Komercīpašumu tirgus atdzīvojas

Eksperti
2019. gada 29. jūlijs 10:21

Šogad beidzot var teikt, ka komercīpašumu tirgus atdzīvojas. Vairāki ilgi gaidīti projekti tiek nodoti ekspluatācijā, kā arī attīstītāji aktīvi ziņo par saviem nākotnes plāniem.

Biroju segments šā gada pirmajā pusgadā bijis salīdzinoši visklusākais. Ekspluatācijā nodotas biroju telpas kopumā 11,300 m2 platībā kompleksā Akropole un atjaunotajā Telegraph ēkā. Pašlaik būvniecībā ir vēl 98 tūkst. m2 biroju platības, salīdzinājumā Tallinā būvniecības stadijā ir 112 tūkst. m2, bet Viļņā 162 tūkst. m2. Tuvākajā laikā biroju tirgu papildinās arī Z-Towers un Business Garden projekti, kas atstās ietekmi uz brīvo biroju platību apjomu. Lai gan kopējais iznomāto biroja platību apjoms šā gada pirmajos divos ceturkšņos par 5% pārsniedz pagājušā gada rādītāju attiecīgajā periodā, nomnieku interese pagaidām ir bijusi zemāka nekā cerēts un būvniecības laikā rezervēto biroju platību apjoms ir neliels.  Pašlaik brīvo biroju platību apjoms ir ap 5% un attiecīgi nomas maksas saglabājas stabilas. Šogad coworking jeb kopstrādes telpu apjoms ar Workland Telegraph un Teikums Teodors atvēršanu jau ir pieaudzis par gandrīz 400 darba vietām, kopējam coworking darba vietu apjomam Rīgā sasniedzot gandrīz 1,900. Vēl vairāki coworking projekti ir attīstībā un varam gaidīt, ka tirgus tuvākajā laikā tiks papildināts ar vēl vismaz 800 darba vietām.

Redzamākais notikums tirdzniecības platību segmentā šogad ir bijusi projekta Akropole nodošana ekspluatācijā, kas par 15% palielināja Rīgas tirdzniecības centru kopējo platību. Ar Akropoles atvēršanu tirdzniecības centru platība uz vienu iedzīvotāju Rīgas apkārtnē pieauga līdz 0.55 m2, kas ir nedaudz zemāks kā Viļņas reģiona rādītājs 0.66 m2 un ievērojami zemāks par Tallinas reģiona 0.85 m2 uz iedzīvotāju. Akropole sasniedza 1 miljonu apmeklējumu pirmajās 40 dienās kopš atvēršanas, kas atstāja negatīvu iespaidu uz apmeklētību citos tirdzniecības centros, tomēr pagaidām brīvo platību apjoms tirdzniecības centros saglabājas veselīgā līmenī zem 2%. Drīzumā tirdzniecības centru segmentu papildinās arī jaunās platības, kas tiks pievienotas Alfai un Origo, kā arī pēc rekonstrukcijas atvērtajam tirdzniecības centram Ozols (kādreizējai Galerijai Azur), kas kopējo tirdzniecības centru apjomu palielinās vēl par 10% līdz 493 tūkst. m2. Pašlaik tirdzniecības centri veido 60% no kopējā Rīgas tirdzniecības platību apjoma.

Industriālajā segmentā jaunie objekti lielākoties tiek pilnībā iznomāti jau pirms to nodošanas ekspluatācijā, kas attiecas arī uz ekspluatācijā nodoto VGP projekta otro kārtu un projektu Lidostas Parks. Šogad ekspluatācijā nodoti jau 32 tūkst. m2 industriālo platību un vēl 49 tūkst. m2 plānots nodot līdz gada beigām, attiecīgi šogad plānots nodot ekspluatācijā par 42% vairāk industriālo platību nekā 2018. gadā. Tirgū vērojama situācija, ka uzņēmumi vēlas pārcelties tuvāk darbiniekiem un attiecīgi jaunuzceltajās ēkās Rīgā un tās tuvumā brīvo platību tikpat kā nav, kamēr kompleksos, kas atrodas uz apvedceļa, vērojams, ka brīvās platības aizpildās lēnāk un interese par tām ir zemāka. Tas attiecīgi ietekmē arī nomas maksas, Rīgā tās aug un var sasniegt pat 4.8 EUR/m2, kamēr Pierīgā tās nedaudz samazinās. Uzņēmumu pārvākšanās rezultātā brīvo platību apjoms tirgū uz šo brīdi ir palielinājies līdz 3%.

Salīdzinot ar attiecīgo periodu pirms gada, šā gada pirmajos 6 mēnešos investīciju apjoms komercīpašumos ir par 19% lielāks un sasniedz 150 miljonus eiro. Pusi no šī apjoma veido viens darījums, kurā par 75 miljoniem eiro Baltic Horizon Fund no Linstow iegādājās tirdzniecības centru Galerija Centrs. Otrs lielākais investīciju darījums šogad bija Mariner Capital Limited iegādātais Elipse BLC loģistikas centrs. Jauns spēlētājs Latvijas tirgū ir igauņu Lumi Capital, kas šogad jau paspējis iegādāties Rimi un MyFitness iznomātās tirdzniecības platības Imantā Anniņmuižas bulvārī un DHL loģistikas centru. Lai gan biroju segmentā pirmajā pusgadā nebija nozīmīgu investīciju darījumu, otrais pusgads iesākās ar Luminor centrālās biroja ēkas pārdošanu investīciju kompānijai Colonna. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem arī viesnīcu tirgus ir bijis salīdzinoši aktīvs – viesnīca Radi un Draugi tika pārdota igauņu investoriem, savukārt RIJA VEF HOTEL iegādājās vietējais viesnīcu operators Mogotel. Par spīti sarežģītajai situācijai ar finansējuma pieejamību, investīciju tirgus saglabājas aktīvs ar stabiliem atdeves rādītājiem.