kā arī cilvēkiem, kuri no mikrorajoniem rītos pa noslogotākajām ielām dodas uz centru. Būs ātrāk un lētāk nekā ar auto.


Xiaomi MiJia M365

Plusi

Ērti pārnēsājams un ne pārāk smags

Laba LED gaisma priekšā

Pietiekami ātrs

Mīnusi

Pa paugurainu ceļu pietrūkst jaudas

Nav iebūvēta displeja brauciena informācijas rādīšanai

Ļoti grūti vadīt ar vienu roku


Cena 432 eiro (Bite.lv)KONKURENTI 

Ninebot by Segway Kickscooter ES2 

Līdzīga izmēra un jaudas elektriskais skrejritenis, kas attīsta ātrumu līdz 25 km/h un ar vienu uzlādi nobrauc ap 25 kilometriem. Tas ir ērti salokāms, un pie stūres iestrādāts neliels ekrāns, kurā var redzēt pārvietošanās ātrumu. Pievienojot papildu bateriju, braukšanas ātrumu var palielināt līdz 30 km/h. Cena ap 540 eiro. 

Joyor A1 

Elektriskais skrejritenis ar salokāmu rāmi, bet ar priekšējo amortizatoru un 30 cm amplitūdā regulējamu stūres augstumu. Tas sver 11,5 kg, attīsta ātrumu līdz 25 km/h un ar vienu uzlādi nobrauc līdz 25 km. Paredzēts līdz 100 kg slodzei. Cena ap 450 eiro. 

Denver SCO-80100 

Tikai 9,9 kilogramus smags, salokāms elektriskais skrejritenis ar alumīnija rāmi. Tas attīsta ātrumu līdz 20 km/h, spēj pārvadāt līdz 100 kg smagu pasažieri un ar vienu uzlādi nobrauc ap 12 kilometriem. Iestrādāts daudzfunkcionāls displejs. Cena ap 290 eiro.