Dažāda pieejamā informācija liecina, ka cūkas ar Šmalenbergas vīrusu nemaz neslimo, līdz ar ko pastāv aizdomas, ka Krievija, aizliedzot dzīvnieku importu no Eiropas Savienības valstīm, īsteno protekcionisma politiku, norāda premjerministrs Valdis Dombrovskis.

«Es domāju, ka šo jautājumu var atrisināt. Tas, protams, ir jārisina visai Eiropas Savienībai kopumā, jo šis aizliegums attiecas uz visām Eiropas Savienības valstīm, un attiecīgi gan Zemkopības ministrija, gan Ekonomikas ministrija pie šiem jautājumiem pašreiz aktīvi strādā, lai veicinātu pēc iespējas straujāku un enerģiskāku Briseles rīcību, Eiropas Komisijas rīcību. Tāpat, protams, mēs arī šo jautājumu izvirzām divpusējās attiecībās ar Krieviju. Tā, protams, ir aktuāla problēma. Diemžēl tas atkārtoti parāda, ka Krievija reizēm var rīkoties samērā neprognozējami,» LNT raidījumā 900 sekundes saka premjers.

«Gan no Latvijas, gan arī no Eiropas Komisijas puses ir pilnīga gatavība maksimāli īsā laikā dot jebkādus apliecinājumus, kādus Krievija uzskata par nepieciešamiem. Es nedomāju, ka tā ir būtiskākā problēma – attiecībā uz šiem vīrusiem. Šis arguments ir samērā dīvains, jo, pēc tās informācijas, kas ir, cūkas ar šo konkrēto vīrusu vispār nemaz neslimo,» norāda Dombrovskis.

Runājot par iespējamiem iemesliem dzīvnieku importa aizliegumam, Dombrovskis norāda uz aizdomām par protekcionismu. «Protams, ir aizdomas, ka Krievija šādā veidā mēģina īstenot protekcionistisku politiku, bet jebkurā gadījumā ir skaidrs, ka šis jautājums ir jārisina gan divpusēji, gan arī Eiropas Savienības līmenī un iespējami ātri arī jāatrisina,» tā premjers.

Jau ziņots, ka Krievijas aizliegums no 20. marta bīstama vīrusa dēļ ievest dzīvniekus smagi ietekmēs eksportētājus. Tieši infekciozā Šmalenbergas vīrusa pieaugošās izplatības dēļ Eiropā Krievija no 20. marta apturējusi dzīvu liellopu un sīklopu - aitu, kazu, kā arī cūku importu no visām ES dalībvalstīm. Krievijas atbildīgais dienests iepriekš norādīja, ka, neskatoties uz šo situāciju, joprojām nav saņēmis no ES jau janvārī pieprasīto detalizēto informāciju par pretpasākumiem šo vīrusu ierobežošanai, tāpēc tiek sperts šāds solis, lai pasargātu valsts teritoriju no bīstamu slimību ievazāšanas. Latvijas ražotāji, kas eksportē dzīvniekus uz Krieviju, šī lēmuma dēļ var ciest zaudējumus, jo pēdējos gados būtiski pieaudzis dzīvo cūku eksports uz Krieviju. Uzņēmēji jau norādīja, ka kaimiņvalsts lēmums ietekmēs naudas plūsmas. Tāpat varot sākties iekšējā tirgus pārdale. Uzņēmēji arī norādīja, ka Latvijas ražotāji ir cietēji no malas, jo nav vainīgi šīs situācijas izraisīšanā.