Nevarētu teikt, ka nupat aizvadīto 10. Saeimas vēlēšanu rezultāti būtu izraisījuši pārsteiguma sajūtu.
Kā jau iepriekš tika prognozēts, balsu lauvas tiesu ir izdevies savākt labējo spēku apvienībai Vienotība un Saskaņas centram, tradicionāli stabils atbalsts ir ZZS, līdzšinējais elektorāts nav pievīlis arī TB/LNNK, kas šoreiz startēja kopā ar Visu Latvijai!
Par zaudētājiem droši var uzskatīt divus politiskos spēkus. Viens no tiem ir kreisi orientētais PCTVL, kas iepriekš bijis pārstāvēts vairākās Saeimās, bet tagad ieguvis aptuveni pusotru procentu vēlētāju atbalsta. Savukārt Tautas partijas un LPP/LC apvienība Par labu Latviju (PLL) var rēķināties vien ar aptuveni 8% vietu skaitu parlamentā, neraugoties uz tiešām masīvo un acīm redzami ļoti dārgo priekšvēlēšanu kampaņu. Domājams, šajā sakarā PLL politiķi vēl būs spiesti taisnoties to daudzo uzņēmēju (no kuriem ne viens vien figurē Latvijas miljonāru topos) priekšā, kuri faktiski «sameta» naudu, lai šī kampaņa varētu notikt. Jau tagad neoficiālās sarunās tiek minēts, ka tā bijusi neveiksmīga, un uzņēmēji lielā mērā ir neapmierināti par teju zemē nomestu naudu.
Tajā pašā laikā jāatzīst, ka interesantākie procesi saistībā ar šīm vēlēšanām vēl ir tikai priekšā. Pirmkārt, vēlētāju atbalstu guvušajiem politiķiem ir jāspēj vienoties par jaunas koalīcijas un valdības izveidi. Lai gan vēlēšanu naktī vairākkārt publiski tika apgalvots, ka jāturpina strādāt jau esošajai labējo spēku koalīcijai, ne tik skaļi politiķi atzina, ka noteicoša loma būs ne tik daudz procentuālajam balsu sadalījumam, kā ievēlētajām personālijām. Proti, jau tuvākajā laikā varētu būt redzams, cik vienota ir gan Vienotība, gan arī bloks, ko veido TB/LNNK un Visu Latvijai. Plus vēl nevajag aizmirst jau iepriekš izskanējušo versiju, ka koalīcijas kodolu varētu veidot Vienotība ar Saskaņas centru. Otrkārt, vēl interesantāka situācija būs brīdī pēc valdības apstiprināšanas, kad vajadzēs apstiprināt jauno nākamā gada valsts budžetu. Tas arī lielā mērā būs patiesības mirklis, kad būs redzams, cik daudz no politiķu teiktā attiecībā uz tā prioritātēm, konsolidāciju un aizdevēju prasībām ir bijusi patiesība, bet cik - priekšvēlēšanu meli. Tātad, kā redzams, līdz ar vēlēšanu nakti politiskās batālijas vēl nav beigušās.
Tomēr tiem politiķiem, kas šobrīd ir baudījuši tautas uzticību, ir jāsaprot, ka sabiedrība, tostarp lielākie nodokļu maksātāji - uzņēmēji, ir piekusuši jau no priekšvēlēšanu politcirka. Respektīvi, neviens tā īsti vairs nevēlas vēl pieredzēt arī valdības veidošanas cirku jeb seriālu latīņamerikāņu ziepju operu stilā. Jaunajam koalīcijas un vēlam arī valdības sastāvam ir jākļūst skaidram pēc iespējas ātrāk. Tas ir nepieciešams, lai darbs ar nākamā valsts gada budžetu, tā pieņemšanu noritētu maksimāli produktīvi, un biznesam būtu skaidrs, ar ko jārēķinās vismaz tuvākajā nākotnē, un lai nepiepildīsies Finanšu ministrijas prognozes, ka jaunais budžets varētu tikt pieņemts vien nākamā gada sākumā.
Populārākie
- Vai jauni nodokļu un kontrabandas epidēmijas draudi pār Eiropu?
- Gatavības cena – vai uzņēmumi spēs strādāt krīzē vismaz 72 stundas?
- Izstrādātas tehniskās vadlīnijas betona CO₂ nospieduma klasifikācijai
- Japānas inovāciju līderis kļūst par UN:BLOCK konferences globālo vēstnieku
- Everaus Kinnisvara uzsāk obligāciju publisko piedāvājumu